Rolety okienne - ochrona przed słońcem i hałasem

Tradycyjne metody ograniczenia nadmiernego nasłonecznienia w postaci popularnych niegdyś okiennic, zastępowane są przez chowane w kasecie nadokiennej zwijane rolety, łatwe w obsłudze i ograniczające również przenikanie hałasów zewnętrznych, ucieczkę ciepła przez okna w okresie zimowym, a także zwiększają ochronę przed włamaniem. Umożliwiają też intensywne przewietrzanie dzięki rozsuwanym elementom pancerza. Można je instalować podczas budowy domu równocześnie z montowaniem stolarki okiennej, jak i w użytkowanych już budynkach, ale niektóre rodzaje rolet wymagają odpowiedniego przygotowania otworów podczas wznoszenia ścian zewnętrznych.

Rolety okienne - ochrona przed słońcem i hałasem

Wybór sposobu instalowania rolety

Choć konstrukcje wszystkich modeli rolet są bardzo podobne, to jednak a różnią się przystosowaniem do sposobu montowania kasety i mechanizmu zwijającego, który można przeprowadzić w przekroju nadproża, w świetle otwory okiennego bądź na froncie elewacji.

Opuszczone rolety zewnętrzne to skuteczne zabezpieczenie przed utratą ciepła, przegrzaniem pomieszczeń oraz włamaniem. fot. Aluprof
Opuszczone rolety zewnętrzne to skuteczne zabezpieczenie przed utratą ciepła, nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem pomieszczeń oraz włamaniem. fot. Aluprof

Sposób zamontowania rolety zewnętrznej uzależniony jest przede wszystkim od etapu budowy domu i sposobu obramowania otworu okiennego. Na etapie stanu surowego można jeszcze odpowiednio dostosować nadproża do montażu tzw. rolokasety, ale w wykończonym już budynku najczęściej montowane są kasety w świetle otwory okiennego lub rzadziej -  na elewacji domu.

Podstawowym problemem, jaki wiąże się z montowaniem rolet jest eliminacja, a przynajmniej znaczne ograniczenie mostków cieplnych, które powstają w miejscu osadzenia kasety.

Praktycznie wszystkie sposoby instalowania rolet skrywające kasetę w przekroju ściany powodują miejscowe, większe lub mniejsze pogorszenie ciepłochronności i utrudniają też dostęp do mechanizmów wewnętrznych w celu serwisowania czy naprawy.

Z kolei kasety nawierzchniowe z reguły nie pogarszają izolacyjności ocieplenia, ale niekorzystnie wpływają na estetykę budynku i są bardziej narażone na uszkodzenia.

Roleta w ukrytej kasecie

Zamontowanie kasety w części nadokiennej ściany domu wymaga odpowiedniego podwyższenia nadproża konstrukcyjnego nad oknem przewidzianym do zamontowania rolety tego typu.

Zależnie od przyjętego systemu montowania, wstawiana jest tzw. rolokaseta o wzmocnionej budowie i z ociepleniem bądź pozostawia się wolną przestrzeń umożliwiającą późniejszą zabudowę oknem zespolonym z kasetą. Niekiedy instaluje się nadproże schodkowe z miejscem na ocieplenie lub systemowe, przystosowane do montowania rolet.

Rolety z ukrytą skrzynką - nowy produkt DoorHan. fot. DoorHan
Rolety z ukrytą skrzynką - nowy produkt DoorHan. fot. DoorHan

W klasycznym wariancie z rolokasetą, która na całej szerokości mieści się w grubości ściany nośnej, wał z mechanizmem zwijania znajduje się od strony pomieszczenia. Dostęp do jej wnętrza umożliwia otwierana pokrywa rewizyjna z wykończeniem powierzchni dostosowanym do ścian wewnętrznych.

Rolokaseta w postaci otwartej, termoizolowanej skrzyni osadzana jest równocześnie z wykonywaniem nadproża, a wstawione usztywnienia pozwalają na ograniczone obciążenie warstwą wylewanego betonu, choć bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie prefabrykowanych belek nadprożowych.

O ciepłochronności takiej kasety decyduje przede wszystkim grubość ocieplenia od strony wewnętrznej (ścianek obudowy i pokrywy), którą ewentualnie można poprawić dodatkową izolacją termiczną nałożoną w pasie nadproża od wnętrza pomieszczenia. Jednak zawsze jej wnętrze styka się z powietrzem zewnętrznym, gdyż na wyjściu pancerza rolety z kasety musi pozostawać odpowiednia szczelina.

Wariant ukrytej w nadprożu rolokasety można zastąpić przez roletę zintegrowaną z ramą osłanianego okna. W podstawowym wariancie okno wraz z połączoną kasetą wstawia się w podwyższone ościeże, licując zewnętrzną powierzchnię okna z płaszczyzną ściany. Ponieważ kaseta wystaje na zewnątrz, to za nią pozostaje wolna przestrzeń pozwalająca na umieszczenie tam izolacji termicznej o grubości odpowiadającej nawet przekrojowi ściany.

W szczególnie ciepłochronnym wariancie zamontowania okna i rolety wykorzystuje systemowe konsole wspornikowe, pozwalające na osadzenie okna poza grubością muru w warstwie ocieplenia.

Jednak okno nie może być zbytnio wysunięte, jeśli chcemy w całości ukryć kasetę w ociepleniu elewacji - kaseta ma bowiem 13-18 cm grubości. Dostęp do wnętrza kasety zapewnia pokrywa umieszczona od spodu i otwierana na zewnątrz domu. Rozwiązanie takie, choć o gorszej ciepłochronności można zastosować w postawionym już domu, ale jeszcze baz ocieplenia.

Wysunięte na konsolach okno umożliwia wstawienie dość grubej izolacji cieplnej między kasetę i nadproże, gwarantując jednocześnie stabilne jej zamocowanie.

Rolety do samodzielnego zamontowania

W użytkowanym domu łatwo zamontujemy tzw. rolety adaptacyjne osadzone na ramie okiennej lub na elewacji budynku.

Najczęściej decydujemy się na ich montaż w świetle otworu okiennego, co gwarantuje stabilne zamocowanie kasety i prowadnic, a przy grubej warstwie ociepleniowej ścian zewnętrznych, obudowa tylko nieznacznie wystaje poza płaszczyznę elewacji.

Systemy zewnętrznych rolet adaptacyjnych przeznaczone są głównie do stosowania w istniejących budynkach. fot. Dobroplast
Systemy zewnętrznych rolet adaptacyjnych przeznaczone są głównie do stosowania w istniejących budynkach. fot. Dobroplast

Zamontowana w ten sposób kaseta zmniejsza co prawda powierzchnię oszklenia, ale ograniczenie w dopływie światła jest praktycznie nieodczuwalne.

Przy planowaniu zamontowania rolety warto też uwzględnić wyposażenie jej w zwijaną moskitierę. Będzie ona stanowić bezcenną ochronę przed owadami zwłaszcza w rejonach o częstej inwazji dokuczliwych komarów czy muszek.

Rolety zewnętrzne z zasilaniem solarnym - chronią pomieszczenia przed nadmiarem słońca i zapewniają domownikom intymność. fot. FAKRO
Rolety zewnętrzne z zasilaniem solarnym - chronią pomieszczenia przed nadmiarem słońca i zapewniają domownikom intymność. fot. FAKRO

Niezbędne ustalenia przed zakupem i montażem rolet

Przy założeniu, że ościeże okienne jest już ostatecznie wykończone, ustalamy jego szerokość i wysokość, a zmierzoną szerokość ościeża zmniejszamy o ok. 5 mm, co pozwoli na ewentualną korektę zamocowania prowadnic, a szczelinę przy murze wypełnimy później masą akrylową.

Systemy zabudowy rolet zewnętrznych. fot. Aluplast
Systemy zabudowy rolet zewnętrznych. fot. Aluplast
 

Do ręcznego sterowana roletą wykorzystuje się sznurek lub taśmę przeciągniętą przez otwór w ramie okiennej. Umieszczamy go w miejscu wycięcia w kasecie po odpowiedniej stronie okna.

Dlatego już przy zakupie rolety powinniśmy określić stronę, na której będzie umieszczony zwijacz - z reguły instalujemy go od strony klamki lub oszklenia stałego (fix), a w oknach dwuskrzydłowych od strony zawiasów rzadziej otwieranej części. Kasetę rolety - po zdjęciu osłony frontowej - ustawiamy na górze otworu okiennego w pozycji wypoziomowanej.

Zwróćmy uwagę na pokrywanie się otworu na linkę/taśmę z wycięciem w obudowie kasety, korygując ewentualnie jego wielkość i mocujemy do ramy blachowkrętami lub wkrętami do drewna po uprzednim wywierceniu otworów w tylnej ściance.

Rolety nakładane umieszcza się między oknem i nadprożem. fot. Aluplast
Rolety nakładane umieszcza się między oknem i nadprożem. fot. Aluplast

Skrajne punkty mocowania rozmieszczamy w odległości o 5 cm od końców kasety, a pozostałe w rozstawieniu co ok. 50 cm. Przy długich roletach kasetę wygodniej można mocować razem z wstawionymi prowadnicami, które posłużą jako podpory przy ustalania jej położenia do zamocowania.

Kolejny krok to zamocowanie prowadnic pancerza rolety do ramy okiennej, co nie powinno sprawiać problemów i wystarczy dobrać odpowiednie wkręty do materiału ram okna. Prowadnice mają najczęściej nawiercone już otwory w wymaganym rozstawieniu lub wiercimy je samodzielnie wiertłem dwustopniowym co ok. 40 - 50 cm w środku zamkniętej części przekroju. Szerokość rozstawienia prowadnic u góry ustalana jest przez zaczepy w kasecie i na taką samą odległość musimy zamocować dolne końce.

Po pionowym ustawieniu jednej prowadnicy i przykręceniu jej w dolnym otworze, montujemy drugą w odległości dokładnie odpowiadającej rozstawieniu u góry. Po zamocowaniu kasety i prowadnic możemy przystąpić do założenia pancerza rolety. Mocowany jest on do wału przy pomocy zaczepów taśmowych, które wystarczy wprowadzić w ostatnią listwę pancerza.

Jeśli roleta ma zaczepy blokujące (chronią przed nieuprawnionym podniesieniem od strony zewnętrznej) wewnątrz szczeliny prowadnicy, konieczne będzie wykonanie wycięć na bolce zabezpieczające. Owalne otwory wykonamy po nawierceniu cienkim trzpieniem frezującym lub rozpiłujemy połączenie między dwoma blisko wywierconymi otworami. Musimy też w dolnym segmencie pancerza osadzić ograniczniki podniesienia - bez nich zwijana roleta wypadnie z prowadnic i w całości nawinie się na wał kasety.

Ręczne podnoszenie i opuszczanie rolety wymaga zamontowania zwijacza z taśmą lub linką. Sterowania może odbywać się bezpośrednio, pociągając za te elementy lub w przypadku ciężkich rolet z mechanizmem napędzanym korbką.

Jak działają łączniki żaluzjowe OSPEL?

Kasetę zwijającą najczęściej mocujemy na ramie okiennej lub ościeżu, a wysokość jej umieszczenia dostosowujemy do wygody sterowania roletą.

Łącznik żaluzjowy pozwala obsługiwać żaluzje i rolety zewnętrzne z wykorzystaniem napędu elektrycznego. fot. Ospel
Łącznik żaluzjowy pozwala obsługiwać żaluzje i rolety zewnętrzne z wykorzystaniem napędu elektrycznego. fot. Ospel

Wyposażenie rolety w elektryczny zespół sterujący znacząco ułatwia jej obsługę, zwłaszcza gdy jest ona duża i ciężka. Musimy wtedy zadbać o doprowadzenie zasilania, jak też dostosować sposób jej uruchamiania.

Sterowanie najczęściej dokonywane jest za pomocą pilota i powinniśmy też zapewnić możliwość niezależnego odłączenia zasilania od instalacji oraz zabezpieczenia przed przeciążeniem.

autor: Redakcja BudownicwaB2B

opracowanie: Aleksander Rembisz

zdjęcia: Krispol, DoorHan, Aluprof, FAKRO, Dobroplast, Aluplast, Ospel

Film: Ospel

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT