Jaki wybrać prostownik? Rodzaje prostowników samochodowych

Prostownik samochodowy to nie tylko ratunek przy rozładowanym akumulatorze, ale również narzędzie przedłużające jego trwałość, gdy jest stosowane prawidłowo. Na rynku dostępne są różne rodzaje prostowników. Dowiedz się, jak wybrać idealną ładowarkę do akumulatora samochodowego, dopasowaną do rodzaju silnika i typu pojazdu.

Jaki wybrać prostownik? Rodzaje prostowników samochodowych

Prostownik prostownikowi nierówny

Ujmując rzecz w skrócie, prostownik to urządzenie do ładowania akumulatora. Taki sprzęt powinien znaleźć się w wyposażeniu praktycznie każdego posiadacza auta.

Prostownik samochodowy sprawdza się bowiem nie tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy trzeba przywrócić do życia akumulator, ale też profilaktycznie. Okazuje się bowiem, że regularne doładowywanie baterii, szczególnie w okresie zimowym, znacznie wydłuża jej żywotność.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych prostowników samochodowych. Sięgnięcie po pierwszy lepszy nie jest dobrym pomysłem. Urządzenia te mają bowiem różne parametry i właściwości.

W specjalistycznych sklepach można znaleźć np. prostowniki z regulacją napięcia, prostownik z odsiarczaniem czy chociażby prostownik z rozruchem. Jaki wybrać? Zanim wybierzesz się na zakupy, poznaj rodzaje prostowników.

Warto przy tym pamiętać, że prostowniki samochodowe nie są jedynym sprzętem, który pozwala uruchomić samochód z rozładowanym akumulatorem. Znanym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem są przewody rozruchowe.

Dostępne są też metody mobilne, dzięki którym naładujesz baterię nawet przy awaryjnej sytuacji w trasie. Kondensatorowe urządzenie rozruchowe 500A to jedno z takich urządzeń.

Rodzaje prostowników samochodowych

Prostowniki samochodowe zasadniczo dzielą się na cztery kategorie: standardowe, trakcyjne, impulsowe oraz prostowniki samochodowe mikroprocesorowe.

Prostownik samochodowy standardowy

To najprostszy prostownik samochodowy, polecany osobom poszukującym budżetowych rozwiązań. Tego rodzaju narzędzia motoryzacyjne nie mają żadnej dodatkowej elektroniki. Oczywiście mają swoje minusy, takie jak np. brak zabezpieczeń chroniących przed zwarciem, przeciążeniem czy niewłaściwym podłączeniem kabli. Budowa prostowników samochodowych tego rodzaju opiera się o działanie transformatora, który odpowiada za ładowanie baterii.

Prostownik samochodowy trakcyjny

Przeznaczony przede wszystkim do ładowania akumulatorów w pojazdach ciężarowych, maszynach rolniczych, wózkach widłowych, ale też np. samochodach elektrycznych, prostownik trakcyjny to urządzenie zaprojektowane do pracy z dużymi napięciami. To prostownik do akumulatorów żelowych oraz kwasowo-ołowiowych.

Prostownik samochodowy impulsowy

Nazywany „inteligentnym” prostownikiem, prostownik impulsowy jest urządzeniem przeznaczonym do intensywnej pracy. Odporny na spadki napięcia w sieci, wyposażony został w specjalne układy elektroniczne, które stale badają poziom napięcia. Dzięki temu zapewnia baterii ochronę przed przeładowaniem. Świetnie sprawdzi się jako prostownik do akumulatorów żelowych.

Prostowniki samochodowe mikroprocesorowe (automatyczne)

To zaawansowane urządzenia o wysokim bezpieczeństwie i szerokiej funkcjonalności. Tego rodzaju ładowarki opierają się o działanie procesora, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Jedną z ważnych zalet prostownika automatycznego jest możliwość ładowania akumulatora bez konieczności wyjmowania go z auta.

Jeśli zastanawiasz się, jaki prostownik do akumulatora żelowego lub kwasowo-ołowiowego sprawdzi się najlepiej, postaw właśnie na prostownik samochodowy mikroprocesorowy. Dodatkowym atutem tego rozwiązania są zabezpieczenia przed zwarciem czy chociażby nieprawidłowym podpięciem kabli.

Prostownik do akumulatorów z mikroprocesorem to rozwiązanie praktyczne i uniwersalne. Sprawdza się zarówno w użytku prywatnym, jak i w profesjonalnych warsztatach motoryzacyjnych.

Na przykład ładowarka elektroniczna 12V ładuje akumulatory kwasowo-ołowiowe, akumulatory z ciekłym elektrolitem lub MF, siarkowe (WET), wapniowe (Ca-Ca), jak również akumulatory bezobsługowe (AGM i GEL).

To uniwersalny prostownik z regulacją napięcia. Wbudowany amperomierz pozwala na stałą kontrolę procesu ładowania. To prostownik z odsiarczaniem i szeregiem zabezpieczeń, które chronią przed awarią czy nieprawidłowym podłączeniem.

Parametry prostownika samochodowego

Wybierając dobry prostownik samochodowy pamiętaj, że:

  • Napięcie wyjściowe musi być równe napięciu akumulatora (zwykle jest to 12V).
  • Standardowe napięcie zasilające wynosi 230V. Prostownik o innych parametrach wymaga zastosowania dodatkowego transformatora.
  • Skuteczny prąd ładowania powinien wynosić jedną dziesiątą pojemności akumulatora (czyli np. dla akumulatora 50 Ah trzeba zakupić prostownik z prądem ładowania 5 Ah).

Jeśli chcesz, aby akumulator posłużył Ci jak najdłużej, zainwestuj w dobry prostownik samochodowy. Jakość działania baterii możesz też na bieżąco sprawdzać. Służą do tego urządzenia takie jak tester akumulatorowy cyfrowy 12V.

Wykorzystywany przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach, może być z powodzeniem używany przez każdego kierowcę, który dba o stan techniczny swojego auta.

Dodatkowe funkcje w prostownikach

Wybierając prostownik elektroniczny, zwróć też uwagę na dodatkowe funkcje. Mogą okazać się bardzo przydatne w różnych okolicznościach i przy określonych typach silników.

  • Prostownik samochodowy z funkcją odsiarczania (nazywany też prostownikiem z ładowaniem pulsacyjnym). Takie urządzenie wykrywa zasiarczenie akumulatora. Wykorzystując prąd impulsowy i napięcie, usuwa z płyt zalegające siarczany. Dzięki temu przywraca pojemność akumulatora, regeneruje go i przywraca żywotność. 
  • Prostownik z funkcją szybkiego ładowania. W taką opcję zostało wyposażonych większość prostowników automatycznych. Funkcja Boost pozwala na uruchomienie pojazdu nawet po 5 minutach od rozpoczęcia ładowania.
  • Prostownik samochodowy z rozruchem. Funkcja ta sprawdza się w kryzysowych sytuacjach, gdy potrzebne jest bardzo szybkie uruchomienie samochodu. Pozwalają na ładowanie akumulatorów zarówno z otwartą, jak i z zamkniętą konstrukcją.

Wysokiej jakości prostowniki w dobrej cenie

W Högert Technik znajdziesz nie tylko wysokiej klasy prostowniki elektroniczne, ale też inne urządzenia przeznaczone do awaryjnego uruchamiania auta. W trudnych sytuacjach, gdy potrzebne jest szybkie działanie i nie ma możliwości wyjęcia akumulatora i naładowania w domu, sprawdzą się wspomniane wcześniej urządzenia kondensatorowe.

Wybierając sprzęt od sprawdzonego producenta, masz pewność jakości i długiej żywotności. Mechanicy raczej nie polecają prostowników samochodowych z marketów, ponieważ ich jakość zwykle nie dorównuje tym ze specjalistycznych sklepów.

W awaryjnych sytuacjach warto mieć ze sobą nie tylko podstawowe elementy wyposażenia auta, takie jak obowiązkowy trójkąt, ale też odzież ostrzegawczą. W samochodzie wystarczy prosta kamizelka ostrzegawcza.

W profesjonalnej pracy i na co dzień warto dbać o bezpieczeństwo – czy to w kwestii używanego sprzętu, czy widoczności na drodze.

Źródło i zdjęcie: Högert Technik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT