Produkty ułatwiające korzystanie z łazienki

Łazienka, z której będą korzystać seniorzy, osoby niepełnosprawne lub kobiety w ciąży musi cechować się ergonomią i bezpieczeństwem. To też podstawy projektowania wnętrz łazienkowych w obiektach użyteczności publicznej. Należy poświęcić szczególną uwagę wyposażeniu, które wyeliminuje zagrożenie wypadkiem.

Produkty ułatwiające korzystanie z łazienki

Zacznijmy od zminimalizowania ryzyka poślizgnięcia się czy potknięcia, a więc połóżmy antypoślizgowe płytki i usuńmy wszelkie progi.

SZEROKA KABINA PRYSZNICOWA I PŁASKI BRODZIK

Dobrym rozwiązaniem będzie szeroka kabina prysznicowa, najlepiej walk-in, czyli bez brodzika, z odpływem liniowym. To nie tylko gwarancja komfortowego korzystania, ale także łatwego utrzymania kabiny w czystości. W małych łazienkach, przy zastosowaniu przeszkleń, stanie się niemal niewidoczna i wnętrze nie straci na przestronności.

Gdy musi być wstawiony brodzik, zdecydujmy się na jak najbardziej płaski model, by starsza osoba, której podniesienie nogi sprawia trudność, była w stanie do niego wejść.

Szeroki brodzik marki Ferro.
Brodzik emaliowany 80x80x15 cm

SKŁADANE SIEDZISKA POD PRYSZNICEM

Nie każdy ma siłę, by stać pod prysznicem podczas kąpieli. Warto więc zamontować wygodne siedzisko. Może to być przytwierdzone do ściany w kabinie krzesełko składane po kąpieli. Niech będzie wykonane z trwałego i łatwego w utrzymaniu czystości materiału, np. ze stali szlachetnej.

Składane siedzisko marki Ferro.
Składane siedziska z serii Metalia Help

DOBRZE DOBRANA BATERIA NATRYSKOWA

Wybierając baterię, zastanówmy się, jak zmniejszyć ryzyko poparzenia, a także jak ułatwić korzystanie z prysznica. Elementem niezbędnym jest termostat. Przykładowy model baterii natryskowej Trinity Ferro z deszczownią jest wyposażony w regulator termostatyczny z blokadą safe stop 38°C.

Nie musimy się obawiać, że nagle popłynie woda zbyt gorąca lub zbyt zimna. System safe touch sprawia, że korpus baterii nie nagrzewa się, a więc przypadkowe dotknięcie, oparcie się, nie spowoduje poparzenia.

Bateria natryskowa Trinity marki Ferro.
Bateria natryskowa Trinity z deszczownią i mydelniczką

UCHWYTY UŁATWIĄ KORZYSTANIE Z ŁAZIENKI

Pamiętajmy o wieszaku na ręcznik w pobliżu prysznica, ulokujmy tam też mydelniczkę, koszyczek na kosmetyki, by wszystko, co potrzebne podczas mycia się, osoba z problemami ruchowymi miała pod ręką.

Uchwyt podwójny stały marki Ferro.
Uchwyt podwójny stały z serii Metalia Help

Szczególnie przydatne okażą się specjalne uchwyty: pojedyncze, podwójne, składane lub stałe. Umieszczone przy sedesie ułatwią korzystanie z toalety.

BATERIA UMYWALKOWO-BIDETOWA

Ciekawym rozwiązaniem jest bateria umywalkowo-bidetowa, nazywana bidetką. Zainstalowana w sąsiedztwie miski WC, dzięki wygodnej rączce natryskowej zawieszonej na ścianie sprawi, że toaleta spełni też rolę bidetu. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w małych łazienkach.

Bateria umywalkowo-bidetowa marki Ferro.
Bateria umywalkowo-bidetowa z rączką natrysku Metalia 56

Dozownik na mydło Ferro Grace Hotel, Prestige - bateria umywalkowa czasowa z regulacją wypływu do wody zimnej lub zmieszanej, zawór pisuarowy czasowy z regulacją wypływu

Wymienione udogodnienia można zastosować, zarówno w domu, w którym mieszka starsza lub niepełnosprawna osoba, jak i w obiektach użyteczności publicznej.

W tych drugich, a więc w centrach handlowych, urzędach, szpitalach itp., gdzie z łazienki korzysta wiele osób, sprawdzą się dodatkowo chromowane dozowniki na mydło, pojemniki na ręczniki papierowe, a także oszczędzające wodę baterie i zawory pisuarowe z regulowanym czasem wypływu.

Źródło i fot.: FERRO

Uchwyt podwójny stały z serii Metalia Help

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE