Budowa domu bez pomocy fachowców? Poznaj 17 prac budowlanych

Oszczędzając na kosztach budowy domu, wiele osób podejmuje się samodzielnego wykonania licznych prac. Szacunki wskazują, że aż 50% jednorodzinnych domów w Polsce budowanych jest w ramach tzw. systemu gospodarczego. Jakie zadania możemy podjąć na własną rękę, nie angażując specjalistów?

Budowa domu bez pomocy fachowców? Poznaj 17 prac budowlanych

Budowanie domu systemem gospodarczym może przynieść znaczące oszczędności dla inwestora. Wielkość tych oszczędności zależy od naszych umiejętności, dostępnego sprzętu (czasem zakup specjalistycznych narzędzi do jednorazowego użycia jest nieopłacalny) oraz od rozwiązań konstrukcyjnych w projekcie.

Jeśli zamierzamy przeprowadzić większość prac budowlanych samodzielnie lub z pomocą znajomych, wybierając projekt, warto stawiać na prostotę. Mniej skomplikowana struktura budynku ułatwia proces budowy.

Co można zrobić samodzielnie, a czego nie?

  • Wykop pod fundamenty i kanalizację – pracę tę może wykonać każdy, gdyż nie jest to trudne zadanie, nie potrzebne są także specjalistyczne narzędzia – wystarczy łopata. Jednak najlepiej o pomoc przy wykopach poprosić przyjaciół, wtedy własnoręczne wykonanie fundamentów zajmie nam mniej czasu i nie będzie takie męczące.
  • Proste ogrodzenie z siatki – powinien sobie z nim poradzić każdy, w sprzedaży są łatwe w montażu ogrodzenia systemowe z gotowych elementów.
  • Ława fundamentowa i jej zbrojenie – wylewając ławę fundamentową, możemy beton przygotować w betoniarce. Lepszym i bardziej pewnym rozwiązaniem jest zamówienie betonomieszarki, gdyż fundament musi być monolitem, a beton z betoniarki może nam tego nie zapewnić.
  • Ściana zewnętrzna – stosując się do ogólnie przyjętych zasad budowlanych, nie powinniśmy mieć większych problemów ze wznoszeniem ścian. Prace ułatwią nam także rozwiązania systemowe np. gotowe nadproża. Nie powinniśmy się jednak zabierać za samodzielną budowę ścian bez uprzedniego fachowego przeszkolenia, gdy chcemy murować z materiałów innowacyjnych, tworzących unikatowy system murowy.
  • Strop Teriva – wykonanie takiego stropu polega na ułożeniu pustaków i belek, a następnie zalanie ich betonem. Możemy przyrządzić go w betoniarce, chociaż lepiej jest zamówić betonomieszarkę (tak jak w przypadku fundamentów).
  • Ocieplenie ścian zewnętrznych – najczęściej ściany zewnętrzne ocieplamy styropianem lub wełną mineralną. Jego przyklejenie, wtopienie siatki i zaciągnięcie klejem nie jest skomplikowane i o ile ściany zewnętrzne zostały równo wymurowane powinniśmy sobie bez większych problemów z tą pracą poradzić. Pewnych trudności może nam przysporzyć wykonanie tynku cienkowarstwowego na siatce.
  • Ścianki działowe – z płyt gipsowo-kartonowych czy lekkiej cegły są łatwe do wykonania.
  • Kominy – aby ułatwić i przyspieszyć sobie prace, warto kupić gotowe kominy, np. z ceramiki lub blachy.
  • Konstrukcja dachowa – prosty dach zbudowany z wiązarów kratownicowych możemy wykonać samodzielnie. Szybszym rozwiązaniem jest zamówienie gotowych elementów wraz z usługą montażu. Jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej zlecić te prace fachowcom.
  • Pokrycie dachowe - z gontów bitumicznych czy papy ułożymy sami, chociaż dobrze poprosić o pomoc przyjaciela. Układanie dachówki czy blachodachówki lepiej powierzyć fachowcom.
  • Kanalizacja – jeśli dobrze ją zaplanujemy, nie będziemy mieli problemów z jej wykonaniem.
  • Rury spustowe i rynny – kupujemy gotowy system rynnowy, pamiętajmy tylko, że aby prawidłowo funkcjonował, nie oszczędzajmy na materiałach. Rury spustowe i rynny powinny być dobrane do powierzchni dachu, jeśli mamy z tym problem, o pomoc poprośmy doradcę w składzie budowlanym.
  • Sufity na poddaszu – najczęściej na poddaszu wykonuje się zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych – poradzimy sobie z nią bez większych problemów.
  • Prace tynkarskie na ścianach wewnętrznych – jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej zlecić te prace fachowcom.
  • Prace posadzkowe – prace polegają na wykonaniu posadzek cementowych, ułożeniu izolacji przeciwwilgociowych i cieplnych.
  • Prace przy tarasach zewnętrznych – samodzielnie możemy wykonać wszystkie prace ziemne wraz z zasypkami i obsypkami, postawić ścianki tarasu czy ułożyć posadzki i okładziny schodów oraz tarasów.
  • Chudziak – podłoga musi być porządnie wykonana.
  • Malowanie ścian wewnętrznych – z tym zadaniem powinien sobie poradzić każdy inwestor.

Wiele osób deklaruje, że samodzielnie zbudowało swój dom. Jest to oczywiście możliwe, chociaż wymaga bardzo dużo czasu i poświęcenia.

Jeśli nie czujemy się na siłach podołać wszystkim czekającym nas pracom, lepiej do niektórych zatrudnić fachowców. Unikniemy w ten sposób błędów i ewentualnych kosztów związanych z ich naprawianiem.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT