Cechy funkcjonalnej kuchni ogrodowej
Kuchnia ogrodowa z pewnością powinna być kompaktowa tak, aby wszystkie potrzebne sprzęty znajdowały się pod ręką.
Dla komfortowego przygotowywania posiłków niezbędne są podobne elementy do tych, jakie znajdują się w tradycyjnej kuchni – lodówka, blat – przygotowalnia, źródło ciepła (może to być kuchenka gazowa lub elektryczna) i zlewozmywak, w którym można opłukać owoce, warzywa i mięso, a także umyć talerze, sztućce i szklanki.
Większe mycie, np. po spotkaniu, w którym brała udział duża ilość gości, można przeprowadzić już w domu, przy użyciu zmywarki.
Oczywiście, dla większej wygody warto zaopatrzyć się w dodatkowy komplet naczyń i akcesoriów kuchennych tak, by nie "wędrować" pomiędzy kuchnią zewnętrzną a wewnętrzną w poszukiwaniu chochli czy salaterek. Wtedy bowiem cała idea kuchni ogrodowych straciłaby swoje praktyczne walory.
Jeśli zdecydujemy się na kuchnię gazową, potrzebne nam będzie miejsce do przechowywania butli z gazem. Znakomite rozwiązanie w tej kwestii proponuje firma Hettich, która w swojej kompaktowej kuchni zewnętrznej wygospodarowała miejsce na wyciąganą szufladę, w jakiej schować można nieestetyczną butlę.
Co więcej, w tym funkcjonalnym meblu zaprojektowana została wytrzymała organizacja wewnętrzna z wyciąganymi koszami drucianymi CargoTech do przechowywania sztućców i innych przyborów kuchennych oraz z systemami szuflad (CargoPlus). Systemy te mogą być połączone z systemami InnoTech i InnoTech Atira.
Kluczowe jest jednak to, że materiał, z którego zbudowana została zewnętrzna kuchnia Hettich jest wyjątkowo odporny na działanie warunków atmosferycznych.
Na uwagę zasługują m.in. zastosowane tu zawiasy ze stali szlachetnej Veosys, które skonstruowane zostały nie tylko z myślą o zastosowaniach zewnętrznych, ale znaleźć je można także w bardzo wymagającej zabudowie… statków.
Wykonane są z wytrzymałej stali nierdzewnej, odpornej na korozję. Dużą zaletą są ukryty klips w zawisach oraz zintegrowany system cichego domykania, który działa miękko i bez zarzutu bez względu na to, czy na zewnątrz są umiarkowane, czy skrajnie niskie bądź wysokie temperatury.
Alternatywy dla tradycyjnego grilla
Najpopularniejszymi posiłkami ogrodowymi są te, które przygotowywane są na grillach. W tego typu gotowaniu każdy właściciel ogrodu czuje się zapewne mistrzem.
Nie każdy jednak lubi zapach karkówki, kiełbasy czy kaszanki, a nawet warzyw, upieczonych w dymie nad żarzącymi się węglami. Dlatego też furorę na wszelkiego rodzaju garden party od kilku lat święcą piece do pizzy.
Coraz popularniejsze są również duże opiekacze elektryczne, za pomocą których przygotować można nie tylko grillowane potrawy, szaszłyki i tosty, ale również pyszne kanapki panini, zarówno w mięsnym jak i wegetariańskim wydaniu.
Na każdym garden party nie obędzie się bez zimnych napoi – dlatego lodówka jest jednym z najważniejszych sprzętów.
Niektórzy instalują także kostkarkę do lodu, jeszcze inni nie wyobrażają sobie kuchni ogrodowej bez podręcznego zielnika. Bez względu na to, czy lubimy gotowanie, czy przyprawia nas o gęsią skórkę, warto otworzyć się na nie i na ludzi, którzy są adresatami naszych kulinarnych wyczynów.
Doskonałym pomysłem jest także zaangażowanie gości we wspólną pracę – obieranie warzyw, przygotowywanie lub doprawianie sałatki czy rozlewanie drinków. Dzięki temu nasi goście poczują się tak dobrze, jak u siebie. A my nie ograniczymy naszej roli do obsługi pozostałych uczestników zabawy, a staniemy się jej integralną częścią.
źródło i zdjęcia: Hettich
fot. otwierająca: Pixels
Komentarze