Blacha inna niż blachodachówka

Stalowy dach różni się od blachodachówki tym, że obejmuje także podkonstrukcje, systemy rynnowe, elementy bezpieczeństwa dachowego, obróbki blacharskie i wiele innych elementów oraz akcesoriów.

Blacha inna niż blachodachówka

Schemat konstrukcji dachu ze stali.

 

1. Blacha dachowa 7. Wiatrownica
2. System rynnowy 8. Pas nadrynnowy
3. Drabina 9. Przejście dachowe
4. Bariera śniegowa 10. Blacha kominowa
5. Ława kominiarska 11. Rynna koszowa
6. Gąsior 12. Obróbka łącząca

W konstrukcji solidnego dachu najważniejsze jest, aby wszystkie jego części zostały wybrane z rozwagą oraz dobrze ze sobą współgrały, zarówno funkcjonalnie, jak i wizualnie.

Dach to nie tylko blacha dachówkowa, to także wszystkie części dachu - od najmniejszych śrub po drabinki, które mają duże znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa, trwałości i atrakcyjności dachu.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, przeprowadzeniu prawidłowego montażu oraz odpowiedniej konserwacji możesz zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie dachu.

Pokrycie dachowe chroni dom i jego konstrukcję przed deszczem, wiatrem oraz śniegiem. Stanowi również najbardziej widoczny element, który decyduje o wyglądzie domu.

Podkonstrukcja tworzy mocną podstawę, do której mocowana, jest np. blachodachówka i obejmuje również folię, łaty oraz taśmy wentylacyjne. Dobrze zbudowana konstrukcja wsporcza ma również wpływ na zwiększenie poziomu dźwiękoszczelności oraz izolacji cieplnej dachu.

Służy także do bezpiecznego odprowadzania skroplin poza konstrukcję, które zazwyczaj gromadzą się pod blachą.

Schemat podkonstrukcji dachu stalowego.
1. Folia, 2. Łata, 3. Kontrłata

Obróbki blacharskie, wiatrownice oraz pasy wyprodukowane są z tych samych materiałów co blacha na dach. Służą one do szczelnego łączenia ze sobą różnych elementów dachu, dzięki czemu są one gładkie, spoiste i atrakcyjne.

Systemy rynnowe obejmują rynny, rury spustowe, wyloty rynny, kolana i inne elementy, za pomocą których woda deszczowa jest skutecznie odprowadzana z dachu.

Elementy bezpieczeństwa dachowego, drabiny, ławy kominiarskie oraz bariery śniegowe zapewniają bezpieczeństwo podczas chodzenia po dachu w trakcie jego konserwacji lub czyszczenia. Bariery śniegowe zatrzymują śnieg i lód przed osuwaniem się na przechodniów, natomiast drabiny tworzą drogi ewakuacyjne.

W niektórych krajach określone elementy bezpieczeństwa dachowego, takie jak drabiny, osłony przeciwśniegowe oraz ławy kominiarskie są wymagane przez przepisy prawa. Należy upewnić się w tym zakresie, zasięgając opinii projektanta lub w lokalnym oddziale nadzoru budowlanego

Przejścia dachowe umożliwiają wykonanie szczelnych otworów w dachu, np. otworów na kominy.

Źródło i zdjęcia: RUUKKI

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE