- Jakie czynniki wpływają na żywotność akumulatora samochodowego?
- Co zrobić, aby unikać głębokiego rozładowania akumulatora?
- Jak często należy sprawdzać połączenia akumulatora?
- W jaki sposób korzystanie z radia i innych urządzeń wpływa na akumulator?
- Jak sprawdzać i utrzymywać poziom elektrolitu w akumulatorze?
Sprawny akumulator to spokój kierowcy, bezpieczeństwo jazdy, mniejsze wydatki związane z serwisem czy profesjonalną diagnostyką. Właśnie dlatego właściciele aut, jeśli tylko pozwala im na to budżet, starają się sięgać po baterie wysokiej jakości, od sprawdzonego producenta.
Odpowiedź na pytanie, jaka jest żywotność akumulatora samochodowego, nie jest jednoznaczna. Zdarzają się bowiem baterie, które wywołują więcej problemów niż sprawnego użytkowania już po 2 latach od zakupu. Inne bezawaryjnie pracują 5 lat i dłużej.
Od czego to zależy? Dlaczego w średniej żywotności akumulatora samochodowego są takie rozbieżności? Okazuje się, że wielu właścicieli pojazdów nieświadomie popełnia proste błędy. Tymczasem wystarczy trzymać się kilku zasad, by przedłużyć żywotność akumulatora i nie musieć często używać ładowarki samochodowej.
Jak przedłużyć żywotność akumulatora?
Aby zachować jak najdłuższą żywotność akumulatora żelowego, litowo-jonowego czy kwasowego, zacznij od prawidłowego przygotowania go do pracy, jeszcze zanim znajdzie się we wnętrzu auta.
Średnią żywotność akumulatora samochodowego wydłużysz, jeśli przed pierwszym użyciem naładujesz go do pełna. Potrzeby będzie dobry prostownik – być może masz gdzieś w garażu ładowarkę, którą dziadek w latach 90. ładował swojego Fiata 125p.
Choć sentyment może być silny, w tym wypadku lepiej odłóż go na bok. Prostowniki starego typu są nie tylko mniej skuteczne, ale w wielu przypadkach też niebezpieczne. Jeśli chcesz naprawdę przedłużyć żywotność akumulatora, a przy tym nie zepsuć niczego wokół, zainwestuj w nowoczesny sprzęt, taki jak np. ładowarka elektroniczna 12V.
Nowe akumulatory zwykle są naładowane do 80%. Użyj prostownika, by doładować baterię do 100%. Pełne naładowanie przy pierwszej instalacji do auta przedłuża żywotność akumulatora.
Unikanie głębokiego rozładowania
Zima, mróz, krótkie dystanse czy długie nieużywanie auta sprawiają, że akumulator samoczynnie się rozładowuje. Pewnych czynników nie da się uniknąć. Nie chodzi więc o to, by przed dotarciem do oddalonego o 3 km supermarketu za każdym razem robić pojazdowi długą wycieczkę bez celu.
Chodzi o to, by w takich okolicznościach akumulator regularnie doładowywać. Napięcie powinno wynosić 12,7 V lub więcej. Sprawdzisz je m.in. za pomocą urządzeń takich jak tester akumulatorów cyfrowy.
Wartość poniżej 12,5V oznacza, że akumulator zaczyna się rozładowywać. Wyjmij go z auta (zachowując przy tym zasady bezpieczeństwa!) i naładuj za pomocą prostownika. Dzięki temu wydłużysz żywotność akumulatora w dieslu i każdym innym typie silnika.
Regularne sprawdzanie połączeń
Każdy kierowca życzy sobie idealnie gładkich dróg. Niestety, naszym drogom daleko do ideału, a wibracje np. podczas jazdy na dołach mogą powodować luzowanie połączeń – kabli, śrub itp. Co jakiś czas sprawdzaj ciasność połączeń. Dzięki temu unikniesz m.in. iskrzenia przy rozruchu czy rozłączenia kabli.
Szerzej można powiedzieć, że żywotność akumulatora przedłuży po prostu dbanie o stan techniczny auta. Sprawdzaj jego działanie samodzielnie lub udaj się do mechanika, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy.
Profesjonalna, regularna diagnostyka i ewentualna naprawa to podstawa sprawności wszystkich instalacji w aucie, także żywotności akumulatora.
Żywotność akumulatora a naprawa radia
Akumulator jest źródłem prądu nie tylko dla samego pojazdu, ale też dla wszystkich znajdujących się w nim odbiorników prądu. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność akumulatora litowo-jonowego czy każdego innego, unikaj postojów z wyłączonym silnikiem i włączonymi światłami, włączonym radiem, światłem wewnętrznym itp.
W takich okolicznościach akumulator z oczywistych względów się rozładowuje. Niestety, nawet planowana dłuższa trasa nie pomoże, ponieważ intensywne ładowanie poprzedzone głębokim rozładowaniem to dla baterii czynnik szkodliwy.
Zwróć też uwagę na prawidłowość działania urządzeń w aucie. Radio, które pobiera prąd nawet gdy nie gra, światełko w bagażniku, które nigdy nie gaśnie – to małe, ale jednak awarie, które wymagają wizyty u elektryka.
Sprawdzanie poziomu elektrolitu
Żywotność akumulatora bezobsługowego jest dziś łatwiejsza niż innych typów akumulatorów. Jeśli jednak masz baterię z korkami, regularnie sprawdzaj poziom elektrolitu. Gdy jest niski, uzupełnij go wodą destylowaną.
Zaniedbanie pod tym względem może przyczynić się do obniżenia poziomu elektrolitu aż do odsłonięcia płyt, co z kolei może doprowadzić do trwałego uszkodzenia baterii.
Jeśli oprócz wymienionych powyżej rad będziesz pamiętać m.in. o dbaniu o czystość baterii, regularnym sprawdzaniu spoczynkowego odbioru prądu czy po prostu odłączaniu, gdy auto jest długo nieużywane, z pewnością wydłużysz żywotność akumulatora.
Przewożone w bagażniku przewody rozruchowe oczywiście Ci się przydadzą, jednak głównie po to, by poratować przyjaciela w potrzebie, a nie by samemu ratować rozładowane na poboczu auto!y.
Źródło i zdjęcie: Högert Technik
Fot. otwierająca: Pixels
Komentarze