Ulga termomodernizacyjna 2023 - zasady, co można odliczyć?

Planując prace prowadzące do tego, aby Twój dom stał się energooszczędny, powinieneś wiedzieć, że na wiele działań związanych z termomodernizacją przysługują ulgi, obniżające kwotę podatku dochodowego. Dzięki temu inwestycja w remont będzie niższa nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna 2023 - zasady, co można odliczyć?

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna jest często nazywana ulgą remontową, a wszystko przez fakt, że dotyczy ona właśnie prac adaptacyjnych oraz remontowych, które mają na celu poprawienie parametrów termoizolacyjnych (i nie tylko) wybranego budynku.

Tego rodzaju benefit (z różnymi zmianami) funkcjonuje już od 2019 roku i jest związany z możliwością odliczenia części kosztów związanych z całym przedsięwzięciem.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna w 2023 roku?

W swoim aktualnym kształcie opisywana ulga na termomodernizację budynku wynosi 53 000 złotych (na jedną osobę). W przypadku małżeństw przeprowadzających - maksymalna kwota może więc wynieść nawet 106 000 złotych.

W efekcie, w zależności od formy opodatkowania, pozwala zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych na podatku. Warto wspomnieć, że wysokość ulgi nie oznacza tego samego, co samo jej odliczenie. W związku z tym realna kwota, którą obniżysz swój podatek, może wynosi od 9010 do nawet 16 960 złotych.

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju ulga podatkowa, którą można rozliczać na zasadzie kosztów odliczanych od dochodu. Jak to wygląda w praktyce? Określone wydatki (o nich opowiemy za chwilę) na modernizację budynku są zaliczane na poczet kosztów, które obniżają podstawę opodatkowania.

W zależności od formy przyjętego rozliczenia - można je wykazać w takich dokumentach, jak: formularz PIT-28, PIT-36, PIT-36 lub PIT-37, do których należy również dołączyć załącznik w formie PIT/O. Wydatki na modernizację należy uwzględnić w specjalnej rubryce załącznika “Wydatki na realizację przedsięwzięcia termo modernizacyjnego”.

Ważne: wszystkie poniesione wydatki, które mają być zaliczone na poczet ulgi - muszą być odpowiednio udokumentowane za pomocą faktur VAT.

Jak policzyć wysokość ulgi termomodernizacyjnej?

Załóżmy, że w danym roku podatkowym udało Ci się zarobić 100 000 złotych, natomiast koszty związane z termomodernizacją wyniosły 50 000 złotych.

W tym przypadku Twój całkowity dochód zostanie pomniejszony o poniesione koszty, a co za tym idzie - zapłacisz podatek jedynie od pozostałej kwoty (czyli 50 000 zł).

Do kiedy można rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Jeśli Twoje roczne wynagrodzenie było mniejsze - bez obaw! Tego rodzaju ulgę możesz rozliczać przez okres aż 3 lat.

Musisz jednak pamiętać, że liczy się on od końca pierwszego roku, w którym poniesiono jakiekolwiek wydatki związane z tego rodzaju przedsięwzięciem.

Kto może skorzystać z tego rodzaju ulgi?

Omawiana przez nas ulga przysługuje osobom, które przeprowadzają działania mające na celu poprawę parametrów termoizolacyjnych budynku. Warunki to:

  • Posiadanie tytułu prawnego, który potwierdza, że dana osoba jest właścicielem lub współwłaścicielem obiektu. Co ciekawe - nie musi w nim mieszkać.
  • Posiadanie już gotowego domu, czyli ulga nie może być przyznana na budynek, który jest dopiero w budowie.
  • Rozliczanie się według jednej z opcji: skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany.
  • Zakwalifikowanie na poczet ulgi konkretnych wydatków, które omówimy w poniższym akapicie.

Co można odliczyć w ramach ulgi?

Ulga termomodernizacyjna obejmuje wszystkie wydatki związane z inwestycją, która poprawi parametry domu, a dzięki temu pozwoli na oszczędzanie energii z tytułu jego ogrzewania.

W związku z taką definicją - kosztami, które kwalifikują się do ulgi, są zarówno zakupy urządzeń i materiałów, jak i usług, które są niezbędne do przeprowadzenia modernizacji (ekspertyzy, montaże, analizy, przygotowanie dokumentacji i wiele więcej).

Ulga może zatem dotyczyć:

  • Działań związanych z ociepleniem domu, w tym jego murów, dachu, poddasza, jak i innych elementów (wliczając w to wymianę stolarki okiennej oraz drzwi), a także zakupu materiałów oraz ich montażu.
  • Zakupu i montażu ogrzewania, w tym grzejników, kotłów oraz innych elementów instalacji (wliczając w to również kominy). Benefit może obejmować nawet klimatyzację, o ile jest ona wyposażona w możliwość grzania.
  • Zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii, w tym: instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła.
  • Zakupu i wymiany elementów instalacji grzewczych, a także prac związanych z wykonaniem przyłącza do sieci.
  • Demontaż starczych urządzeń i elementów instalacji (w tym np. kotłów na paliwa stałe).

Ulga z tytułu termomodernizacji budynku dotyczy wszystkich działań związanych zarówno z zakupem, jak i wykonywaniem konkretnych usług, które mają na celu zmniejszenie strat ciepła.

Zasady i limity ulgi - podsumowanie

Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie, które pozwala Ci obniżyć podstawę opodatkowania, a tym samym ograniczyć Twoje zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego. Możesz odliczyć do 53 000 zł (lub 106 000 zł w przypadku małżonków) podstawy opodatkowania, co da Ci oszczędności na poziomie od 9010 do 16 960 złotych.

Omawiana ulga dotyczy wydatków na usługi, materiały oraz produkty, które mają na celu poprawienie parametrów już istniejącego budynku, a co za tym idzie - ograniczenie strat ciepła. Możesz z niej skorzystać, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu i masz na to 3 lata - począwszy od roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Aby z niej skorzystać - musisz złożyć stosowny dokument (PIT-28, PIT-36, PIT-36 lub PIT-37 oraz PIT/O, w którym uzupełnisz rubrykę “Wydatki na realizację przedsięwzięcia termo modernizacyjnego”. Na dowód poniesienia kosztów musisz posiadać faktury VAT.

 

źródło i zdjęcia: ISOVER

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT