Jakie płyty g-k do kuchni lub łazienki? Zwróć uwagę na cyfrę przy literze H

Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych, szczególnie w kuchniach i łazienkach. Ważne jest, aby pamiętać, że w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności rekomenduje się stosowanie płyt o obniżonej zdolności absorpcji wody, które są oznaczone literą H. Podczas wyboru materiałów do wykończenia kuchni lub łazienki, należy także zwrócić uwagę na oznaczenia numeryczne.

Jakie płyty g-k do kuchni lub łazienki? Zwróć uwagę na cyfrę przy literze H

Na rynku dostępne są trzy typy płyt gipsowo-kartonowych o zmniejszonym stopniu wchłaniania wody – H1, H2 i H3.

Z tego płyty H1 cechują się najlepszym, bo najmniejszym poziomem absorbcji wilgoci, a H3 najgorszym, czyli największym poziomem absorpcji wody:

Warto zwrócić uwagę, że poziom całkowitego wchłaniania wody w płytach H1 jest pięciokrotnie mniejszy niż w płytach H3. W praktyce oznacza to, że jeśli zanurzymy w wodzie próbkę płyty H3, to zwiększy ona swoją masę o 25 proc.

Jeśli woda będzie natomiast działała na nią powierzchniowo, to każdy metr kwadratowy płyty przyjmie 300 gramów płynu. W dłuższej perspektywie może to skutkować przyspieszonym rozwojem pleśni i grzybów, a także zmianą właściwości fizyko-chemicznych płyty, w tym przede wszystkim jej wytrzymałości.

RIGIPS oferuje płyty gipsowo-kartonowe o klasie H2 takie jak:

  • RIGIPS PRO Hydro typ H2,
  • RIGIPS PRO Fire+ Hydro typ DFH2,
  • RIGIPS PRO AKU Hydro typ H2,
  • RIGIPS PRO Aku Fire+ HYDRO typ DFH2,

a także w klasie H1, m.in.:

  • RIGIPS PRO Duraline typ DFIREH1
  • oraz Habito Hydro typ DFRIH1.

Źródło: Rigips

Zdjęcia: Rigips, Pixels

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT