Narzędzia do cięcia i szlifowania - z czego są zrobione?

Podczas budowy i wykańczania domu bardzo często korzysta się z narzędzi ściernych - tarcz, krążków czy materiałów nasypowych. Służą one do przecinania stali i betonu, szlifowania powierzchni a także do polerowania. Dowiedz się, z jakich materiałów są zbudowane narzędzia ścierne.

Narzędzia do cięcia i szlifowania - z czego są zrobione?

Skrawające ziarna

Wszystkie materiały ścierne oddziałują na obrabiana powierzchnie w podobny sposób - związane z podłożem twarde i ostre ziarna ścierne z różnych materiałów skrawają cienką warstwę obrabianego materiału, który usuwany jest w postaci pyłu bądź iskier.

Jednak poszczególne ziarna z czasem ulegają stępieniu, co zmniejsza efektywność szlifowania, a także zostają wykruszone w wyniku zwiększonej siły tarcia i wzrostu temperatury.

W efekcie narzędzie ścierne ulega powolnemu zużyciu w wyniku utraty ścierniwa lub ziarna tępią się w takim stopniu, że przestają skrawać. Przy doborze narzędzi ściernych oprócz ich formy czy wielkości dostosowanej do konkretnych zadań, przy pracach profesjonalnych, konieczny będzie dobór produktów pod wglądem rodzaju ziarna ściernego jak i twardości zastosowanego spoiwa w tarczach i ściernicach.

Ściernice garnkowe i talerzowe. fot. Norton clipper
Ściernice garnkowe i talerzowe. fot. Norton clipper

Dzięki temu zapewnimy optymalne warunki pracy narzędzia, które umożliwi wydajne skrawanie przy racjonalnym jego użyciu. Ogólną zasadą jest stosowanie ściernic miękkich do obróbki materiałów twardych, dzięki czemu stępione ziarna szybko ulegają wykruszeniu odkrywając nowe, o ostrych krawędziach.

Ściernice garnkowe i talerzowe do urządzeń przenośnych - 37C. fot. Norton clipper
Ściernice garnkowe i talerzowe do urządzeń przenośnych - 37C. fot. Norton clipper

Jako ziarna ścierne wykorzystywane są różnorodne materiały ceramiczne w postaci odmian elektrokorundu i/lub węglika krzemu, co decyduje o efektywności skrawania przy odpowiednim ich doborze do rodzaju obrabianego materiału.

Odrębną grupę produktów ściernych stanowią diamenty syntetyczne lub azotek boru stosowany w narzędziach wiercących jak i szlifujących.

Jakość obrabianej powierzchni, co jest istotne głównie przy szlifowaniu, zależy przed wszystkim od uziarnienia ścierniwa czyli wielkości poszczególnych jego ziaren. Znormalizowane oznaczenie granulacji ziarna ściernego w postaci umownych liczb odpowiada określonej ich wielkości określone w μm (mikrometrach) przy czym im mniejsza liczba umownego oznaczenia tym jest ono grubsze.

Ze względu na przeznaczenie przyjmuje się orientacyjny podział na produkty do obróbki zgrubne z uziarnieniem 10-24, do szlifowania pośredniego z ziarnem 36-60 a do prac wykończeniowych zależnie od wymagań 80-220.

Różne formy narzędzi ściernych

Ze względu na kształt narzędzi ściernych oraz rodzaj i formę użytego spoiwa, klasyfikacja tych wyroków obejmuje różnorodne ściernice, tarcze do cięcia oraz produkty nasypowe na podłożach elastycznych.

Pierwsza grupę tych produktów reprezentują głównie ściernice w formie twardych krążków o spoiwie ceramicznym przeznaczone do szlifierek czy ostrzałek stacjonarnych oraz używane maszynach mobilnych i elektronarzędziach.

Wybrane narzędzia ścierne nasypowe do szlifowania ręcznego i maszynowego. fot. NORTON clipper
Wybrane narzędzia ścierne nasypowe do szlifowania ręcznego i maszynowego. fot. NORTON clipper

Przy pracach budowlanych ten rodzaj ściernicy wykorzystywany jest przede wszystkim do szlifowania betonu np. wyrównywania podłóg, tworzenia lastrico z użyciem ściernic garnkowych do pracy na mokro.

Ściernice te występują również w formie narzędzi trzpieniowych przystosowanych do napędu wysokoobrotową szlifierką prostą, która pracuje w prędkością nawet powyżej 20 000 obr./min, a wykorzystywane są do prac wykończeniowych np. przy obróbce otworów, czy wygładzaniu spawów.

Jednym z głównych produktów ściernych używanych podczas prac budowlanych są tarcze do cięcia metali i betonu, a także do wygładzania nadlewów stalowych i betonowych.

Szlifierka kątowa A-115 BL. fot. RUBI
Szlifierka kątowa A-115 BL. fot. RUBI

Przystosowane są one do współpracy ze szlifierkami kątowymi i występują w kilku średnicach odpowiednio do mocy maszyny - w szlifierkach jednoręcznych to 115-150 mm a w dwuręcznych 180-230 mm.

Tarcze do cięcia są cienkie, nawet 1 milimetrowe, ale typowe grubości to 2,5-3,5 mm i nie można ich wykorzystywać doszlifowania. Mimo zbrojonej włóknem szklanym struktury, przy bocznym nacisku mogą pęknąć raniąc obsługę.

Materiały nasypowe

Oprócz ściernic tworzących zwartą jednorodną strukturę powszechnie przy pracach wykończeniowych wykorzystywane sa ścierne materiały nasypowe w różnorodnych formach użytkowych poczynając od zwykłych arkuszy płaskich po złożone konstrukcje ściernic listkowych.

Podstawową strukturę tych wyrobów tworzy materiał podłoża , spoiwo i ziarna ścierne. Zależnie od wymaganej wytrzymałości mechanicznej podłożem mogą być różne odmiany papieru, płótno bądź tworzywo sztuczne.

Zestawienie oznaczeń ściernic. NORTON SAINT-GOBAIN
Zestawienie oznaczeń ściernic. NORTON clipper

Popularnym produktem nasypowym są formatki ścierne przystosowane do szlifowania ręcznego z użyciem uchwytu z zaciskami do jego mocowania. W tej formie wykorzystywane są np. do prac pomocniczych przy obróbce drewna (fazowania krawędzi) bądź szlifowania powierzchni ścian po nałożeniu gładzi, choć coraz częściej papier zastępowany jest przez wygodniejszą w pracy siatkę ścierną.

Natomiast znaczny asortyment materiałów ściernych dostosowanych do współpracy z konkretnymi elektronarzędziami pracującymi w trybie oscylacyjnym, excetric bądź obrotowym na elastycznym zamocowaniu, tworzą dopasowane kształtem i wymiarami nakładki ścierne mocowane na rzepy.

Dostępne są w szerokim zakresie granulacji ziaren sięgającym nawet (w przypadku polerowania np. lakieru) do numeracji 3000 i przystosowane do pracy na sucho lub na mokro.

Przy wykańczaniu dekoracyjnych elementów stalowych często wykorzystywane są elastyczne, fibrowe krążki ścierne montowane na gumowej tarczy szlifierki kątowej. Krążki te dostępne są w szerokim zakresie granulacji od 16 do nawet 320, co pozwala na efektywne szlifowanie grubne jak i uzyskanie gładkiej powierzchni.

Na dużych płaszczyznach wykorzystuje się też tarcze listkowe pracujące czołem narzędzia a np. wygładzenie otworu zapewni tarcza szlifująca obwodem o stosunkowo małej średnicy. Elementem ściernym są nich paski płótna z nasypem ściernym osadzone w korpusie podobnie jak kartki książki.

Dzięki swobodnemu zamocowaniu jednego końca, w ruchu obrotowym łatwo dostosowują się do nierówności podłoża ograniczając jednocześnie możliwość przetarcia.

Z materiałów ściernych na podłożu z płótna tworzone są również pasy bezkońcowe stosowane w szlifierkach taśmowych o różnorodnym przeznaczeniu w elektronarzędziach jak i maszynach przenośnych bądź stacjonarnych wykorzystywanych głownie o obróbki drewna.

zdjęcie główne: Klingspor

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT