Wybieramy baterię wannową

Zharmonizowanie z wystrojem wnętrza, poziom oszczędności wody i dostosowanie do metrażu pomieszczenia to główne kwestie, które należy wziąć pod uwagę wybierając armaturę łazienkową. W przypadku baterii wannowej, o funkcjonalności i wygodzie korzystania decyduje również umiejętne dopasowanie do modelu wanny.

Wybieramy baterię wannową

Wanna, dawniej zarezerwowana dla łazienek o dużym metrażu, od paru sezonów wraca do łask również w niewielkich wnętrzach. Według National Kitchen & Bath Association, jednym z najistotniejszych trendów 2015 r. jest wykorzystanie modeli wolnostojących. Chętnie stosowane są również wanny narożne czy wyposażone w systemy hydromasażu, które zamieniają domowe wnętrze we własną strefę relaksu. Oprócz odpowiedniego, dopasowanego do potrzeb domowników modelu, kwestią decydującą o komforcie kąpieli i oszczędności wody jest funkcjonalna bateria wannowa. Warianty ścienne, stojące, podtynkowe czy podłogowe - gama dostępnych na rynku rozwiązań daje szerokie możliwości aranżacyjne. Jak zyskać pewność, że wybrana armatura sprawdzi się w naszej łazience?

Bateria ścienna - oszczędność i komfort

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w strefie wannowej, jest bateria ścienna. Montuje się ją gdy przyłącze instalacji wodnej znajduje się powyżej urządzenia sanitarnego, najczęściej w połączeniu z klasyczną wanną przyścienną. Rolę ciekawego akcentu dekoracyjnego mogą pełnić warianty o oryginalnym kształcie uchwytów czy nietypowej konstrukcji korpusu. Istotnym dla komfortu funkcjonowania aspektem takiego rozwiązania jest długość wylewki. Powinna ona sięgać komory wanny. Dzięki dopasowaniu tych elementów, wyeliminujemy ryzyko rozchlapywania wody. Decydując się na zakup baterii ściennej, warto dostosować do naszych preferencji także liczbę uchwytów. Dzięki szybszemu ustawieniu pożądanej temperatury wody, model jednouchwytowy będzie dobrym rozwiązaniem dla zwolenników oszczędnych rozwiązań. Aby zwiększyć komfort funkcjonowania użytkowników, warto wzbogacić baterię o przesuwny natrysk, umożliwiający wzięcie prysznica. Armatura dwuuchwytowa polecana jest natomiast przy częstszych kąpielach. Dwukrotnie większy przepływ wody pozwoli nam bowiem na szybsze napełnienie komory wanny wodą.

Bateria stojąca - uzupełnienie strefy relaksu

Praktycznym rozwiązaniem, polecanym w przypadku dużych wanien narożnych, wyposażonych w system hydromasażu, jest kilkuotworowa bateria stojąca. Takie rozwiązanie dopełni łazienkową strefę relaksu, dzięki możliwości swobodnego przełączenia strumienia wody z tradycyjnej wylewki na rączkę natrysku.

Przy wyborze takiego modelu warto sprawdzić, czy rączka pozwala na regulację intensywności strumienia. Możliwość wyboru pomiędzy trybem łagodnie masującym, standardowym, a intensywnym biczem wodnym, dodatkowo zwiększa komfort wykonywania domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dokonując zakupu baterii stojącej, powinno się uwzględnić również dostosowanie jej wagi do wytrzymałości materiału, z jakiego wykonana została wanna. Pozwoli to wyeliminować ryzyko wypaczenia powierzchni pod wpływem zbyt dużego ciężaru,

Bateria podtynkowa - minimalizm i oszczędność miejsca

W łazienkach, w których o elegancji stanowi minimalistyczny wystrój, dąży się do wyeliminowania z widoku wszelkich zbędnych elementów - w tym również podłączeń instalacyjnych. W strefie wannowej, pożądany efekt uzyskamy dzięki zamontowaniu baterii podtynkowej. Po zabudowaniu korpusu w ściennej wnęce, na powierzchni pozostaje jedynie uchwyt z ozdobną rozetą oraz wylot wody. Przy tego typu wariancie sprawdzają się wanny, montowane bezpośrednio przy ścianie, o węższych niż standardowe krawędziach. I w tym wypadku ważne jest dostosowanie zasięgu wylotu wody do rozmiaru komory. Aby uniknąć rozchlapywania się wody, bateria powinna być zamontowana na wysokości ok. 20 cm ponad krawędź wanny.

Bateria termostatyczna - bezpieczeństwo i ekologia

Armatura termostatyczna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań polecanych do łazienek, z których korzystać będą dzieci czy osoby starsze. Dzięki funkcji zapamiętywania poprzednio wyregulowanej temperatury wody, eliminowane jest ryzyko poparzenia przez przypadkowo ustawiony, zbyt gorący strumień wody.

Baterie termostatyczne umożliwiają ustawienie temperatury wody z zakresu 15 do 60 stopni, z dokładnością do 10C. Dodatkowo, są one wyposażone w blokadę przeciwoparzeniową. W trosce o wygodę i bezpieczeństwo dzieci lub osób starszych, taką armaturę warto zestawić z asymetryczną wanną, wyposażoną w ułatwiające kąpanie siedzisko. Dobrym rozwiązaniem są także modele z ryflowanym lub karbowanym dnem.

Bateria podłogowa - piękno w stylu retro

Specjalnego modelu armatury wymagają wanny wolnostojące, stanowiące centralny punkt przestronnego, łazienkowego wnętrza. Z myślą o takich wariantach, producenci oferują wysokie baterie podłogowe. Smukła konstrukcja tego typu modelu dobrze zharmonizuje się z wanną umocowaną na dekoracyjnych nóżkach, inspirowaną stylistyką retro. Aby dopełnić efekt, warto wybrać armaturę o nawiązujących do dawnej estetyki elementach - ceramiczną rączką, ozdobnymi uchwytami z oznaczeniami temperatury czy patynowym wykończeniem. Komfort korzystania z wanny zapewni nam wariant, umożliwiający przełączanie strumienia wody z wylewki na słuchawkę natryskową.

Zdjęcie: Armatura Kraków

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT