Jak odnowić łazienkę?

Odnawianie łazienki to ogrom wyzwań projektowych i wykonawczych, lecz równocześnie okazja do zastosowania bardziej funkcjonalnych sprzętów oraz poprawy wentylacji, ogrzewania i oświetlenia.

Jak odnowić łazienkę?

Łazienka to specyficzne domowe pomieszczenie. Najbardziej zagrażają jej wilgoć, osady mineralne z wody, stosowanie specjalnych środków myjących. Objawem ich długotrwałego działania mogą być m.in. wilgotne wykwity na ścianach, zagrzybione fugi (albo wręcz ubytki w spoinach), popękane płytki, zakamieniona i pożółkła armatura sanitarna. Jeśli do tego doda się niemodny już wygląd urządzeń i mebli, mamy odpowiedź, dlaczego właściciele domów co jakiś czas decydują się na remont łazienki.

Czym trzeba szczególnie się zająć w trakcie prac remontowych? Niewątpliwie zapewnieniem pomieszczeniu prawidłowej wentylacji i izolacji przeciwwilgociowej. W celu zwiększenia funkcjonalności i stworzenia w niej miłej atmosfery relaksu, konieczne jest wykonanie ogrzewania i oświetlenia, estetycznych i szczelnych jak płaszcz przeciwdeszczowy pokryć na ścianach i posadzce oraz dobranie armatury sanitarnej (w ostatnich latach, do standardowego kompletu często dodaje się np. bidet lub bidetkę, pisuar, a w większych łazienkach wannę jacuzzi, saunę).

PRZED REMONTEM WARTO ZROBIĆ PROJEKT

Dlaczego w przypadku przebudowy łazienki projekt jest istotny? Ponieważ wykonawcy od pierwszego dnia zasypią nas gradem drobiazgowych pytań, począwszy od przebiegu instalacji, przez miejsca na otwory rewizyjne, po układ płytek, oświetlenia, urządzeń i mebli. Tam dosłownie roi się od rozmaitych niuansów!

Nawet przy małej łazience opracowanie koncepcji wstępnej, następnie szczegółowej, polega na uwzględnieniu wielu parametrów technicznych i materiałowych oraz detali, które wymagają specjalistycznej wiedzy. Jeśli mamy fachowo rozrysowane szkice i możemy je przekazać wykonawcom - jej urządzanie będziemy na pewno milej wspominać. Rola inwestora polega na skonkretyzowaniu potrzeb i oczekiwań użytkowników, a potem... przygotowania środków finansowych. Każdy poważniejszy remont tej specyficznej domowej przestrzeni pociąga bowiem za sobą niemałe koszty.

MODERNIZACJA INSTALACJI W ŁAZIENCE

Architekci, projektujący budynki, słusznie starają się skupiać pomieszczenia wymagające doprowadzenia do nich instalacji wodnej i odprowadzającej ścieki tuż obok siebie, albo w pionach bezpośrednio nad sobą. Wejścia rur wodnych i wyjścia rur kanalizacyjnych od razu doprowadzają do odpowiednich miejsc łazienki, w których przewiduje się lokalizację sedesu, umywalki, prysznica, wanny. Takie działanie powoduje jednak, że trudniej jest potem przebudować to wnętrze, bądź wykonać łazienkę gdzie indziej.

Zmiana rozmiaru urządzeń sanitarnych lub zwiększenie ich liczby (chociażby o wannę i bidet) często wiąże się z przerobieniem instalacji. Prace mogą dotyczyć sposobu doprowadzenia rur, podłączenia do kanalizacji, systemu ogrzewania i wentylowania łazienki.

Montaż stelaża podwieszanego WC
Podwieszane WC wymaga zamontowania stelaża i odpowiedniego doprowadzenia rur, które ukrywamy za zabudową. (fot. Geberit)

REMONT ŁAZIENKI - INSTALACJA WODNA

Rodzaj użytych rur nie ma znaczenia dla funkcjonowania systemu, jednak jeśli trzeba użyć dużej liczby kształtek, koszt ułożenia nowej instalacji wodnej może być znaczący. Nowe rury układa się, gdy następuje zmiana usytuowania urządzeń sanitarnych oraz w przypadku, gdy stare przekroczyły wiek 20 lat. Do baterii naściennej doprowadza się rury zimnej i ciepłej wody (odpowiednio) - w bruzdach ściennych lub w ściance instalacyjnej do konsoli przyłączeniowej.

Do baterii stojącej końcówki rur doprowadza się poniżej sanitariatu i łączy z armaturą elastycznymi wężykami. Najczęściej stosuje się baterie z jednym uchwytem-dźwignią, która reguluje i strumień, i temperaturę wody. Na uwagę remontujących zasługują, wykonane w nowoczesnej technologii, baterie termostatyczne (chronią przed poparzeniem), bezdotykowe, oszczędzające wodę.

REMONT ŁAZIENKI - INSTALACJA KANALIZACYJNA

Na pewno trzeba wymienić system rur żeliwnych z kilkudziesięcioletnim stażem. Nieuszkodzoną instalację kanalizacyjną z PVC zazwyczaj tylko się modernizuje, np. wtedy, gdy jej przebieg uniemożliwia podłączenie nowej armatury. Układ nowych rur (mają dużą średnicę, 50, 75, lub 110 mm) ustala się zaraz po rozebraniu wszystkich elementów starej łazienki. Podczas ich układania należy zachować spadek w kierunku odpływu minimum 2%. Wyjścia syfonowe sanitariatów mogą mieć średnicę 32-50 mm, ale dalszy odcinek systemu kanalizacyjnego powinien być utworzony z rur o średnicy przynajmniej niż 50 mm.

Przebieg rur zwykle jest różnorodny, niektóre udaje się schować w podłodze i ścianie, do zasłonięcia innych używa się ekranu maskującego, albo ścianki instalacyjnej. W przypadku wybrania tej ostatniej, w istniejącej ściance działowej montuje się ruszt z profili stalowych oraz stelaże do zawieszenia miski sedesowej i umywalek. Potem ściankę obudowuje się płytami g-k o zwiększonej odporności na zawilgocenie (zielonymi) i glazurą.

Podejścia kanalizacyjne pod umywalki przygotowuje się w ścianie z wylotem na wysokości około 50 cm od podłogi. Do stojącej miski sedesowej i bidetu wylot rury umieszcza się na wysokości około 15 cm.

REMONT ŁAZIENKI - OGRZEWANIE

W łazience powinno być ciepło (24°C), więc w naszym klimacie ważne jest zapewnienie jej doraźnego ogrzewania nawet w lecie. Obecnie najczęściej układa się w posadzce wodną podłogówkę, obsługiwaną przez kocioł lub pompę ciepła, a na ścianie zawiesza grzejnik z wbudowaną grzałką elektryczną. Może to być model ozdobny albo popularna drabinka. Poza okresem działania instalacji c.o. taki grzejnik gwarantuje szybkie ogrzanie łazienki oraz suszy ręczniki.

Grzałka elektryczna jest jednak energochłonna, należy zatem umiejętnie operować czasem jej pracy. Przy remoncie coraz powszechniej wyposaża się lustra w maty elektryczne, ponieważ chronią je przed zaparowaniem od wilgoci (zakłada się je w ścianie za taflą), a włączane tylko podczas kąpieli nie generują wysokich kosztów eksploatacyjnych.

REMONT ŁAZIENKI - WENTYLACJA

Dawniej w łazienkach z grawitacyjną wentylacją projektowano okno, aby zapewnić jej wietrzenie. Obecnie w celu poprawy wymiany powietrza przy takim rodzaju wentylacji zakłada się wentylator, sprzężony z łącznikiem oświetlenia. Współpracujący z obwodem sterującym uruchamia się po naciśnięciu łącznika. Jeszcze lepiej, gdy uruchamia go czujnik wilgotności powietrza. Oczywiście, wcześniej warto sprawdzić drożność kominowego kanału wentylacyjnego, czy wyposażono go w odpowiedni otwór i kratkę.

Pamiętajmy koniecznie, że wyłączony wentylator nie może blokować przepływu powietrza. Dlatego trzeba założyć specjalną większą kratkę, z miejscem na wentylator. Przy wentylacji z rekuperatorem usuwanie pary wodnej wraz z powietrzem nie następuje przez standardowy kominowy kanał wentylacyjny. W przeciwieństwie do suchych pomieszczeń, które obsługują przewody nawiewne, mokre - w tym łazienki i toalety - obsługują przewody wywiewne. One też muszą być drożne. Wymieniając drzwi w łazience, należy pamiętać o wyborze modelu z podcięciem.

REMONT ŁAZIENKI - INSTALACJA ELEKTRYCZNA I OŚWIETLENIE

Wokół wanny i prysznica wyznacza się strefę ochronną o szer. 60 cm, w której nie wolno zakładać gniazd elektrycznych. Dla bezpieczeństwa użytkowników gniazda i urządzenia, znajdujące się poza tą strefą, powinny mieć uszczelnione oprawy klasy co najmniej IPX4.

Najlepiej jest, gdy punkty świetlne są różnorodne. Sufitowy plafon odpowiada za całościowe oświetlenie pomieszczenia. Iluminację typu rozgwieżdżone niebo lub nastrojową, rozświetlającą wybrane elementy architektoniczne, wykorzystuje się do stworzenia przytulnego klimatu podczas relaksowania się w wannie. Niektóre nowoczesne modele wanien i pryszniców mają fabrycznie wbudowane kolorowe diody LED o właściwościach chromoterapeutycznych, albo po prostu informują o aktualnej temperaturze wody.

Popularne kinkiety i niskonapięciowe oświetlenie halogenowe, zawieszone przy lustrze, ułatwiają codzienną toaletę i robienie makijażu. Standardowo oprawy naścienne zawiesza się na wysokości wzroku (czyli na ogół 150-160 cm nad posadzką), po obu stronach lustra i najlepiej w rozstawie 70 cm, a jeśli lustro jest szerokie - nad jego górną krawędzią.

REMONT ŁAZIENKI - SZCZELNE ŚCIANY I POSADZKA

Podstawowym zadaniem jest "ubranie" wszystkich płaszczyzn w wodoodporny i higieniczny płaszcz ochronny. Specjalne tapety i farby przeznaczone do łazienek, a także płytki utworzą go, gdy najpierw położymy pod nimi hydroizolację w postaci uszczelniaczy.

Skoro z samych płytek ceramicznych i fug nie uzyskamy wodoodpornego szczelnego pancerza, to najpierw musimy pod nimi ułożyć izolację przeciwwodną podpłytkową. Do tego celu najlepiej jest zastosować tzw. folię w płynie. Sprzedaje się ją w wiaderkach w postaci gotowej gęstej masy. Aplikacja jest prosta – preparat nanosimy pędzlem na powierzchnię ścian i posadzki. Kiedy wyschnie, czynność powtarzamy (warto położyć 3 warstwy). Następnie, w narożnikach ścian i na styku z podłogą naklejamy taśmę uszczelniającą.

Płytki układamy na zaprawie klejowej, a przestrzenie między nimi wypełniamy zaprawą spoinową, potocznie nazywaną fugą. Do spoinowania płytek w miejscach bezpośrednio narażonych na zalanie zaleca się fugę epoksydową. Charakteryzuje się ona tym, że stanowi doskonałą barierę dla wilgoci - nie przepuszcza wody, pary wodnej, ani chemikaliów i kwasów. Nie traci również koloru. Jest bardzo gładka, więc jej umycie jest łatwe. Żadna przestrzeń prysznicowa nie może się bez niej obyć! Kolor fugi dobiera się do płytek według wzorników (każdy producent fug ma odmienny wachlarz kolorów).

W narożnikach ścian, na styku ścian z podłogą, oraz na styku okładzin z urządzeniami sanitarnymi (brodzikami, wannami, umywalkami, sedesami), czyli w miejscach, gdzie mogą wystąpić minimalne drgania materiałów, luki wypełniamy innym rodzajem spoiwa uszczelniającego - znacznie bardziej elastycznym silikonem sanitarnym (sprzedaje się go w tubach i aplikuje przy pomocy pistoletu). W jego przypadku dobranie koloru do reszty fug i płytek również nie przysporzy problemu – musimy tylko zapamiętać numer koloru fugi i nabyć silikon z identycznym numerem.

Warto podkreślić, że specjalistyczne preparaty, opisane przez producentów jako sanitarne, zawierają środki grzybobójcze. Bezwzględnie trzeba je kupić, ponieważ utrudniają rozwój pleśni.

Folia w płynie zabezpiecza ściany i podłogi w łazience przed wodą
Folia w płynie zabezpiecza ściany i podłogi w łazience przed wodą. Jest gotowa do użycia, aplikuje się ją np. pędzlem. (fot. Knauf)

WYPOSAŻENIE ŁAZIENEK

Obliczono, że minimalna powierzchnia toalety z sedesem i umywalką to ok. 1,5 m2. Małej łazienki z prysznicem zaś 2,5-4 m2. Natomiast łazienki z wanną - powyżej 5 m2. Nie bez znaczenia jest kształt pomieszczenia. Do jego funkcjonalnego wyposażenia niezbędna jest przestrzeń na podłodze oraz na ścianach (tu liczy się wielkość i położenie okna). Przed remontem warto dokładnie sprawdzić, czy na pewno pomieści zaplanowany program funkcyjny. Tak jak przy projektowaniu kuchni i jej zabudowy, również w łazienkach istotne jest ergonomiczne ustawienie mebli i sprzętu, ponieważ użytkownicy muszą mieć wygodny dostęp do każdego ze składowych wyposażenia. Komfortowe ma być także poruszanie się między nimi.

Przestrzeń łazienki urządza się adekwatnie do charakteru jej stref funkcjonalnych.

Strefa toalety osobistej - zawiera umywalkę (albo umywalki) z jedną lub dwiema bateriami, najlepiej dobrać modele sprzyjające oszczędzaniu wody. Jeśli rodzina liczy ponad dwie osoby i użytkuje wspólną łazienkę, stosuje się dwie umywalki z adekwatną liczbą baterii, przy nich szafki na przybory toaletowe, relingi na ręczniki, kilka gniazd elektrycznych.

Strefa sedesu i bidetu - ulokowana za zgrabną przegrodą stanie się bardziej intymna. Warto wybrać sanitariaty z ceramiki pokrytej supergładkim szkliwem z antybakteryjnymi jonami srebra, ponieważ te najnowsze zdobycze technologiczne ułatwiają czyszczenie. Wyroby produkuje się w wersji kompakt bądź podwieszanej. W sprzedaży jest też wiele modeli elektronicznie sterowanych sedesów z funkcją bidetu, które oszczędzają miejsce w łazience.

Strefa kąpieli - obejmuje prysznic i/lub wannę. Najmodniejsze są podtynkowe panele prysznicowe. Kabiny z głębokim albo płaskim brodzikiem często zastępuje się szklanym parawanem oraz liniowym systemem odprowadzania wody.

Strefa relaksu - czyli domowe SPA łatwo urządzić w pokojach kąpielowych, mieszczących wannę, prysznic, saunę, a nawet minisiłownię. Przy kupowaniu paneli prysznicowych z hydromasażem i deszczownicą, ważna jest możliwość regulacji dysz i deszczownicy do wzrostu i postury każdego użytkownika. Dobierając wannę, warto wybrać model oferujący masaż wodny i powietrzny oraz chromoterapię. W przypadku sauny, należy najpierw sprawdzić, jaki jej rodzaj będzie dla domowników najzdrowszy i najbezpieczniejszy - sauna mokra, sucha, czy na podczerwień.

Sedes i bidet
Przy okazji remontu łazienki warto wymienić ceramikę na bardziej nowoczesną z gładką powierzchnią, na której nie zatrzymuje się woda z osadami (kamień), co ułatwia utrzymanie jej w czystości. (fot. Opoczno)

Lilianna Jampolska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT