Jak urządzić kuchnię w sposób nowoczesny i praktyczny?

Kuchnia powinna być nie tylko ładna i estetyczna, ale też funkcjonalna. Ważne, aby wszystkie sprzęty były w zasięgu ręki, a przestrzeń robocza zapewniała wystarczającą ilość miejsca, co przekłada się na wygodę pracy. Często dużym wyzwaniem bywa pomieszczenie artykułów spożywczych, garnków, talerzy i innych niezbędnych akcesoriów wewnątrz zabudowy. Na szczęście, porządkowanie przestrzeni w środku szuflad i szafek ułatwiają różnego rodzaju nowatorskie rozwiązania i systemy.

Jak urządzić kuchnię w sposób nowoczesny i praktyczny?

Wygląd i funkcjonalność – te dwie cechy są kwintesencją kuchni idealnej, która przez długie lata będzie nie tylko cieszyła nasze oko, ale także zapewniała wygodną pracę. Dlatego na wyposażeniu kuchni nie warto oszczędzać. Dobrze jest postawić zarówno na sprawdzone solidne materiały, z których będą wykonane szuflady i szafki, jak i na znajdujące się w nich okucia, odpowiadające za sprawne działanie zabudowy i porządkujące ich wnętrze

Dobry projekt kuchni - o co zadbać?

 • Gdzie najlepiej zamówić zabudowę kuchenną?
 • Czy zlecić jej wykonanie doświadczonemu stolarzowi?
 • Czy może udać się do studia mebli kuchennych, w którym można z reguły bezpłatnie skorzystać z porady architekta (projekt wliczony jest w cenę mebli)?

Te pytania najczęściej zadają sobie osoby urządzające kuchnię. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. U stolarza będzie pewnie nieco taniej, jednak po złożeniu zamówienia możemy mieć problem zarówno z terminowością dostawy i montażu gotowych szafek, jak i wyegzekwowaniem warunków gwarancji, co oczywiście nie musi być regułą. Firmy od lat specjalizujące się w produkcji mebli kuchennych gwarantują nie tylko odpowiednią jakość, ale też powtarzalność. Taka zabudowa na pewno będzie trzymała parametry jakościowe, otrzymamy na nią kilkuletnią rękojmię, a w razie potrzeby zawsze będziemy mogli uzupełnić ją o kolejne elementy z tej samej linii. Firmy produkujące meble kuchenne przeważnie korzystają też z okuć dostarczanych przez renomowanych producentów. Pamiętajmy, że tylko markowe prowadnice, zawiasy, stelaże i inne systemy zapewnią cichą, sprawną i bezawaryjną pracę szafek oraz szuflad. W niektórych studiach kuchennych można próbnie zestawić meble w takiej konfiguracji, w jakiej będą występowały w naszym domu. Jest to o tyle dobre, że możemy w praktyce przetestować konkretne rozwiązania i ewentualnie je skorygować tak, aby pasowały do naszych oczekiwań.

Otwarte półki nad blatem kuchennym
W zabudowie kuchennej często montuje się gładkie fronty, bo są estetyczne i łatwo utrzymać je w czystości. Nowym trendem jest stosowanie w przestrzeni nad blatem otwartych półek, na których można postawić designerskie sprzęty czy ozdobną ceramikę fot. Rehau

Integralną częścią zabudowy kuchennej jest blat. Jego wielkość powinna zależeć od tego, jak często będziemy korzystać z kuchni. W ofercie producentów są blaty wykonane z różnych materiałów:

 • przystępnych cenowo laminatów,
 • drewna,
 • kamienia,
 • konglomeratów,
 • kompozytów,
 • szkła,
 • metalu.

Blaty kamienne i drewniane powinny zostać wcześnie odpowiednio zaimpregnowane, aby nie chłonęły wody i się nie odbarwiały. Blat powinien zostać umieszczony na takiej wysokości, aby wygodnie było przy nim pracować. Dla osób o wzroście poniżej 180 cm powinno to być 85 cm, zaś wyższych – 90 cm od poziomu podłogi. Warto umieścić w nim dodatkowe gniazda wtykowe, a pod spodem zamontować specjalną szufladę z wysuwaną deską do krojenia pieczywa czy warzyw. 

Ogólne zasady dobierania szafek i szuflad

Sercem każdej kuchni są szuflady i szafki, służące do przechowywania produktów spożywczych i akcesoriów. Warto rozmieścić je w przemyślany sposób i z zachowaniem odpowiednich proporcji. Panuje zasada, że szuflady umieszcza się raczej pod linią blatu, zaś szafki nad nim. Rolę łącznika pełnią często wysokie szafy lub szuflady cargo, o których będzie mowa za chwilę. Niekiedy stosuje się też sięgające sufitu szafki otwierane na bok, projektując w nich wysuwane półki. Oprócz tych podstawowych wydawać by się mogło typów zabudowy, w nowoczesnej kuchni powinny znajdować się także niewidoczne gołym okiem systemy, których zadaniem jest zagospodarowanie trudno dostępnych miejsc. Na pewno kuchnię warto jest projektować z zachowaniem sprawdzonych zasad, ale też mając na uwadze własne przyzwyczajenia. Ułatwi nam to później pracę i pomoże utrzymać to wnętrze w czystości, gdyż wszystkie sprzęty będą miały swoje miejsce.

Szuflada z kuchennymi akcesoriami
Aby dostęp do otwieranej na bok szafki pod blatem był łatwiejszy, tradycyjne półki warto zastąpić szufladami fot. REJS Sp. z o.o.

Jakie szuflady sprawdzą się w kuchni?

Szuflady kuchenne są niezwykle pakowne, dlatego – w zależności od wielkości – z powodzeniem można trzymać w nich nie tylko garnki, patelnie, miski czy talerze, ale także inne przydatne akcesoria, artykuły spożywcze, napoje. Mają tę zaletę, że często w całości się wysuwają, zapewniając łatwy dostęp do zawartości. Największe szuflady warto umieścić w rejonie blatu i płyty indukcyjnej. Te niższe powinny znaleźć się bezpośrednio pod przestrzenią roboczą, bo to w nich zwykle przechowuje się sztućce i przydatne drobiazgi (dzięki temu, że są na wysokości około 80 cm, nie trzeba się do nich schylać). Ale w nowoczesnych kuchniach zastosowanie mają także szuflady albo na pierwszy rzut oka niewidoczne, albo znajdujące się w nieoczywistych miejscach. Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Interesującą opcją, cieszącą się coraz większą popularnością, są szuflady cokołowe. Występują one w wersji niskiej, obejmując obrysem sam cokół, lub wysokiej, w której cokół tworzy dolną część szuflady. Wyższe są bardziej pakowne, w niższych można trzymać sprzęty i drobiazgi, z których korzysta się rzadziej. Szuflada cokołowa może zostać „uzbrojona” w wysuwany podest pełniący rolę stopnia. Można na nim swobodnie stanąć, co ułatwia sięgnięcie do szafek powyżej.

Szuflada narożna z łamanym frontem
Szuflada narożna z łamanym frontem pozwala optymalnie wykorzystać niewygodne do zagospodarowania miejsce. Można wyposażyć ją w standardowe przegródki na przyprawy czy drobne akcesoria, ale też w system cargo fot. Blum

Inną ciekawą szufladą jest narożna z łamanym frontem. Szuflady takie nie mają wprawdzie foremnych półek, ale z powodzeniem można przechowywać w nichróżnego rodzaju puszki, słoiki czy kartoniki z napojami. Ważną szufladą znajdującą się w kuchni jest ta wysuwana umieszczona pod zlewem. Warto od razu zamontować w niej pojemniki na cztery frakcje odpadów. Alternatywą może być tu otwierana na boki, dwudrzwiowa szafka. Wówczas kosze na śmieci muszą wysuwać się na prowadnicach, aby był do nich łatwy dostęp. W strefie pod zlewem warto umieścić również niewidoczną na pierwszy rzut oka niewielką szufladę w kształcie litery U, w której można trzymać ściereczki, zmywaki do naczyń czy kostki do zmywarki.

Godne uwagi systemy do szulad

Ważnym elementem poprawiającym funkcjonalność szuflad są stosowane w nich systemy, umożliwiające przechowywanie i porządkowanie akcesoriów. Mogą to być zwykłe przegrody i podziałki, które sprawdzą się w przypadku szuflad na sprzęt do gotowania. Z kolei szuflady na talerze często pozbawione są jakichkolwiek barier.

Przegrody na sztućce kuchenne - najprostszy system od szuflad
Jedną z płytkich szuflad bezpośrednio pod blatem warto wyposażyć w niezwykle przydatny organizer na sztućce i drobne akcesoria fot. Blum

Nieco inaczej warto wyposażyć szuflady służące do przechowywania produktów spożywczych. Tu znakomicie sprawdzi się system cargo. To metalowy, poruszający się na szynach stelaż z koszami i ażurowymi półkami o regulowanej wysokości, który można zamontować praktycznie w każdej szufladzie (także z łamanym frontem), pod warunkiem że jej szerokość nie będzie mniejsza niż 15 cm. Ma tę ogromną zaletę, że zapewnia dostęp do magazynowanych produktów z aż trzech stron, co umożliwia szybkie odnalezienie i wyjęcie tego, czego akurat potrzebujemy. Systemy cargo mogą mieć bardzo różną wielkość. W skrajnych przypadkach mają dwa rzędy koszy i sięgają sufitu, pełniąc funkcję podręcznej spiżarni. Jeśli mamy w kuchni dostateczną ilość miejsca, a nie dysponujemy osobną spiżarnią, warto pomyśleć też o tzw. szafie cargo, otwieranej jak dwuskrzydłowa lodówka. Po otwarciu drzwi, ażurowe półki mogą wyjeżdżać jednocześnie bądź wysuwać się po kolei.

Alternatywą szafy cargo może być tzw. wieża. To ukryte za otwieranymi na bok drzwiami pojedyncze, umieszczone jedna pod drugą szuflady, które można w dowolny sposób skonfigurować. Jako, że często sięgają sufitu, w cokole warto umieścić wysuwany podest, dzięki któremu sięgniemy do tych znajdujących się najwyżej.

Wysoki system cargo marki REJS
Systemy cargo mogą występować w wielu konfiguracjach. Każdy liczący się producent okuć oferuje przynajmniej kilkanaście modeli koszy, różniących się wielkością, układem oraz rozstawem i pojemnością półek fot. REJS Sp. z o.o.

Jakie szafki sprawdzą się w kuchni?

Uzupełnieniem szuflad, które mimo wszystko królują w każdej kuchni, są różnego rodzaju szafki (nie ma praktycznie kuchni która mogłaby się bez nich obyć). W narożnikach poniżej blatu zastosowanie znajdą albo omawiane wyżej szuflady z łamanymi frontami, albo właśnie szafki wyposażone w niezwykle funkcjonalny system zwany potocznie karuzelą, który umożliwia nie tylko zagospodarowanie trudno dostępnych miejsc, ale też błyskawiczne wydobycie poza zabudowę ciężkich akcesoriów (np. garnków). Karuzele to, mówiąc najprościej, obrotowe stelaże z półkami, poruszające się wokół pionowej osi. Półki mogą mieć różny rozstaw i kształt, dlatego warto porównać ofertę kilku producentów i wybrać taki stelaż, który będzie najbardziej nam pasował. Warto zwrócić uwagę na to, czy front szafki jest zintegrowany ze stelażem. Jeżeli nie, po otwarciu drzwiczek należy wysunąć stelaż, co jest mniej wygodne.

Szafka kuchenna wyposażona w system karuzeli (corner)
Alternatywą montowanych w narożnikach szuflad z łamanym frontem są otwierane na bok szafki wyposażone w mechanizm karuzeli. Niekiedy karuzele nazywane są cornerami. Umożliwiają one szybkie wydobycie na zewnątrz zastawy stołowej, dużych garnków czy patelni fot. REJS Sp. z o.o.

Zwykłe szafki z półkami w przestrzeni pod blatem umieszcza się dziś rzadko, mimo że jest to rozwiązanie najtańsze z możliwych. Otwarte drzwiczki bardzo ograniczają przestrzeń, a i wydobycie z szafki czegokolwiek nie jest łatwe z uwagi na konieczność schylania się. Jeśli rozwiązanie to zastosujemy nieco wyżej wystąpią podobne problemy – nie dość że o otwarte drzwiczki łatwo uderzyć głową, to dostęp do zawartości półek bez podestu jest mocno utrudniony. Dlatego nad blatem najczęściej stosuje się szafki z frontami unoszonymi do góry. Mogą one mieć różny sposób otwierania. Łamane po pociągnięciu za uchwyt składają się na pół, a następnie podnoszą, przesuwane pionowo przed otwarciem lekko wysuwają się do przodu, a dopiero potem wędrują w górę równolegle do krawędzi zabudowy, zaś otwierane kołyskowo poruszają się po linii łuku. Warto wybrać to rozwiązanie, które wydaje się nam najwygodniejsze. Za ruch frontów odpowiadają siłowniki teleskopowe – gazowe lub mechaniczne:

 • Te pierwsze (ze względu na niską cenę) są w tej chwili najbardziej popularne,
 • Drugie polecane są do małych i płytkich szafek, w których nie ma dostatecznej ilości miejsca na zastosowanie siłownika pneumatycznego.

Szafki ze wspomaganym otwieraniem

Coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju mechanizmy wspomagające ruch szuflad i szafek, które bardzo się przydają zwłaszcza w modnych dziś meblach pozbawionych uchwytów. Częściej, także ze względu na bardziej przystępną cenę, stosuje się systemy mechaniczne. Działają one w ten sposób, że po naciśnięciu dłonią, łokciem, biodrem czy kolanem frontu mebla, szafka czy szuflada samoczynnie otwiera się.

Mniejszej siły nacisku wymaga elektryczne wspomaganie ruchu, które jest rekomendowane do dużych, ciężkich szuflad, ale także szafek znajdujących się nad blatem, których fronty podnoszą się do góry. Jak to działa? Otóż szufladę lub szafkę wystarczy lekko dotknąć, a działający automatycznie system zrobi resztę. Podobnie jest z zamykaniem, choć w szafkach należy użyć do tego celu specjalnego przycisku (można też w dowolnym momencie zablokować nim unoszący się front). Oczywiście, jeśli wysuwająca się szuflada napotka na swej drodze przeszkodę, zatrzyma się. Można też w każdej chwili zatrzymać ją dotykając frontu mebla.

Dodatkowe wyposażenie funkcjonalnej kuchni

Aby jak najlepiej zagospodarować wnętrze zabudowy i utrzymać w niej porządek warto skorzystać z dodatkowego wyposażenia szuflad i szafek. Do nich zaliczają się:

 • przegródek,
 • ramek,
 • uchwytów,
 • koszy,
 • organizerów,
 • wkładów,
 • podkładek
 • mat antypoślizgowych, chroniących dno szuflad przed wodą, zabrudzeniami i porysowaniem.
Kuchenna szuflada podzielona na strefy (boxy)
Podzielenie szuflady na niewielkie boksy za pomocą specjalnych przegród i ramek ułatwia utrzymanie w niej porządku fot. Blum

Wiele ramek i przegród jest ruchomych. Za pomocą zacisków czy magnesów można zmieniać ich ustawienie w szufladach, dopasowując je do własnych potrzeb. Jednym z podstawowych akcesoriów w kuchni jest wkład na sztućce. Wkłady takie mają różną wielkość, rozkład i mogą być wykonane z różnych materiałów (najpopularniejsze są z tworzywa sztucznego). Kolejnym elementem wyposażenia szuflady może być przenośny uchwyt na naczynia. Umieszczone w nim talerze nie dzwonią, nie przemieszczają się, a dzięki specjalnym uchwytom można łatwo przenieść je z szuflady na stół czy ze zmywarki z powrotem do szuflady. Jeśli sporo gotujemy ważne jest także odpowiednie uporządkowanie przypraw. Można zaopatrzyć się w specjalne szklane lub ceramiczne słoiczki z etykietami i umieścić je w osobnej szufladzie typu cargo. Można też zamocować nad blatem specjalną półkę bądź stojak. Ciekawym rozwiązaniem jest magnes na noże kuchenne w postaci przymocowanej do ściany listwy. Magnes taki jest tani i prosty w montażu. Umożliwia łatwy dostęp do noży, które są zawsze na wyciągnięcie ręki.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT