Montaż kominka wolno stojącego krok po kroku

Kominek wolno stojący, zwany kiedyś potocznie kozą, to ciekawa alternatywa dla kominka czy pieca kaflowego. Można go zamontować w pomieszczeniach, w których instalacja klasycznego kominka jest z różnych powodów niemożliwa albo tam, gdzie taki kominek po prostu nie pasuje.

Montaż kominka wolno stojącego krok po kroku

Montaż kominka wolno stojącego jest dość łatwy, wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad i skorzystać z odpowiednich materiałów.

Krok 1. Wybór miejsca

Kominek wolno stojący ma tę przewagę nad tradycyjnym, że można go zamontować w dowolnym momencie, nawet w miejscu, gdzie na etapie projektu nie był przewidziany. Kluczowy jest dostęp do przewodu kominowego. Wlot do komina powinien znajdować się nad piecem, najlepiej bezpośrednio za nim. Zastosowanie długiego poziomego przewodu lub kilku "kolanek" może osłabić skuteczność odprowadzania spalin.

Ważne, aby kominek ustawić w pobliżu ściany, ale nie bezpośrednio przy niej – za kominkiem powinno znaleźć się nieco wolnej przestrzeni. Można go też ustawić w specjalnie przygotowanej wnęce, aby nieco ukryć rurę odprowadzającą spaliny do komina. Z bezpośredniego otoczenia kominka należy usunąć wszelkie przedmioty łatwopalne – firany, zasłony i dywany.

Jeśli oprócz walorów estetycznych zależy nam również na skutecznym ogrzewaniu, warto kominek ustawić w miejscu wolnym od innych sprzętów tak, by powietrze mogło wokół niego swobodnie krążyć.

Krok 2. Przygotowanie do montażu

Miejsce, w którym stanie kominek, należy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć, używając materiałów ogniotrwałych.

Podłogę pod piecem i wokół niego najlepiej wyłożyć płytkami odpornymi na wysokie temperatury: z kamienia, gresu czy klinkieru. Montując płytki, trzeba koniecznie skorzystać z odpowiedniego kleju. Naszym klientom polecamy Żaroodporny Klej do Płytek Vitcas® HRTA, który jest odporny na działanie temperatury do 1000°C.

Również ściany wokół pieca powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Na pewno nie powinny znaleźć się na nich tapety. Warto wyłożyć je płytkami lub zastosować tynk ognioodporny.

Taśma pleciona z włókien szklanych. Fot. Vitcas

Żaroodporny Klej do Plytek Vitcas HRTAT. Fot. Vitcas

Taśma pleciona z włókien szklanych. Fot. Vitcas Żaroodporny Klej do Plytek Vitcas HRTAT. Fot. Vitcas

Przygotowując wnękę do montażu kominka wolno stojącego, nie należy korzystać z tradycyjnych płyt kartonowo-gipsowych. Producenci materiałów ogniotrwałych mają w swojej ofercie specjalne konstrukcyjne wysokotemperaturowe płyty, odporne na temperaturę w wysokości nawet 1000°C. Są łatwe w obróbce, stosuje się do niej narzędzia do drewna. Można je wykorzystać także do zabezpieczenia ścian wokół kominka. Do montażu płyt można użyć wkrętów, kołków montażowych lub kleju żaroodpornego do płyt (np. Vitcas® BA).

Do wykończenia płyt wysokotemperaturowych Vitcas® HT należy użyć odpowiednich materiałów. Płyty mogą być malowane lub pokrywane gładzią szpachlową ognioodporną, mogą być do nich mocowane płytki przy użyciu ognioodpornej zaprawy klejącej do płytek Vitcas® HRTA. W przypadku malowania płyta powinna być zamontowana gładką stroną do przodu, a w przypadku stosowania gładzi – szorstką stroną do przodu i pokryta gruntem Vitcas® PVA.

Krok 3. Montaż

Kominek wolno stojący podłącza się do komina, stosując rurę żaroodporną o odpowiedniej średnicy. Wszelkie łączenia powinny zostać odpowiednio zaizolowane, np. uszczelniającym sznurem, taśmą żaroodporną lub wysokotemperaturowym silikonem. Rurę można pomalować ognioodporną farbą. Moment montażu to ostatni dzwonek, aby sprawdzić, czy przewód kominowy jest dostosowany do urządzeń opalanych drewnem. Jeśli nie, trzeba zastosować wkład ze stali kwasoodpornej.

Piec wolno stojący w niewielkich domach może być podstawowym lub nawet jedynym źródłem ciepła. Stosując system rozprowadzający ciepłe powietrze lub płaszcz wodny, zwiększa się dodatkowo jego możliwości, a wówczas z powodzeniem ogrzeje nawet większy dom. Decydując się na kominek jako źródło ogrzewania a nie tylko element dekoracyjny, warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi najlepsze rozwiązanie i pomoże w montażu.

Zdjęcia: Vitcas

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT