5 najpopularniejszych zastosowań wełny mineralnej w budownictwie

Wełna mineralna jest powszechnie rozpoznawana jako izolacja termiczna. Jej zdolność do zatrzymywania ciepła to jednak tylko jedno z wielu jej atutów. Odkryj 5 kluczowych zastosowań wełny mineralnej i przekonaj się, jakie korzyści przyniesie termomodernizacja Twojego domu z jej użyciem.

5 najpopularniejszych zastosowań wełny mineralnej w budownictwie

Rodzaje wełny mineralnej są dwa - skalna i szklana. Różnią się od siebie gęstością, sprężystością, a co za tym idzie - również przeznaczeniem.

Wełna szklana daje się łatwo kształtować, więc jest niezastąpiona w miejscach o skomplikowanej powierzchni i w trudno dostępnych miejscach, a także w ścianach działowych.

Wełna skalna natomiast bardzo dobrze nadaje się jako materiał izolacyjny podłóg i ścian zewnętrznych. Oba rodzaje dostępne są w formie płyt z wełny, rolek i mat. Sprawdzają się zarówno w nowym, jak i starym budownictwie.

Izolacja termiczna dachów, poddaszy i stropów

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów w izolacji dachów - zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych.

Działa jako bariera termiczna, zapobiegając utracie ciepła z wnętrza budynku w okresie zimowym oraz chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w okresie letnim. Dzięki niej zyskujesz komfort termiczny na poddaszu i możesz urządzić tu dodatkowe pomieszczenia.

Izolacja termiczna ścian wełną szklana i skalną

Wełny mineralnej używa się zamiast styropianu w roli izolacji wewnętrznej lub zewnętrznej na ścianach budynku. Chroni dom przed stratami energii cieplnej przez elewację i pomaga utrzymać stabilną temperaturę w pomieszczeniach.

Bardzo dobre parametry termiczne sprawiają, że stanowi ona jeden z najpopularniejszych materiałów do ocieplania budynków. Co więcej - jest niepalna, dzięki czemu jest bezpieczniejsza od innych materiałów, pozwala też spełnić wymogi prawa budowlanego dla budynków wysokich.

Izolacja akustyczna w budownictwie starym i nowym

Wełna mineralna to doskonały materiał do izolacji akustycznej. Jej właściwości wygłuszające docenia się w miejscach, w których zachodzi potrzeba ograniczenia dźwięku, takich jak biura, hotele, sale konferencyjne czy mieszkania i budynki wielorodzinne.

Dzięki wyciszonym przegrodom wewnętrznym każdy użytkownik ma zapewnioną prywatność i spokój.

Izolacja przeciwwilgociowa – paroizolacja

Wełny mineralnej używa się również w połączeniu z foliami paroizolacyjnymi dla izolacji przeciwwilgociowej w zewnętrznych ścianach budynków, w izolacji dachu i poddasza. Wykazuje odporność na osadzanie się wilgoci i chroni przed rozwojem pleśni.

Ważne, żeby we właściwy sposób stworzyć przegrodę z folii paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej, które wraz z wełną stworzą skuteczną ochronę.

Zabezpieczenia przed ogniem

Wełna mineralna ma właściwości ognioodporne, co sprawia, że stosuje się ją w budynkach, w których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru. Może być używana w systemach ognioodpornej izolacji lub jako izolacja wewnętrzna, która pomaga w opóźnianiu rozprzestrzeniania się ognia.

Izolacyjność przeciwogniowa wełny bierze się stąd, że jej składniki są niepalne. Pod wpływem wysokiej temperatury wytapiają się lepiszcza, ale włókna materiału nie zajmują się ogniem.

Inne zastosowania wełny w budownictwie

To tylko 5 głównych zastosowań wełny mineralnej. Oprócz tego wykorzystuje się ją w przemyśle, przy izolacji rurociągów, systemów wentylacji i klimatyzacji lub przemyśle motoryzacyjnym do izolacji termicznej i akustycznej.

Wełna mineralna jest materiałem wszechstronnym, który oprócz komfortu termicznego zapewnia również bezpieczeństwo na wielu innych poziomach.

źródło i zdjęcia: ISOVER

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT