Pustaki żużlowe – jakie mają zastosowanie w budownictwie?

Pustaki żużlowe, używane w różnych typach konstrukcji, w tym w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, służą do wznoszenia ścian nośnych i działowych. Cenione są za ich trwałość, odporność na ogień oraz doskonałe właściwości izolacyjne. Rozważając budowę z użyciem pustaków żużlowych, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi informacjami.

Pustaki żużlowe – jakie mają zastosowanie w budownictwie?

Pustak żużlowy to rodzaj materiału budowlanego powstającego z odpadu w procesie produkcji stali. Żużel jest wypalany i poddawany obróbce, aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość i stabilność.

Pustak żużlowy ma formę bloku o regularnym kształcie, z otworami wewnątrz, które zmniejszają jego wagę i umożliwiają lepszą izolację termiczną.

Wymiary pustaków żużlowych

Pustaki żużlowe (czy też żużlobetonowe) występują w kilku wariantach.

Do wznoszenia ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, ścian osłonowych i działowych używa się pustaki o długości 500 mm, szerokości 240 mm i wysokość 240 mm (Alfa P+W), o dł. 490 mm, szerokości 240 mm i wysokości 240 mm (Alfa P) i o długości 490 mm, szerokości 240, 180 i 100 mm i wysokości 240 mm (Alfa L).

Do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz ścian działowych warstwowych stosowany jest pustak ścienny Alfa u1, o długości 490 mm, szerokości 104 lub 120 mm oraz wysokości 240 mm.

Zróżnicowana jest także masa pustaków żużlowych, która waha się od 11 do 30 kg, w zależności od wymiarów. Na 1 m2 ściany zużywa się 8 pustaków.

Zaprawa i tynk na pustak żużlowy

Pustaki należy murować na pełną spoinę poziomą przy użyciu zaprawy murarskiej cem-wap. Wymagana grubość spoiny to 10 mm. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pustaki ALFA P+W oraz Alfa L mają ukształtowane pióro i wpust, co ułatwia ich łączenie i pozwala na murowanie ścian bez spoiny pionowej.

Jeśli chodzi o tynk, ściany należy tynkować obustronnie tynkiem cem-wap, a wewnątrz ściany można użyć tynku gipsowego. W przypadku wykonywania lekkich ociepleń murów, tynk pod warstwę izolacyjną nie jest konieczny.

Izolacja termiczna ścian z pustaków

Do izolacji budynku wykonanego z pustaków żużlowych najlepiej jest zastosować styropian grafitowy, który osiąga lepsze parametry izolacyjne w porównaniu do tradycyjnego białego styropianu.

Dzięki temu zapewnia lepszą izolację termiczną, co przekłada się na oszczędności energii i poprawę komfortu cieplnego w budynku. Oczywiście należy dobrać odpowiednią grubość warstwy izolacyjnej. 12 cm stanowi w tym przypadku minimum.

Koszt budowy domu z pustaków żużlowych

W zależności od rodzaju i wymiarów pustaka żużlowego, ceny wahają się od 4,50 do 6,90 zł za sztukę. Budowa 1 m2 ściany z pustaka żużlowego kosztuje zatem od 36 do 55,20 zł za m2.


Autor: Damian Żabicki

Zdjęcia: Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT