Istnieją dwa sposoby montażu okładziny ściennej z płyt g-k – na stelażu bądź kleju gipsowym. Jeśli tylko nierówności ścian nie są zbyt duże (nie przekraczają 20 mm) możemy śmiało skorzystać z drugiej metody, z którym poradzą sobie nie tylko zawodowcy, ale również osoby chcące samodzielnie przeprowadzić remont swoich mieszkań czy domów.
Jaki klej do płyt g-k wybrać?
Dobry klej cechuje wysoka przyczepność do podłoża, dzięki czemu nie spływa on po nałożeniu, a także zapewnia stabilne mocowanie. Ważny jest także niski skurcz materiału. Po wyschnięciu, warstwy nałożonego kleju zachowują swoją grubość, dzięki czemu unikniemy powstawania nierówności.
Produktem, który spełni te wymagania jest Klej gipsowy Rigips. To materiał łatwy w rozrabianiu, co umożliwia szybkie osiągnięcie wymaganej konsystencji. Ponadto cechuje go optymalny czas pracy, wynoszący około 60 minut.
Jego plusem jest wysoka przyczepność – przyklejone płyty stabilnie trzymają się podłoża, dzięki czemu można je precyzyjne wyrównać. Materiał Rigips sprawdza się również przy pracy z płytami zespolonymi, mocowaniu sztukaterii gipsowej oraz wypełniania ubytków podłoża w warstwie do 20 mm.
- Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS® PRO typ: A, Hydro typ H2, Fire typ F, Fire+ typ DF lub Fire+ Hydro typ DFH2 gr. 12,5 mm
- Klej gipsowy RIGIPS
- Masa szpachlowa RIGIPS® VARIO lub RIGIPS® Q1 Zaczyna
- Taśma spoinowa szklana RIGIPS
- Masa szpachlowa wykończeniowa RIGIPS Premium Light, RIGIPS® Q2-Q3 Kończy, RIGIPS® Gotowa Q2-Q3 Kończy
Przygotowanie podłoża
Ścianę, na której chcemy montować płyty, należy oczyścić z pyłów, zabrudzeń oraz resztek materiałów – starych farb, płytek czy tynku. Nie dotyczy to jednak całej powierzchni. Najważniejsze są miejsca, w których klej będzie wiązał się z płytami.
Dodatkowo podłoże powinno być czyste i stabilne, niezmarznięte, niezbyt chłonne i w miarę gładkie – dopuszczalne nierówności mogą mieć do 20 mm. W przypadku powierzchni, które nie spełnia odpowiednich warunków – warto zagruntować je na 24 godziny przed przystąpieniem do klejenia.
Przygotowanie płyt i nakładanie kleju
Płyty należy przyciąć na długość o 15 mm krótszą niż wysokość pomieszczenia. To zapewni nie tylko odpowiednią dylatację, ale również – poprzez lepszą cyrkulację powietrza – przyspieszy schnięcie kleju. Nie należy używać płyt o grubości mniejszej niż 12,5 mm, zawilgoconych, odkształconych.
Klej należy nałożyć na płytę w rzędach. W przypadku nierównej ściany, warto nałożyć nieco więcej produktu. Z kolei w przypadku naroży pomieszczeń czy w pobliżu okien zamiast placków nakładamy ciągły pas kleju.
Klejenie płyt do ściany – co i jak?
Płytę gipsowo-kartonową z naniesionym klejem należy przyłożyć do ściany i z wykorzystaniem gumowego młotka, niezbyt mocnymi uderzeniami, wyrównać położenie: w pionie i poziomie. Na tym etapie przyda się także poziomica. Po wyrównaniu płyt i wyschnięciu kleju, powierzchnia jest gotowa do dalszych prac, jak spoinowanie i szpachlowanie.
Tych błędów unikaj:
- wykorzystanie zniekształconych, zawilgoconych bądź przesuszonych płyt,
- brak skrócenia długości płyt,
- niestosowanie się do zaleceń producenta kleju – zbyt rzadki lub zbyt gęsty materiał,
- brak wyciętych w płytach otworów na puszki elektryczne.
źródło i zdjęcia: Rigips
Komentarze