Jak czyścić i konserwować podłogi ceramiczne oraz kamienne?

Prawidłowo dobrana chemia gospodarcza do pielęgnacji podłóg kamiennych i ceramicznych zapewni im trwałość i estetyczny wygląd przez długi czas. Jakie produkty wybrać, żeby skutecznie wygrać walkę z zabrudzeniami i uszkodzeniami?

Jak czyścić i konserwować podłogi ceramiczne oraz kamienne?

Do zabiegów zabezpieczających płytki ceramiczne lub kamienne przed zabrudzeniami można podejść na dwa sposoby: impregnując okładzinę lub nanosząc na jej powierzchnię specjalną powłokę, tj. pokrywając strukturę okładziny odpowiednim preparatem.

Różnica w sposobie działania obu tych metod i preparatów jest zasadnicza.

IMPREGNAT CZY POWŁOKOWY PREPARAT OCHRONNY?

Impregnaty (preparaty „przeciw powstawaniu plam”), naniesione na powierzchnię danej okładziny, nie powodują wypełniania przestrzeni mikroporów.

- Sopro NFS 704 - do kamieni naturalnych, FFS 719 – dedykowany polerowanemu gresowi, czy Sopro FS 714 – przeznaczony do okładzin chłonnych wnikają w strukturę płytki przy zachowaniu jej zdolności dyfuzyjnych. Dzięki temu materiał wykończeniowy zachowuje właściwości paroprzepuszczalne, a sam preparat zwiększa odporność okładziny na ścieranie, wydłuża jej żywotność i skutecznie zabezpiecza ją przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych bez wpływu na wygląd ściany czy podłogi – podkreśla Daria Bielska-Muszalik, kierownik produktu w firmie Sopro.

- Z drugiej strony mamy powłokowe preparaty ochronne, które wnikają w głąb porów i w efekcie prowadzą do wytworzenia swoistego „mikrofilmu”, pokrywającego lico płytki. Proces ten ogranicza właściwości dyfuzyjne okładziny, a sama powłoka ulega ścieraniu, co może prowadzić do różnic w odcieniu poszczególnych elementów, zwłaszcza w miejscach intensywnej eksploatacji. W efekcie wiąże się to koniecznością częstego odnawiania zabiegu i zwiększonego zużycia produktu.

Zarówno impregnacja, jak również zastosowanie preparatu ochronnego są uzasadnione, gdy materiał nie posiada własnej skutecznej bariery ochronnej i trzeba używać tych opcji z rozwagą. Kiedy zatem sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenie?

Czyszczenie gresu.

IMPREGNACJA PODŁÓG KAMIENNYCH I CERAMICZNYCH

Kamień naturalny

Kamienie naturalne o porowatej strukturze, takie, jak np. piaskowiec, wapień, marmur oraz niektóre granity wymagają impregnacji, mimo że większość z nich zostało poddanych przed producentów dodatkowej obróbce.

Wykonany retusz mógł polegać na powierzchniowym wzmacnianiu struktury płyt kamiennych, wypełnianiu szczelin i pęknięć lica kamienia, czy nawet działaniach mających na celu zmianę odcienia lub koloru płyty.

Tego typu zabiegi, choć służą polepszeniu właściwości i estetyki samego materiału, mogą mieć znaczący wpływ na efekt prac glazurniczych, tj. może zaistnieć problem z nierównomiernym wnikaniem impregnatu w strukturę płytki lub z niewłaściwym reagowaniem zastosowanych środków podczas zabudowy zaprawy fugowej.

W efekcie na okładzinie mogą powstać odbarwienia lub oleiste plamy.

- Dlatego, szczególnie w odniesieniu do okładzin z kamienia naturalnego, należy zawsze wykonać impregnację próbną na niewielkiej powierzchni, aby sprawdzić zarówno „optyczną reakcję kamienia” na stosowany preparat, jak również ocenić skuteczność jego działania – mówi Daria Bielska-Muszalik.

- Należy pamiętać, że nakładanie warstw ochronnych na nowo ułożonej okładzinie wymaga skrupulatnego doboru i zastanowienia, ponieważ w pośpiechu łatwo popełnić błąd, który może prowadzić do nieodwracalnego pogorszenia efektu wizualnego i niekorzystnych zmian na powierzchni okładziny – dodaje.

Okładziny ceramiczne

Szkliwione płytki nie wymagają impregnacji, ale w przypadku polerowanych gresów oraz płytek pokrytych specjalnymi powłokami sprawa nie jest już tak oczywista.

W procesie polerowania gresu dochodzi do odsłonięcia mikroporów, w których z łatwością gromadzą się, niezwykle trudne do usunięcia, zabrudzenia – nawet pomimo użycia intensywnych preparatów czyszczących. Indywidualnego traktowania wymagają również płytki o metalizowanej czy ozdobnej powierzchni.

Planując wykonanie impregnacji tych okładzin, zaleca się sprawdzenie, czy wytyczne producenta płytek nie odbiegają od zaleceń producenta impregnatu.

Impregnacja kamienia naturalnego.

PIELĘGNACJA PODŁÓG KAMIENNYCH I CERAMICZNYCH

Częstą przyczyną niezadowolenia ze stanu wybranej okładziny jest niewłaściwa pielęgnacja.

Zapomnijmy o rozwiązaniach, które pozostawiają film na powierzchni okładziny, a także tych na bazie tradycyjnego mydła czy płynach do mycia naczyń. Ich stosowanie może wpłynąć na wygląd płytek oraz ich właściwości antypoślizgowe.

Ze szczególną ostrożnością podchodźmy również do preparatów na bazie kwasów. Mogą one bowiem prowadzić do przebarwienia kamieni naturalnych, korozji gresów szkliwionych powłokami metalizowanymi, degradacji płyt betonowych, a w skrajnych przypadkach wpłynąć na zmianę struktury powierzchni.

Pamiętajmy, by przed i po użyciu preparatu powierzchnię zmyć i zneutralizować czystą wodą. Co więcej, weźmy pod uwagę fakt, że mieszanie ze sobą różnych, ogólnie dostępnych preparatów może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla okładziny, ale i naszego zdrowia, jeśli dojdzie do połączenia produktów zawierających chlor i ocet.

- W ofercie Sopro znajdziemy cały szereg bezpiecznych rozwiązań, które w łatwy sposób pomogą utrzymać okładziny w czystości i dobrej kondycji. Do codziennej pielęgnacji szczególnie polecamy preparaty czyszcząco-konserwujące: Sopro WP 707 – bardzo wydajny, bezpieczny dla środowiska preparat czyszcząco-konserwujący do regularnego stosowania, przeznaczony do płyt i płytek ceramicznych, terakoty i klinkieru; Sopro NWP 706 – przyjazny dla środowiska koncentrat czyszcząco-konserwujący przeznaczony do okładzin z kamienia naturalnego (w tym marmuru) i betonu oraz Sopro FPR 708 – łagodny, alkaliczny preparat do czyszczenia i konserwacji gresu – rekomenduje Daria Bielska-Muszalik.

Całość uzupełniają produkty do zadań specjalnych: Sopro GR 701 – koncentrat od usuwania intensywnych zabrudzeń z powierzchni okładziny oraz do bieżącego czyszczenia, również okładzin wrażliwych; Sopro BR 711 – koncentrat czyszczący do usuwania uporczywych plam z powierzchni okładzin ceramicznych, kamiennych i innych, czy Sopro WE 715 - koncentrat specjalnego stosowania do usuwania wosków olejów i tłuszczów z powierzchni płytek ceramicznych i kamienia naturalnego – podkreśla.

Niezależnie od tego, jak szeroki wachlarz produktów posiadamy w domowym schowku, podstawą pielęgnacji okładzin jest używanie czystej wody, a dokładnie jej częsta wymiana oraz regularne płukanie mopa czy szmatki.

Zapobiegnie to rozprowadzaniu brudu po całej powierzchni i wnikaniu zanieczyszczeń w głąb.

Prawidłowy dobór i właściwe użycie chemicznych preparatów czyszczących wraz ze stosowaniem odpowiednich preparatów do konserwacji to gwarancja trwałości i estetycznego wyglądu wybranego podłogi. Nie dajmy plamy, a podłoga odwdzięczy nam się nieskazitelnym wyglądem mimo wielu lat intensywnej eksploatacji.

Skuteczne czyszczenie podłóg.

Źródło i fot. SOPRO

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE