Jak i czym wyczyścić podjazd z kostki brukowej, klinkieru, betonu i granitu?

Podjazd to wizytówka domu. To miejsce wita naszych gości, a także przyciąga uwagę przechodniów. Jest to powierzchnia intensywnie użytkowana, dlatego nie unikniemy zabrudzeń. Jak skutecznie wyczyścić podjazd?

Jak i czym wyczyścić podjazd z kostki brukowej, klinkieru, betonu i granitu?

Zabrudzeń na ścieżce, chodniku, tarasie czy podjeździe nie da się uniknąć. Są to powierzchnie nie dość, że intensywnie eksploatowane, to jeszcze wystawione na bezustanne oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Część plam, zacieków i innych efektów działalności człowieka oraz natury bardzo ławo jest usunąć, inne wymagają większego nakładu sił i środków. Przyjrzyjmy się bliżej procesowi czyszczenia podjazdu.

Co obejmuje czyszczenie podjazdu?

Na łatwość usuwania zabrudzeń z betonowego podjazdu wpływa kilka czynników. Na pierwszym miejscu znajduje się jakość fabrycznego impregnowania. Procesowi temu poddawana jest zarówno kostka brukowa, jak i płyty betonowe, jednak nawet produkt maksymalnie zabezpieczony przed zabrudzeniami po pewnym czasie i tak będzie wymagał dodatkowych działań.

Rodzaje zanieczyszczeń występujących na podjeździe:

  • plamy z oleju samochodowego,
  • trawa oraz chwasty wyrastające spomiędzy płytek lub kostki brukowej,
  • pył, kurz, piasek przynoszone przez najlżejszy nawet wiatr,
  • inne, często zupełnie nieprzewidziane zanieczyszczenia.

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Czyszczenie kostki brukowej na pozór może wydawać się zupełnie nieskomplikowaną czynnością. Do podstawowego sprzątania wystarczą miotła oraz wiadro z wodą i detergentem. Jest to jednak sposób czasochłonny oraz nieskuteczny przy mocniejszych zabrudzeniach.

Poniżej przedstawiamy pomysły na to, jak i czym regularnie czyścić podjazd przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych domowych urządzeń sprzątających.

Zamiatanie podjazdu – jak zrobić to szybko?

Zamiatanie to absolutnie podstawowa czynność, która pozwoli usunąć wszelkie suche drobiny i luźne części roślin pogarszające estetykę i stan nawierzchni. Regularna praca z miotłą pozwala na znaczne opóźnienie zużycia się nawierzchni.

Tradycyjna, czyli ręczna metoda zamiatania, to zwykle pierwsze, co przychodzi nam do głowy. Na dłuższą metę będzie to jednak zajęcie mało efektywne, a już na pewno wymagające sporo czasu.

Jeśli chcesz zamiatać podjazd szybko, sprawdź, co do zaproponowania ma technika. Pomocna może okazać się zamiatarka. Urządzenie to doskonale radzi sobie z: opadłymi liśćmi, papierkami, żwirem, piaskiem, a nawet kapslami.

Co istotne (zwłaszcza dla alergików), robi to bez wzniecania tumanów kurzu. Zamiatarka pozwala usunąć również wilgotne zanieczyszczenia – do tego typu operacji przeznaczone są dodatkowe szczotki ze standardowego włosia oraz takiego trzykrotnie twardszego.

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Choć omszały bruk przywołuje raczej romantyczne skojarzenia, nie sprawdza się na przydomowej nawierzchni, gdzie może stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo. Mokry mech jest śliski i może prowadzić do poślizgów podczas chodzenia, jazdy autem czy rowerem.

Osobną kwestią jest estetyka – mech na chodniku lub podjeździe możne narażać właściciela posesji na oskarżenia o niedbalstwo. Tymczasem tego zielonego kłopotu można się łatwo pozbyć za pomocą myjki ciśnieniowej.

Po zaopatrzeniu się w solidne urządzenie wysokociśnieniowe mocne środki biobójcze, nieobojętne dla ludzkiego zdrowia, nie będą konieczne. Chcąc zapewnić sobie większą mobilność, warto rozejrzeć się za bezprzewodową myjką bateryjną.

Jak usunąć chwasty z kostki brukowej?

Chwasty wyrastające spomiędzy płytek to kolejny problem każdego właściciela posesji, który ambitnie postanowił wybrukować przydomowe nawierzchnie. Samosiejki szpecą otoczenie domu, a ich korzenie naruszają podłoże, czyniąc je niestabilnym.

Radzimy sobie z tym na różne sposoby, zwykle poprzestając na wycinaniu ręcznym – kostka po kostce, płytka po płytce. O tym, jak bardzo jest to uciążliwa praca, wie każdy, kto choć raz musiał się z nią mierzyć.

Wybawieniem w tym przypadku może być elektryczny bezprzewodowy wycinak do chwastów Kärcher. To zgrabne i łatwe w użyciu urządzenie bez trudu poradzi sobie również z mchem.

Bezprzewodowy domowy wycinak do chwastów, trawy i mchu.

Czym wyczyścić olej z kostki brukowej?

Fabryczna impregnacja to proces, któremu poddaje się coraz więcej modeli kostki brukowej. Jeszcze chwila, a stanie się to standardem i ze świecą trzeba będzie szukać produktów niezaimpregnowanych.

I dobrze, bo czyszczenie tak zabezpieczonej kostki jest znacznie prostsze! Wystarczy strumień wody wprost z myjki ciśnieniowej z niewielką ilością płynu, aby pozbyć się tłustych plam.

A co, jeśli Twoja kostka jest nieimpregnowana? Specjaliści radzą, żeby świeże plamy z oleju posypać piaskiem, który dobrze wchłania olej i powstrzymuje go przed wnikaniem w głąb podłoża. Później wystarczy ciepła woda ze środkiem odplamiającym i… oczekiwanie na efekt.

Poszukując preparatu do usuwania tłustych plam, możesz wypróbować odtłuszczający spray, który znajdziesz już w cenie nieprzekraczającej 30 zł. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz jednak uważać, żeby nie odbarwić powierzchni.

Samodzielne czyszczenie kostki brukowej

Inwestycja w odpowiednio dobrany sprzęt daje gwarancję, że czyszczenie kostki brukowej będzie proste i skuteczne. Nie musisz od razu decydować się na usługi firm czyszczących, które zwykle okazują się kosztownym luksusem — lepszym rozwiązaniem bywa kupno starannie dobranego sprzętu.

Z właściwymi narzędziami na podorędziu oczyścisz nie tylko kostkę, lecz także całe otoczenie domu, elewację, meble ogrodowe i tak dalej.

Jak i czym wyczyścić podjazd z granitu?

W odróżnieniu od kostki brukowej, granit nie przyjmuje łatwo zabrudzeń. Jest dużo mniej chłonny, a więc zachowanie go w schludnym stanie jest łatwiejsze. Chcąc poprawić właściwości użytkowe kamienia, możesz poddać go impregnacji i zastosować preparaty czyszcząco-ochronne.

Jednym z takich specyfików jest Kärcher – środek do czyszczenia kamienia 3 w 1, który nie tylko pomoże uporać się z zanieczyszczeniami, lecz także zabezpieczy kamienne powierzchnie przed wpływem warunków atmosferycznych.

Chcąc dokładnie oczyścić granitowy podjazd z osadów, mchu i chwastów, często wystarczą: myjka ciśnieniowa, wycinak i wspominany środek Kärcher.

Jak wyczyścić klinkier?

Klinkier to rodzaj cegły wypalanej z gliny w wyjątkowo wysokich temperaturach. Zwykle stosuje się go zarówno jako materiał na podjazdy, jak i do efektownego wykończenia elewacji. Zaletą klinkieru jest odporność na uporczywe tłuste plamy z oleju.

Niestety, nie jest on odporny na białe naloty z soli powstające w efekcie krystalizacji związków mineralnych. Osad taki, jeżeli występuje w śladowych ilościach, usuniesz za pomocą wilgotnej gąbki. Wystrzegaj się jednak ostrych szczotek z metalową szczeciną, gdyż mogą one uszkodzić klinkierową powierzchnię.

Klinkieru nie wolno czyścić na sucho ani z użyciem preparatów czyszczących na suchej i nasłonecznionej powierzchni. Zwykle do pozbycia się zabrudzeń wystarczy myjka ciśnieniowa.

Jak i czym usunąć resztki farb i zapraw z klinkieru?

Mieszkając w domu jednorodzinnym, nie unikniesz prac remontowo-budowlanych. Czynności tego typu wiążą się z zabrudzeniami. Zanieczyszczenia z powierzchni klinkieru, twardego drewna, betonu, stali czy cegły usuniesz za pomocą ścierniwa do piaskowania Kärcher.

Jest to środek niezwykle funkcjonalny i bezpieczny – współpracuje z myjkami  wysokociśnieniowymi, a jego drobiny nie uszkadzają mytych materiałów. Bez obaw możesz go używać do czyszczenia podjazdu, chodnika czy tarasu z kostki brukowej.


źródło i zdjęcia: Kärcher

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT