O czym pamiętać podczas izolacji dachu wełną mineralną?

Prawidłowa izolacja dachu zapewni ciepło, dobrą akustykę i oszczędności w budżecie domowym. Każdy błąd może powodować utratę energii nawet o 20-50%. Co warto wiedzieć o zasadach wyboru materiału izolacyjnego i jego montażu?

O czym pamiętać podczas izolacji dachu wełną mineralną?

Parametry i wybór materiału izolacyjnego

Zacznijmy od wyboru materiału izolacyjnego. W Polsce najbardziej popularny rodzaj dachów to dachy skośne, na których najlepiej sprawdzają się lekkie i sprężyste materiały, jak wełna mineralna szklana.

Dlaczego? Nie obciąża ona nadmiernie konstrukcji, a jednocześnie, dzięki dużej elastyczności, umożliwia wypełnienie całej przestrzeni pomiędzy krokwiami, eliminując tym samym drogi, którymi ucieka ciepło.

Ważną zasadą jest zastosowanie drugiej warstwy izolacji pod krokwiami, która pozwoli wyeliminować mostki termiczne. Najbardziej efektywna izolacja poddasza użytkowego to izolacja dwuwarstwowa.

W czym kierować się przy wyborze produktów z wełny mineralnej?

- Wybierając wełnę mineralną postawmy na produkt o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła - oznaczonym na etykiecie literą λD (lambda). Wybór materiału o niższej lambdzie w miejsce słabszego materiału (o gorszych właściwościach termoizolacyjnych) to „cieplejsze”, bardziej komfortowe poddasze i niższe rachunki za ogrzewanie.

- Natomiast, gdy mamy stosunkowo niskie poddasze i zależy nam na każdym centymetrze jego wysokości, dzięki niskiej lambdzie uda nam się uzyskać założony opór cieplny przy wykorzystaniu stosunkowo cienkiej warstwy izolacji. Ważne także, że nasza decyzja o wyborze wełny szklanej ma wpływ również na bezpieczeństwo, gdyż jest to produkt niepalny, dodatkowo łatwy w montażu i w wielu przypadkach niewymagający sznurkowania - podkreśla Anna Gil, kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Montaż izolacji

Efektywność izolacji, a tym samym korzyści finansowe, zależą w dużej mierze od prawidłowego montażu. Nawet, kiedy zlecamy prace fachowcom, warto znać podstawowe zasady i najczęściej popełniane błędy, aby móc odpowiednio skontrolować cały proces.

Ważny krok to dokładne odmierzenie rozstawu między krokwiami. Trzeba zapamiętać, że po rozpakowaniu skompresowana wełna powinna się rozprężyć do grubości nominalnej, w czym pomaga strzepnięcie jej.

Izolowanie dachu najlepiej rozpocząć od dołu krokwi, przesuwając się w kierunku kalenicy, dbając o szczelne wypełnienie przestrzeni bez przerw, szczelin czy ubytków.

W przypadku wykorzystania w dachu membrany wysokoparoprzepuszczalnej ponad krokwiami, można zastosować wełnę o grubości odpowiadającej wysokości krokwi, gdyż wełna może stykać się z membraną i jednocześnie nie zaburzy drożności szczeliny wentylacyjnej dachu ponad membraną.

W innym przypadku (m.in. przy wykorzystaniu pełnego deskowania) należy układać wełnę w taki sposób, by zachować szczelinę wentylacyjną pomiędzy wełną a deskowaniem. Drugą warstwę wełny układamy w poprzek pod krokwiami.

- Pamiętajmy, że o efektywności izolacji decyduje m.in. jej ciągłość. Podczas izolacji dachu skośnego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie wykonanie izolacji w miejscach łączenia dachu ze ścianą, czyli ciągłość izolacji w okolicy wieńca - mówi Anna Gil, ekspert ISOVER.

Dobrze zaprojektowany i wykonany budynek pod względem oszczędności energii to budynek charakteryzujący się szczelnością powietrzną. Dla zachowania tej szczelności i odpowiedniego zarządzania wilgocią w dachu stosuje się folie bądź membrany paroizolacyjne.

- Praktycy i specjaliści rekomendują układanie membrany bądź folii paroizolacyjnej na całej powierzchni poddasza. Doskonale sprawdza się tutaj inteligentna paroizolacja, która dzięki zmiennemu zachowaniu w okresie letnim i zimowym (zmienny opór dyfuzyjny) pozwala regulować przepływ wilgoci w połaci dachowej. Co z kolei zapobiega utrzymywaniu się wilgoci, np. na krokwiach i ryzyku powstawania tam pleśni i grzybów - dodaje Anna Gil.

Xalety wełny mineralnej

Pamiętajmy, że izolację dachu wykonujemy raz na wiele lat. Zagadnienie warto potraktować jak długofalową inwestycję. Jeśli dobrze wybierzemy materiał i zadbamy o prawidłowy montaż, korzyści będziemy czerpać przez długi czas.

Przewagą wełny mineralnej nad innymi materiałami izolacyjnymi jest niezmienność właściwości.

Produkty z wełny mineralnej nie zmieniają swoich wymiarów pod wpływem temperatury, nie podlegają korozji biologicznej i co najważniejsze - nie zmieniają swoich właściwości termoizolacyjnych i ogniowych.

Współczynnik przewodzenia ciepła λ i klasa reakcji na ogień, nawet po kilkudziesięciu latach, pozostaje na tym samym poziomie. Wytrzymałości i niezmienności właściwości wełny mineralnej na przestrzeni 55 lat dowodzi badanie przeprowadzone przez jeden z czołowych instytutów specjalizujących się w badaniach wyrobów budowlanych - FIW (Research Institute for Thermal Insulation) z Monachium na zlecenie Stowarzyszenia Eurima (European Insulation Manufacturers Association).

 

Źródło i zdjęcia: ISOVER SAINT-GOBAIN

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE