Wybór mocowań do samodzielnych prac montażowych

Domowe majsterkowanie i samodzielnie wykonywanie prac montażowych wymaga użycia bezpiecznych mocowań, które dobieramy odpowiednio do rodzaju podłoża i planowanego obciążenia. Co wybrać? Kołek czy kotwę?

Wybór mocowań do samodzielnych prac montażowych

Gwarancją bezpiecznego montażu mebli, sprzętu AGD lub urządzeń sanitarnych jest uważny proces doboru narzędzi i poznania materiału, z którym mamy do czynienia. Zanim rozpoczniemy pracę z użyciem wiertarki udarowej lub młotka, powinniśmy określić rodzaj i grubość podłoża, w którym osadzone będą złącza oraz ciężar przedmiotu.

Tylko posiadając te informacje, dobierzemy bezpieczne mocowanie - kołek lub kotwę. Na półkach w marketach budowlanych znajdziemy kilkadziesiąt różnych rodzajów mocowań do wszystkich możliwych zastosowań. Jak dokonać właściwego wyboru?

PODŁOŻE A WYBÓR MOCOWANIA

Jeżeli podczas zawieszania małych obciążeń, jak karnisze, szafki czy lampy, nie jesteśmy pewni podłoża, sięgnijmy po kołki uniwersalne o wysokiej nośności.

Są proste w montażu i dostosowują się do większości materiałów - cegły dziurawki, pustaków, gazobetonu, a nawet silikatów.

Dzięki funkcjonalnej budowie koszulka takiego kołka rozpiera się w materiałach pełnych, a w materiałach pustych odkształca lub rozkłada. Bardzo wygodne w użyciu są kołki do szybkiego montażu, zwane też kołkami do wbijania.

Nie tracąc czasu na wkręcanie, przy pomocy młotka wprowadzamy je do przygotowanych wcześniej otworów. Są one przeznaczone do stosowania w materiałach pełnych o zwartej strukturze - betonowych stropach czy ścianach, ale doskonale sprawdzają się również podłożach miękkich, np. przy mocowaniu elementów suchej zabudowy i listew przypodłogowych.

Kołek uniwersalny Fischer.

Kołki spiralne to bezpieczne mocowanie detali na elewacjach budynków, np. numeracji domu czy czujników ruchu. Ich zaletą jest fakt, że nie naruszają struktury tynku i elementów konstrukcyjnych, co zapobiega tworzeniu się mostków termicznych.

Aby montaż w styropianie był skuteczny, musi on mieć odpowiednią twardość i grubość. Zbyt miękkie podłoże może doprowadzić do jego uszkodzenia lub złamania się zamocowania.

Kolejnym rodzajem mocowania są kołki ramowe z długą lub krótką strefą rozporu. Dzięki specjalnej geometrii i budowie umożliwiają równomierny rozkład sił w podłożach, takich jak gazobeton, pustaki, cegła pełna czy kamień naturalny.

Budową przypominają kołki rozporowe i przeznaczone są do montażu ciężkich elementów konstrukcji metalowych i drewnianych - bram, rolet listew czy prowadnic. W marketach budowlanych znajdziemy kołki ramowe wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej galwanicznie, która dodatkowo wzmacnia stabilność mocowania.

Kołek ramowy Fischer.

KOTWA CHEMICZNA

Kotwy chemiczne możemy wykorzystać w materiałach pełnych - betonie, cegle czy kamieniu, ale i w pustych przestrzeniach, jak pustaki czy cegły dziurawki. W momencie kotwienia podłoże ulega scaleniu, umożliwiając bezpieczne mocowanie w zniszczonych i kruszących się ścianach.

Wykorzystując siły adhezji (łączenia), substancja, która jest połączeniem żywicy i utwardzacza, wypełnia wywiercony w ścianie otwór, zapewniając stabilne mocowanie. takich elementów. jak np. umywalki, wentylatory czy barierki.

Pamiętajmy, że poprawny montaż anteny satelitarnej lub markizy ogrodowej to spore wyzwanie. Ich elementy znajdują się bowiem w miejscach silnie narażonych na działanie wiatru, wody i słońca.

Zaprawy iniekcyjne wykorzystywane w kotwach chemicznych są bardzo wytrzymałe. Radzą sobie z obciążeniami dynamicznymi i drganiami, a także z wilgocią i wodą.

Nowoczesne kotwy chemiczne pozwalają na wykorzystanie ich w każdych, nawet niesprzyjających warunkach - mocować możemy nawet w otworach nieoczyszczonych lub zalanych wodą, a twardniejące tworzywo skleja i wypełnia warstwę izolacji przeciwwilgociowej, zapewniając szczelność zakotwienia.

Mocowania firmy Fischer.

KOTWA MECHANICZNA

Pewne mocowanie ciężkich elementów fasad, konstrukcji stalowych lub bram w twardych podłożach betonowych, kamiennych czy ceglanych wymaga zastosowania zamocowań o najwyższym stopniu nośności i odporności na korozję - kotew mechanicznych.

Możemy skorzystać z mechanicznych kotew opaskowych, segmentowych, tulei kotwiących z gwintem wewnętrznym, wkręcanych. Wytrzymałość poszczególnych rodzajów może sięgać od 500 kg przy prostych kotwach mechanicznych do ponad 3000 kg przy śrubach do dużych obciążeń.

Kotwa sworzniowa Fischer.

Przy pracy z trudnym podłożem pamiętajmy o wydajnych urządzeniach, np. wiertarce udarowej o mocy co najmniej 700 W z podwójnymi ostrzami lub wiertnicami diamentowymi. Przed umieszczeniem kotwy pamiętajmy o oczyszczeniu otworu z pyłu lub resztek żwiru.

Źródło i zdjęcia: FISCHER POLSKA

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE