Jakie są skutki złej izolacji poddasza?

Dobrze wykonana izolacja termiczna poddasza chroni przed zawilgoceniami, pozwala zredukować koszty ogrzewania w sezonie zimowym i przegrzewanie się przestrzeni latem. Planując termomodernizację warto wiedzieć, które materiały izolacyjne oferują najlepszą wydajność oraz jak je prawidłowo zamontować.

Jakie są skutki złej izolacji poddasza?

Skutki złej izolacji poddasza

Nieszczelna lub nieodpowiednio gruba izolacja prowadzi do znacznych strat ciepła w zimie, zwiększając nie tylko dyskomfort związany z niską temperaturą wewnętrzną, ale też podwyższając rachunki za ogrzewanie.

Latem, nieodpowiednio ocieplony dach skośny może spowodować, że temperatury na poddaszu osiągną nawet 40°C, przypominając warunki sauny. Ochłodzenie takiego pomieszczenia jest trudne i kosztowne.

Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków i zapewnić komfort mieszkania, kluczowe jest zastosowanie właściwego materiału izolacyjnego. Dla poddaszy użytkowych zaleca się izolację z wełny mineralnej z włókien szklanych, układaną dwuetapowo (między krokwiami oraz pod nimi), co minimalizuje ryzyko mostków termicznych.

Jak prawidłowo docieplić poddasze?

Wełna mineralna z włókien szklanych wyróżnia się doskonałym współczynnikiem izolacji cieplnej i jest łatwa w montażu.

Zacznij od dokładnego wymierzenia poddasza oraz wyznaczenia linii skosu. Następnie, w odstępach co 40 cm, mocujemy wieszaki do krokwi od strony wewnętrznej, dostosowując ich długość do grubości planowanej drugiej warstwy ocieplenia.

Po zamocowaniu wieszaków, montujemy profile, które następnie poziomujemy. Po tym etapie przystępujemy do układania wełny mineralnej, zaczynając od dolnej części dachu.

Z roli wełny odcinamy fragmenty o 2 cm większe niż rozstaw krokwi. Dbajmy o to, by kawałki wełny dokładnie do siebie przylegały, eliminując ryzyko mostków termicznych, które mogą być przyczyną strat ciepła.

Niektóre materiały izolacyjne (jak np. climowool DF35 i DF33) nie wymagają dodatkowego zabezpieczania, co przyspiesza prace. Gdy mamy pełne deskowanie, podczas układania pierwszej warstwy wełny musimy uwzględnić szczelinę wentylacyjną – jej wielkość zależy od długości połaci dachu.

Po ułożeniu pierwszej warstwy przechodzimy do drugiej. Matę izolacyjną nabijamy na wieszaki prostopadle do krokwi, a następnie montujemy profile stalowe.

Kolejnym krokiem jest nałożenie folii paroizolacyjnej z co najmniej 10-centymetrowym zakładem, którą mocujemy do profili przy pomocy taśmy klejącej. Na tak przygotowaną powierzchnię układamy płyty gipsowo-kartonowe.

Energooszczędność i komfort cieplny przez cały rok

Do pierwszej warstwy docieplenia zaleca się stosowanie mineralnej wełny szklanej climowool, takiej jak DF33 lub DF35. Grubość wełny powinna odpowiadać wysokości krokwi zmniejszonej o 3 cm, uwzględniając szczelinę wentylacyjną (gdy jest pełne deskowanie).

Najczęściej stosowana grubość to 150 mm. Dla drugiej warstwy izolacji rekomenduje się wełnę climowool DF33 lub DF35 o grubości 100 mm.

Powyższe produkty gwarantują doskonałe efekty – dzięki takiej izolacji można zaoszczędzić do 3000 kWh rocznie. Warto podkreślić, że nowo budowane domy w Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinny zużywać rocznie między 90 a 120 kWh/m2.

W porównaniu, stare budynki mogą zużywać ponad 200 kWh/m2. Dzięki odpowiedniej izolacji poddasza można osiągnąć znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania oraz zharmonizować zużycie energii cieplnej z obowiązującymi normami.


źródło i zdjęcia: Climowool Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT