Doświadczenie mówi nam, że ulubioną maszynką do cięcia płytek ceramicznych profesjonalnych glazurników jest przecinarka ręczna. Szybkość cięcia, niski poziom inwestycji związanych z jej zakupem oraz możliwość pracy w czystej i komfortowej przestrzeni to czynniki decydujące o sięgnięciu właśnie po przecinarki ręczne.
Jednak, ze względu na wzrost formatów i twardości niektórych płytek ceramicznych, takich jak np. gres, profesjonalni kafelkarze zaczęli sięgać po rozwiązania, jakie oferują przecinarki elektryczne.
Zanim opowiemy o różnych rodzajach przecinarek elektrycznych, które rynek ma nam do zaoferowania, chcielibyśmy najpierw zwrócić uwagę na te aspekty, które rozróżniają przecinarkę elektryczną od ręcznej.
Różnice między maszynami elektrycznymi i ręcznymi
Przecinarka elektryczna pozwala nam na wykonanie cięć w szerszym segmencie materiałów. Możemy przeciąć nie tylko materiały ceramiczne, które dotychczas cięliśmy przecinarką ręczną, ale bez problemu umożliwia nam obróbkę kamienia naturalnego i innych materiałów budowlanych.
Inną kwestią jest duża różnorodność i wszechstronność cięć, które oferuje nam maszyna elektryczna: cięcia proste, prostopadłe i ukośne. Ponadto, odpowiednią przecinarką elektryczną możemy wykonać dokładne cięcia pod kątem prostym lub cięcia w forme litery L lub U, aby oszczędzić materiał na narożniki lub okucia w ściankach działowych lub ościeżnicach drzwi. Nie zapominając o możliwości wykonywania rowków lub cięć pionowych, jeśli nasza przecinarka wyposażona jest w efekt cięcia wgłębnego.
Należy również podkreślić jakość końcowego wykończenia gwarantowanego przez elektryczne maszyny do cięcia. Pamiętajmy, że przecinarki te pracują tarczami diamentowymi i w większości przypadków są chłodzone wodą.
Jeśli do tej kombinacji dodamy odpowiednio dobraną tarczę, jakość uzyskana w cięciach będzie bardzo zbliżona do cięcia fabrycznego płytek. Jakość i wszechstronność to najważniejsze zalety, które oferuje nam przecinarka elektryczna.
Teraz, gdy wiemy, jak wiele może nam zaoferować maszyna do cięcia płytek na mokro w porównaniu z przecinarką ręczną, zobaczmy jaki mamy wybór wśród oferty rynkowej elektrycznych maszyn do cięcia płytek.
Rodzaje maszyn do cięcia płytek na mokro
Zasadniczo istnieją trzy duże grupy przecinarek elektrycznych:
- Przecinarki przenośne;
- Przecinarki z mobilnym stołem;
- Przecinarki z ruchomą głowicą;
Przenośne przecinarki elektryczne
Przenośne przecinarki elektryczne definiują same siebie. Są one najmniejsze, najlżejsze i najłatwiejsze w transporcie. Ten rodzaj maszyn jest idealny do wykonywania drobnych prac remontowo – wykończeniowych, jak również jest idealnym uzupełnieniem każdej przecinarki ręcznej, do pomocy przy wykonywaniu cięć specjalnych, takich jak: kwadraty, narożniki okien, drzwi, kolumn, itp.
Jedną z największych zalet przenośnych przecinarek elektrycznych, szczególnie tych do cięcia na mokro, jest to, że pozwalają nam one na wykonywanie cięć bezpośrednio w miejscu instalacji.
To, wraz z ich łatwością obsługi i bezpieczeństwem, jest najlepszym argumentem przemawiającym za wyborem ich zamiast użycia szlifierki.
Przecinarki elektryczne z ruchomym stołem
Ze względu na swoją konstrukcję i działanie, cięty materiał jest umieszczany na stole, który jest zazwyczaj przemieszczany przez łożyska. Jest to zestaw specjalnie przeznaczony do cięcia materiałów budowlanych.
Jego główną zaletą jest szybkość i zdolność do cięcia materiałów o określonej grubości, przede wszystkim dzięki efektowi cięcia wgłębnego.
Pomimo tego, że te maszyny mogą ciąć każdy rodzaj materiału, elektryczne przecinarki z mobilnym stołem, ze względu na swoją konstrukcję, system cięcia i ograniczenie formatu, nie są najbardziej zalecane do cięcia płytek ceramicznych. Stabilność stołu oraz ryzyko, z czasem i z zużyciem, niepożądanych ruchów i wibracji, będzie miało bezpośredni wpływ na jakość i precyzję cięcia.
Elektryczne przecinarki z ruchomą głowicą tnącą
W odróżnieniu od przecinarek z mobilnym stołem, grupa ta jest najbardziej zalecana do cięcia materiałów ceramicznych, jak również kamienia naturalnego lub każdego innego materiału, gdzie jakość i precyzja cięcia są ważne.
W zestawie maszynek elektrycznych z ruchomą głowicą tnącą musimy rozróżnić te, które mają efekt cięcia wgłębnego i te, które go nie mają.
Jak powiedzieliśmy wcześniej, najbardziej wyróżniającą cechą tych przecinarek jest ich precyzja cięcia. Jeśli jednak do tej jakości dodamy efekt cięcia wgłębnego, uzyskamy największą uniwersalność cięcia, jaką może nam zaoferować przecinarka elektryczna.
Przecinarki z ruchomą głowicą i efektem cięcia wglębnego, pozwolą nam pracować z materiałami ceramicznymi, kamieniem naturalnym oraz materiałami budowlanymi, a także wykonywać większą różnorodność cięć, w tym między innymi rowków i cięć pionowych.
Z drugiej strony, jeśli naszym zainteresowaniem jest wyłącznie jakość cięcia płytek ceramicznych, szczególnie w cięciu prostym i możliwość ukosowania, musimy zwrócić uwagę na modele z ruchomą głowicą bez efektu cięcia wgłębnego.
Ten rodzaj maszyn rezygnuje z wszechstronności jaką miały wcześniej wspomniane, w celu zapewnienia jakości i precyzji cięcia.
źródło i zdjęcia: Rubi Polska
Komentarze