Jak poprawnie wykonać połączenie ślizgowe?

Wykonując zabudowę poddasza lub montaż sufitu podwieszanego z płyt g-k, w miejscach połączenia sufitu ze ścianą może dochodzić do spękań masy szpachlowej. Aby tego uniknąć należy zastosować połączenie ślizgowe. Prezentujemy montaż taśmy ślizgowej krok po kroku.

Jak poprawnie wykonać połączenie ślizgowe?

Krok 1

Po zamocowaniu konstrukcji nośnej z profili do g-k, wzdłuż profili obwodowych RIGIPS UD 30 ULTRASTIL® (profili startowych), oklei ściany, taśmą samoprzylepną RIGIPS PRO do połączeń ślizgowych (patrz zdjęcie powyżej).

Krok 2

Do zmontowanej konstrukcji nośnej przykręca się płyty gipsowo-kartonowe RIGIPS poprzecznie do kierunku przebiegu profili nośnych RIGIPS CD 60 ULTRASTIL®. Pomiędzy płytą a ścianą z tynkiem mineralnym pozostaw szczelinę ślizgową (płyta powinna być odsunięta o ok. 5 mm od ściany).

Krok 3

Równolegle ze szpachlowaniem spoin zaszpachluj szczelinę ślizgową. Za pomocą szpachelki wciśnij masę szpachlową VARIO® lub RIGIPS® Q1 Zaczyna w szczelinę powstałą pomiędzy płytą a ścianą.

Krok 4

Tak jak to miało miejsce w przypadku spoin pomiędzy płytami, po uzupełnieniu spoiny gipsem, wtop w nią taśmę spoinową szklaną RIGIPS tzw. fizelinę o szerokości 50 mm. Należy pamiętać, że zbrojenie wkleja się tylko na jednym boku tak, by stykało się z taśmą ślizgową.

Krok 5

Wtopioną taśmę zbrojącą zaleca się jeszcze raz przeciągnąć szpachlową masą konstrukcyjną VARIO® lub RIGIPS® Q1 Zaczyna. Tak wykonaną i zazbrojoną spoinę pozostaw do całkowitego wyschnięcia, aby w następnym etapie rozpocząć szpachlowanie całopowierzchniowe (standard Q3).

Krok 6

Szlifowanie powierzchni zabudowy poddasza lub sufitu podwieszanego z g-k. Do tego celu użyj papieru ściernego o gramaturze 200-220 (szlifowanie maszynowe) lub gramaturze 150-200 (szlifowanie ręczne).

Odpowiednie wyszlifowanie pozwali ujednolicić strukturę powierzchni, dzięki czemu po malowaniu nie zaobserwujemy różnic miedzy spoiną a powierzchnią płyty gipsowo-kartonowej.

Krok 7

Po wyszlifowaniu połączenia, wystającą część taśmy ślizgowej odetnij nożykiem. Taśma RIGIPS PRO do połączeń ślizgowy nie posiada kleju na całej swojej powierzchni, dlatego odcięty fragment z łatwością oddziela się od ściany.

Krok 8

Tak przygotowana powierzchnia po odpyleniu i zagruntowaniu, gotowa jest na malowanie farbami akrylowymi lub lateksowymi.

Taśma RIGIPS PRO do połączeń znika bez śladu

Taśma samoprzylepna RIGIPS PRO do połączeń ślizgowych, wykonana jest z woskowanego, matowego papieru, na którym naniesiony jest pasek mocnego kleju o szerokości pojedynczej płyty, dzięki temu po odcięciu nadmiaru taśmy można ją bardzo łatwo usunąć, nie pozostawiając śladów na powierzchni ściany.

Mocny klej utrzymuje taśmę na różnych podłożach oraz nie ma zjawiska wulkanizowania się taśmy z podłożem.

Dzięki dobrym właściwościom papieru nie przykleja się do niego masa szpachlowa, a sama taśma może być odcięta nożykiem lub bez wysiłku przerwana ręcznie. Dodatkowo, można na niej pisać i nanosić znaczniki konstrukcyjne.

źródło i zdjęcia: Rigips

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT