Jak pomalować poddasze? Dobra farba to podstawa!
Ponieważ większość prac malarskich na poddaszu będziesz przeprowadzać pod kątem, konieczny jest wybór odpowiednich narzędzi i farb, które ułatwią pracę. Przygotuj wałki z runem o długości 1-1,5 cm, a także mniejsze pędzle, które przydadzą Ci się do trudno dostępnych kątów.
W wysokich pomieszczeniach niezbędny okaże się również teleskop, dzięki któremu z łatwością dosięgniesz do sufitu i pomalujesz go dokładniej.
Malowanie skosów wymaga farby dobrze przylegającej, nieodpryskującej, a przede wszystkim – odpornej na wybłyszczanie, bo nisko położone skosy będą narażone na częste dotykanie i ocieranie się o nie.
Pomieszczenia na poddaszu charakteryzują się nierównomiernym oświetleniem, dlatego na ścianach oświetlonych bezpośrednio, najbezpieczniej jest postawić na farbę antyrefleksyjną, która rozprasza światło.
Farby lateksowe Caparol Samtex, oprócz dostępności w różnych stopniach połysku i odporności, zapewnią Ci również pełną wygodę pracy. Ich konsystencja sprawia, że rozprowadzają się bardzo lekko, a powstała powłoka jest równomierna i gładka.
Ogromną zaletą farb Caparol Samtex jest również bezpieczny skład. Te produkty są bowiem pozbawione lotnych związków organicznych, szkodliwych w trakcie malowania, a także plastyfikatorów, które uwalniają się już po wyschnięciu powłoki, szkodząc domownikom.
To szczególnie ważne w przypadku poddaszy, gdzie często planujemy sypialnie i pokoje dziecięce – a więc pomieszczenia, w których domownicy spędzają dużo czasu. O bezpieczeństwie farb Caparol Samtex świadczy oznaczenie E.L.F. dla produktów bezpiecznych dla malarza i użytkownika mieszkania.
Jak pomalować pokój na poddaszu – krok po kroku
Jeśli zamierzasz odświeżyć ściany na swoim poddaszu, zacznij od wyniesienia wszystkich mebli oraz zabezpieczenia podłogi i listew przed zachlapaniem za pomocą folii i taśmy malarskiej.
Sprawdź stan starych powłok – aby uniknąć łuszczenia się farby w przyszłości, a jeśli podłoże lub obecna powłoka są chłonne – zagruntuj je. To pomoże zmniejszyć chłonność podłoża, wyrównać je i poprawić przyczepność farby.
Pamiętaj, aby nie zaczynać malowania poddasza od wykonywania obrysu sufitu, skosu lub ściany. Może Ci się wydawać, że to najłatwiejsza metoda, jednak aby poszczególne pasy farby mogły się ze sobą połączyć w jednolitą warstwę, nie mogą być suche.
Dlatego zawsze wydzielaj sobie metrowy lub dwumetrowy odcinek wzdłuż łączenia z sufitem lub skosem. W ten sposób pasy farby połączysz zgodnie z metodą „mokre do mokrego”.
Kolejność malowania poddasza powinna wyglądać tak, jak w pomieszczeniach bez skosów. Najpierw pomaluj sufit (jeśli jest), następnie skosy i ściany działowe lub kolankowe.
W ten sposób nawet jeśli dojdzie do powstania zachlapań, bez problemu zmyjesz je zanim przystąpisz do malowania niżej położonych powierzchni.
Pokój ze skosami – jak pomalować? Postaw na kolory!
Masz już pomysł na pomalowanie pokoju na poddaszu? Nie musisz się ograniczać do jednego koloru. Obecność skosów daje jedyne w swoim rodzaju możliwości aranżacyjne. Oprócz klasycznej bieli na poddaszu świetnie sprawdzą się również:
- szarości i beże – wprowadzą przytulną atmosferę, kojarzoną ze stylem hygge,
- pastele – pastelowe kolory ścian przeżywają swój renesans; świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach z elementami stylu retro,
- kompozycje monochromatyczne – wybierz 2-3 odcienie tego samego koloru, aby stworzyć ciekawą grę świateł i cieni,
- kolory kontrastujące – skos warto wyróżnić intensywnym kolorem, aby dodać pomieszczeniu charakteru. Pamiętaj jednak, aby resztę ścian utrzymać w stonowanych barwach.
źródło i zdjęcia: Caparol
Komentarze