Gruntowanie ścian z karton-gipsu
Na płytach gipsowo-kartonowych położyć można w zasadzie każdy rodzaj tapet. Należy rozpocząć od zagruntowania krawędzi ciętych pomiędzy płytami, ponieważ z tych właśnie miejsc uwalnia się pył, którego osadzanie się zmniejsza przyczepność ściany.
Preparat gruntujący zawsze nakładamy na oczyszczoną powierzchnię. Warto przy tym pamiętać o doborze właściwego preparatu, bowiem płyty gipsowo-kartonowe mocno "piją" każdy płyn.
Najlepiej użyć do tego rozwodnionego kleju lub emulsję gruntującą Pronicel. Ten zabieg pozwoli nam na ograniczenie odciągania wilgoci z kleju pod tapetą. Grunt nanosimy na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Po zagruntowaniu należy poczekać, aż ściana wyschnie, najczęściej trwa to dobę.
Spoinowanie ścian z karton-gipsu
Kolejnym krokiem jest szpachlowanie połączeń, czyli wypełnianie pacą ubytków w płytach. Szpachlowanie należy wykonywać poprzecznymi ruchami, a następnie powierzchnia powinna zostać wyrównana.
Jeśli na ścianie ma zostać położona cienka, gładka lub błyszcząca tapeta, najlepiej jest położyć szpachlę na całej powierzchni, na grubość ok. 3 mm. Po zaszpachlowaniu w spoinach należy umieścić taśmę do spoinowania, wykonaną z flizeliny lub włókna szklanego.
Trzeba przy tym pamiętać, aby pod taśmą nie zebrało się powietrze. Taśmę za pomocą pacy należy pokryć masą szpachlową. Warto wiedzieć, że zbrojenie można pominąć, jeśli zastosuje się elastyczny gips szpachlowy, dedykowany do spoinowania bez użycia taśmy zbrojącej.
Spoinowanie musi być wykonane także w narożnikach wewnętrznych ściany, czyli m.in. tam, gdzie styka się ona z sufitem. Można to wykonać w podobny sposób jak spoinowanie połączeń lub wykorzystać do tego celu dostępne na rynku specjalne masy.
Szlifowanie ścian z karton-gipsu
Kiedy grunt i szpachla wyschną, należy przejść do szlifowania powierzchni. Można do tego użyć gąbki ściernej bądź specjalnej packi przeznaczonej do szlifowania, jeśli jednak do przygotowania jest większa powierzchnia, wygodniej jest posłużyć się szlifierką do gładzi. Szlifowanie wykonuje się ruchami okrężnymi.
Wyszlifowana ściana powinna być gładka i równa. Często sprawdza się to wykorzystując łatę o długości ok. 2 m, którą przykłada się do podłoża pod różnymi kątami, sprawdzając, czy ewentualne prześwity nie są większe niż 2 mm.
Trzeba przy tym pamiętać, że szczególną wagę należy przyłożyć do wyrównania ściany w poziomie, aby uniknąć problemów z rozchodzeniem się styków tapety.
Ponowne gruntowanie oszlifowanych ścian
Wyszlifowaną, gładką powierzchnię należy ponownie zagruntować. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych właściwe będzie wykorzystanie pigmentowego podkładu to tapet. Pozwoli to na wyrównanie chłonności podłoża.
Zalecane jest zastosowanie gruntu i kleju od tego samego producenta, gwarantuje to bowiem, że pomiędzy tymi preparatami nie zajdą kłopotliwe reakcje chemiczne.
Wybieramy dobry klej do tapet
Klej do tapet dobiera się przede wszystkim uwzględniając materiał, z jakiego wykonana jest tapeta. W przypadku lekkich tapet papierowych, właściwy będzie klej o stosunkowo rzadkiej konsystencji, np. Pronicel Normal. Cięższe tapety, np. winylowe, należy kleić przy pomocy gęściejszych preparatów.
W obu przypadkach można także użyć kleju uniwersalnego renomowanej firmy, np. Pronicel. Dużym zainteresowaniem cieszą się także tapety flizelinowe. Do ich klejenia używa się preparatów dedykowanych do bezpośredniego nakładania na ścianę. Są to zwykle kleje gęste, nierozcieńczane wodą.
Specjalistycznych klejów wymagają również tapety z włókna szklanego. Mogą to być kleje Pronicel Glass lub Glass Plus, które są doskonałym wyborem w przypadku ciężkich tapet.
Szukając właściwego kleju do tapetowania dla określonej powierzchni, należy także zwrócić uwagę na jej rozmiar, a co za tym idzie - pojemność opakowania kleju.
Źródło: Grupa Pronicel S.A.
Fot. otwierająca: Pixels
Komentarze