Ocieplanie dachu skośnego wełną mineralną - wady i zalety

Wełna mineralna to jeden z najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych na rynku. Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć dom przed utratą ciepła, poznaj plusy i minusy zastosowania wełny mineralnej do izolacji dachu skośnego. Co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do ocieplenia poddasza wełną?

Ocieplanie dachu skośnego wełną mineralną - wady i zalety

Wełna mineralna ma dwie postacie - szklaną i skalną. Pierwsza z nich powstaje z piasku kwarcowego, stłuczki szklanej i żywic fenolowo-formaldehydowych. Wełna skalna, tzw. kamienna, wytwarzana jest z włókien bazaltowych (skała poddawana jest wytapianiu w wysokiej temperaturze).

Do izolacji poddasza wybieraj wełnę szklaną, która jest bardziej sprężysta. Dzięki temu łatwo mieści się w ciasnych miejscach połaci dachowych, jak np. pomiędzy krokwiami. Wełna skalna ma większą gęstość i jest twardsza, przez co lepiej sprawdza się jako izolacja cieplna ścian i podłóg.

Właściwości fizyczne wełny mineralnej

Maty i płyty wełniane świetnie sprawdzają się w termoizolacji. Materiał ten działa zarówno zimą, jak i latem - zatrzymuje ciepło w domu lub nie pozwala gorącemu powietrzu przeniknąć do środka. Przy tym jest ekologiczny, a inwestycja w niego bardzo szybko się zwraca - zwykle po 2-3 sezonach.

Najlepsze na rynku wełny mają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. W zależności od rodzaju wełny zawiera się on w wartościach od ok. 0,044 W/m*K do 0,030 W/m*K dla najlepiej izolującej termicznie wełny na rynku - ISOVER Multimax 30.

Tu warto podkreślić, że decydując się na wybór wełny mineralnej zyskujemy w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi niepalność, większą trwałość i dopasowane do zastosowania walory mechaniczne, ale chcąc zapewnić jak najlepsze parametry izolacyjności cieplnej, koniecznie też musimy spojrzeć na etykietę i sprawdzić, ile wynosi lambda, bo nie dla każdej wełny jest ona równie korzystna.

Zalety wełny mineralnej

Wełna chroni budynek na kilku płaszczyznach:

  • izoluje termicznie, zapobiegając uciekaniu ciepła - tym samym tworzy komfortowe warunki do życia, a także obniża koszty energii w sezonie grzewczym,
  • tłumi dźwięki, dochodzące z zewnątrz, dzięki czemu skutecznie wygłusza poddasze. Urządzisz na nim przestrzeń dzienną, a nawet sypialnię, bo wszelkie odgłosy staną się mniej słyszalne,
  • wykazuje odporność na ogień - w wysokiej temperaturze topi się, ale nie pali, dzięki czemu zatrzymuje rozprzestrzenianie się pożaru,
  • zapewnia zdrowy mikroklimat i suche środowisko bez grzybów i pleśni - ale tylko, kiedy jest odpowiednio założona z zachowaniem kolejnych etapów i wentylacją oraz paroizolacją, szczególnie w przypadku pomieszczeń wilgotnych jak łazienka czy kuchnia

Wełna dostępna jest w formie wygodnych do położenia mat. Produkty ISOVER mają uchwyt, tzw. etykietorączki, dzięki którym łatwo się je przenosi, co usprawnia prace.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Wełna mineralna jest wymagająca w zakresie ochrony przed zawilgoceniem. Materiały izolacyjne z wełny mineralnej cechuje naturalna zdolność nasiąkania wilgocią. Produkty ISOVER są zabezpieczone wieloetapowo poprzez zastosowanie szczelnych opakowań jednostkowych, które to są dodatkowo pakowane w moduły.

Następnie opakowanie zbiorcze tzw. stretch hood zabezpiecza całą paletę przed zamoknięciem. Na poddaszu natomiast ważne jest odpowiednie wykonanie przegrody izolacyjnej - z folią paroprzepuszczalną, paroizolacyjną i szczeliną wentylacyjną.

Drugim aspektem jest ciężar - w przypadku wełen skalnych większy niż innych materiałów izolacyjnych, jak styropian czy piana PUR. Dlatego wełny skalne w budownictwie stosujemy głównie na fasadach, gdzie atutem jest ich stabilność wymiarowa i sztywność.

Dla poddaszy i stropodachów ISOVER ma w ofercie lekkie i sprężyste wełny szklane, których 7-krotna kompresja pozwala na transport większej ilości potrzebnego materiału izolacyjnego. Zatem ciężar rolki wełny szklanej jest większy niż paczki styropianu, ale doskonale się rozpręża i wypełnia przestrzeń znacznie większą niż miała w postaci rolki.

Trzecią kwestią jest bezpieczeństwo i higiena montażu. Układanie mat wełnianych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia pracowników.

Najważniejsze są oczy i drogi oddechowe, dlatego trzeba pamiętać o maskach i okularach. Drobinki maty podrażniają także skórę, więc należy zakładać odzież z długimi nogawkami i rękawami oraz rękawice.

Lepsze właściwości termiczne budynku

Skuteczność ocieplenia dachu wełną mineralną w dużej mierze zależy od precyzji wykonania. Obowiązkowe elementy, które muszą znaleźć się w izolacji poddasza użytkowego, to - licząc od samego dachu:

  • membrana, czyli folia paroprzepuszczalna,
  • pierwsza warstwa ocieplenia,
  • druga warstwa położona prostopadle do niej.

Spód tworzy paroizolacja, zapobiegająca przedostaniu się pary wodnej do wnętrza ocieplenia. Dla lepszej szczelności i wyeliminowania ryzyka powstania mostków termicznych, zarówno folia paroizolacyjna, jak i paroprzepuszczalna, nie mogą mieć luzów.

Najlepiej stosować systemowe rozwiązania Isover Vario®, pamiętając że każdy kolejny płat folii powinien zachodzić na sąsiedni na co najmniej 15 cm.

Grubość izolacji zależy od rodzaju wełny - zwykle jest to 30 cm, ale jeśli korzystasz z mat o niższej lambdzie, możesz obniżyć ten próg. Na koniec pozostaje montaż płyt g-k do stelaża z profili i wieszaków. Odpowiednio wykonana izolacja służy przez lata.

Dzięki szczelnej izolacyjności termicznej budynek chroniony jest nie tylko przed stratą energii i wysokimi rachunkami za ogrzewanie, ale także staje się bezpiecznym i komfortowym miejscem do życia.

 

źródło i zdjęcia: ISOVER

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT