Dlaczego warto wybrać okna PVC?

Według danych GUS w Polsce wzrasta produkcja okien z tworzyw sztucznych, a co za tym idzie zwiększa się sprzedaż stolarki Premium. Klienci są coraz bardziej świadomi, że energooszczędne okna i drzwi o wysokim standardzie wpływają na oszczędności na rachunkach przez wiele lat.

Dlaczego warto wybrać okna PVC?

Wysoka dynamika produkcji okien wynika m.in. z utrzymującej się koniunktury budowlanej i rosnącej liczby oddawanych do użytku budynków, zarówno zamieszkania zbiorowego, jak i jednorodzinnych.

Temu trendowi towarzyszą zaostrzające się wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, które odnoszą się także do stolarki okiennej. Przez długi czas kryterium energooszczędności okien w budynkach ogrzewanych było niższe niż w większości krajów europejskich.

Jeszcze pięć lat temu maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla tego elementu wynosił nawet 1,8 W/m2K.

Ostatnia zmiana z 2017 roku wprowadziła wymóg stosowania cieplejszych okien, o współczynniku Uw nie większym niż 1,1 W/m2K, a w 2021 roku mają one spełniać już kryteria termoizolacyjności zbliżonej do standardu pasywnego 0,9 W/m2K.

W związku z tym, budując nowy dom, poszukujemy coraz cieplejszej stolarki, jednak obowiązujące prawo nie jest jedynym powodem, dla którego stawiamy na okna w klasie Premium.

Uszczelnienia odpowiadają za trwałość parametrów okien.
Za trwałość parametrów okna w dużej mierze odpowiadają zastosowane uszczelnienia.

SOLIDNE OKNA Z PCV-U TO INWESTYCJA NA LATA

Na okno nie patrzymy już jak na element chroniący przed brzydką pogodą i dostarczający światła. To przede wszystkim inwestycja, która ma się spłacić w ciągu kolejnych lat w oszczędnościach na rachunkach za energię.

Jak pokazują statystyki GUS, z roku na rok wydatki na nośniki energii stają się coraz większym obciążeniem dla domowego budżetu w przeliczeniu na jedną osobę.

Szacunki ekspertów z branży budowlanej mówią, że złej jakości, nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa może przyczynić się do utraty nawet 35% energii cieplnej, dlatego jej wymiana może przynieść potencjalnie duże korzyści finansowe, zwłaszcza w kontekście rosnących cen tradycyjnych nośników energii.

- Jeszcze cztery lata temu standardem były okna pięciokomorowe o współczynniku Uw na poziomie 1,3 W/m2K. Można powiedzieć, że już wtedy potrzeby rynku wyprzedzały prawo budowlane, bo inwestorzy poszukiwali okien cieplejszych niż wymagały tego warunki techniczne. Teraz powszechnie stosowane są już okna siedmiokomorowe o współczynniku nawet lepszym niż obowiązujący 1,1 W/m2K.

- Klienci pytają nie tylko o okna wysoko energooszczędne, zgodne z wymaganiami na rok 2021, ale nawet pasywne. Producenci okien dostrzegli ten trend i na rynku można spotkać wiele takich produktów, ale warto zwracać uwagę przede wszystkim na systemowe rozwiązania, które mają sprawdzoną jakość i zachowają swoje pierwotne właściwości na długie lata - mówi Andrzej Polijaniuk, dyrektor ds. produktu i marketingu w Schüco International Polska.

Sam fakt, że okno posiada bardzo dobre parametry ochrony cieplnej to nie wszystko, bardzo ważna jest też jego zdolność do zachowania parametrów w miarę upływu czasu.

Specjaliści z branży podkreślają, że dobrej jakości okno z PVC-U powinno przetrwać 30 lat w niemal niezmienionym stanie.

O jego trwałości decydują nie tylko solidne wzmocnienia, które nadają profilom stabilność, ale także uszczelki, które muszą być trwale elastyczne.

Na przykład w oknach Schüco Living stosuje się uszczelnienia z syntetycznego kauczuku EPDM, który wykazuje trwałą zdolność do powrotu elastycznego. Testy wykazały, że po upływie 7 lat użytkowania zachowują one swoje właściwości w 91%, podczas gdy tańsze uszczelki mogą stracić swoją elastyczność nawet w 50%.

Oznacza to, że lepszej jakości okna pozwalają zaoszczędzić więcej energii w całym cyklu użytkowania.

TRENDY W WYBORZE OKIEN Z PVC-U

Odbiorcy wymagają od okien nie tylko lepszej ochrony cieplnej, lecz także bardziej ekskluzywnego wyglądu i komfortu użytkowania. Już dawno odeszły w zapomnienie czasy, gdy okno z PVC-U miało białe ramy i standardowe wymiary z relatywnie małą powierzchnią przeszkloną.

Obecne projekty domów jednorodzinnych czy osiedli mieszkaniowych charakteryzują się wyraźnie większymi oknami i wyrazistymi kolorami ram.

Profile w oknach o ciemnej kolorystyce.
W oknach o ciemnej kolorystyce idealny efekt daje zastosowanie profili barwionych w masie z odpowiednio dobranym trwałym wykończeniem, jak np. Schüco AutomotiveFinish.

- Bardzo popularne są teraz szarości, antracyty czy wręcz powierzchnie przypominające aluminium. Technologia PVC-U daje takie możliwości wykończeniowe, jednak produkcja okien o rozmiarach większych niż standardowo i dodatkowo z ciemnymi ramami wymaga doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich rozwiązań.

- Profile w intensywnych odcieniach mocniej się nagrzewają pod wpływem promieni słonecznych, co może skutkować ich odkształcaniem się i utratą szczelności okna czy nawet problemem z zamykaniem dużych skrzydeł - podkreśla Andrzej Polijaniuk.

Ryzyko odkształceń tego typu stolarki jest wyższe niż w przypadku okien w białych kolorach i o standardowych wymiarach, więc warto postawić na producentów, którzy dysponują doświadczeniem i systemowymi technologiami, by wymagania estetyczne mogły iść w parze z trwałymi właściwościami użytkowymi.

Przede wszystkim należy zachować odpowiednie proporcje szerokości do wysokości, aby stolarka mogła zachować swoje właściwości statyczne. Oprócz odpowiednio dobrze dobranych wzmocnień z wysokiej jakości stali możliwe jest zastosowanie technologii wklejanej szyby, która dodatkowo usztywnia skrzydło.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Źródło i zdjęcia: Schüco

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE