Klawiszowanie stropów – jakie są przyczyny tego zjawiska?

Klawiszowanie to istotne zjawisko występujące w kontekście stropów. Jest to termin opisujący nierównomierne uginanie się konstrukcyjnych elementów nośnych. Takie odkształcenie może prowadzić do powstawania rys i pęknięć, a w skrajnych przypadkach nawet do odpadania fragmentów tynku.

Klawiszowanie stropów – jakie są przyczyny tego zjawiska?

Klawiszowanie – przyczyny, zagrożenia i zapobieganie

Jednym z istotnych zjawisk związanych ze stropami jest tzw. klawiszowanie. W ten sposób określa się nierównomierne uginanie się elementów nośnych, które skutkuje powstawaniem rys, pęknięć, a nawet odpadaniem fragmentów tynku.

O klawiszowanie nie trzeba się martwić w przypadku wyboru stropu monolitycznego. Jeśli szalunek pod strop wykonany jest starannie, to do wykończenia powierzchni sufi tu wystarczy gładź gipsowa.

Klawiszowanie nie jest problemem również w stropach drewnianych wykończonych od spodu boazerią. Wprawdzie elementy nośne stosowane do ich ułożenia cechuje tendencja do dużych ugięć, ale nie pojawiają się pęknięcia.

Problemów z klawiszowaniem nie powinna nam przysporzyć również konstrukcja gęstożebrowa - o ile zaprojektowano i wykonano ją prawidłowo. Nierównomiernemu uginaniu się belek stropowych zapobiegają w tym przypadku tzw. żebra rozdzielcze - podłużne elementy konstrukcyjne montowane prostopadle do belek nośnych, w środku ich długości.

Pomaga również ułożenie grubej warstwy nadbetonu (klasy B20). Strop gęstożebrowy najlepiej jest wykończyć od spodu tynkiem cementowo-wapiennym (możliwie cienką warstwą).

Warto jednak zadbać o to, aby jego zespolenie z podłożem było wystarczająco silne. Niestarannie przygotowanie miejsca, w którym nakładany będzie tynk, niemal na pewno będzie skutkowało pojawieniem się drobnych rys na suficie.

W przypadku stropu z płyt kanałowych nie da się uniknąć ułożenia kilku płyt obok siebie. Wyeliminowanie rys w miejscu ich styku wymaga starannego wykonania zbrojenia w spoinach i wypełnienia ich betonem odpowiedniej klasy. Niestety, ten etap prac jest często lekceważony.


Źródło i zdjęcia: Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT