Czym jest i jak działa wełna mineralna?
Izolacje dachowe z wełny zabezpieczają dach budynku nie tylko przed utratą ciepła, ale także wilgocią i ogniem. Nadrzędny cel stanowi poprawa efektywności energetycznej budynku oraz zapewnienie odpowiedniej ochrony przed warunkami atmosferycznymi - niską temperaturą, deszczem, śniegiem i promieniowaniem słonecznym.
Wełna składa się z włókien bazaltowych i krzemianowych. Produkuje się ją w postaci płyt, rolek lub mat, które można łatwo dostosować do różnych rodzajów dachów. Stanowi popularny wybór wśród inwestorów, z uwagi na wszechstronne zastosowanie i możliwość układania w trudno dostępnych miejscach, np. na dachach skośnych.
Izolacja termiczna najwyższej kondygnacji
Wełna ma doskonałe właściwości izolacyjne, co oznacza, że skutecznie chroni budynek przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzewaniem się latem. Dzięki temu pomaga obniżyć koszty ogrzewania i klimatyzacji.
Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym skuteczniej działa - sprawdź przed zakupem na opakowaniu, ile wynosi parametr lambda dla danego modelu.
Odporność na ogień i wilgoć
Wełna jest niepalna. W przypadku pożaru opóźnia rozprzestrzenianie się ognia. Pod wpływem wysokiej temperatury topią się lepiszcza, jednak włókna nie zajmują się ogniem.
Wełna jest w stanie uratować Twój dach przed większymi uszkodzeniami lub kompletną ruiną - daje Ci czas na reakcję, kiedy dojdzie do wypadku.
Wełna mineralna jest odporna na wilgoć. Zapobiega gromadzeniu się pary wodnej, a w efekcie powstawaniu pleśni i grzybów w dachu. Chroni konstrukcję i przedłuża jej żywotność.
Akustyczna izolacja dzięki ociepleniu dachu
Wełna mineralna ma także dobre właściwości akustyczne i zmniejsza natężenie hałasu z zewnątrz. Od bębnienia kropli deszczu o dach, po odgłosy dochodzące z najbliższej okolicy. Zapomnisz, że obok Twojego domu przebiega ruchliwa ulica lub że sąsiadujecie z boiskiem.
Trwałość wełny na dachu
Wełna to trwały materiał, który nie ulega rozkładowi ani deformacjom pod wpływem czynników zewnętrznych Wełna szklana używana przede wszystkim do dachów nie odkształca się, choć daje się łatwo formować, dzięki czemu dociera do trudno dostępnych miejsc na poddaszu (np. przy krokwiach).
Wyróżnia się lekkością i nie obciąża konstrukcji budynku. Cięższa od niej wełna skalna sprawdza się za to przy izolacji ścian i podłóg - jest bardziej zbita i doskonale znosi naciski.
Łatwa instalacja wełny
Wełnę łatwo się montuje. Zwykle stosuje się dwuwarstwowy układ, w którym obie warstwy ułożone są prostopadle do siebie i na zakładkę. Do mocowania wełny mineralnej używa się klejów, zapraw, taśm i folii paroizolacyjnej oraz paroprzepuszczalnej (membrany dachu).
Pierwsza z nich zapobiega przedostawaniu się wilgoci z budynku do warstwy wełny, a druga pozwala wełnie oddychać i odprowadza parę przez dach. Wełna nadaje się zarówno do dachu krytego dachówką, blachodachówką czy papą.
Jak działa wełna w izolacji dachowej?
Główne zasady działania wełny w izolacji dachowej to:
- zatrzymywanie powietrza - wełna ma strukturę składającą się z drobnych włókien, tworzących wiele kieszonek powietrznych, działających jako bariera termiczna i ograniczających przewodnictwo cieplne przez dach,
- odbicie promieniowania słonecznego - wełna hamuje przepływ ciepła. Włókna absorbują i odbijają promieniowanie.
Skuteczność izolacji z wełny zależy od właściwego montażu - bez mostków termicznych. Ważne jest, aby przestrzegać odpowiednich standardów instalacyjnych i wytycznych producenta podczas ocieplania dachu.
źródło i zdjęcia: ISOVER
Komentarze