Wybieramy okna. Drewniane czy PVC?

Z drewna czy PVC? Zachwycające naturalnym usłojeniem czy gwarantujące wytrzymałość i dobre parametry termiczne? To jakie okna i drzwi zostaną wybrane będzie miało bowiem niebagatelny wpływ na ogólną termikę budynku, a co za tym idzie również na wysokość kosztów ogrzewania. Ale nie tylko. Równie ważne są kwestie estetyczne, a także komfort codziennego użytkowania okien.

Wybieramy okna. Drewniane czy PVC?

Czym różnią się, w czym są podobne i co oferują najpopularniejsze rozwiązania - okna drewniane i plastikowe? Rozważmy ich największe wady i zalety…

Izolacja - dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań konstrukcyjnych, parametry izolacyjności okien drewnianych i PVC są obecnie bardzo zbliżone. I jedne, i drugie zapewnią skuteczną ochronę przed utratą ciepła, wiatrem i deszczem.

Cena - okna z tworzywa są na ogół znacznie tańsze niż te z drewna

Ekologiczność - choć okna drewniane powszechnie uznawane są za bardziej przyjazne środowisku, to w rzeczywistości tak do końca nie jest. Po pierwsze dlatego, że aby pozyskać drewno trzeba wyciąć drzewo. Poza tym surowiec ten jest klejony warstwowo i lakierowany. A przecież większość rodzajów klejów i lakierów wcale nie jest eko. Z kolei stolarka PVC - w tym ta z oferty MS więcej niż OKNA powstaje z tak zwanego regranulatu, czyli tworzywa pochodzącego z recyklingu (między innymi starych okien plastikowych).

Wytrzymałość i konserwacja - w kwestii trwałości, okna plastikowe przewyższają drewniane. Po pierwsze są odporne na działanie wilgoci. Po drugie - oprócz regularnego (raz na rok) sprawdzania i regulacji okuć, w zasadzie nie wymagają konserwacji. Z kolei okna drewniane co kilka lat należy zaimpregnować i pomalować.

Estetyka - choć o gustach się nie dyskutuje, powszechnie uważa się okna drewniane za bardziej prestiżowe. Zwłaszcza przez miłośników naturalnego wzornictwa.

Drewno i plastik - czyli dwa w jednym

Rozważając zalety i wady obu rozwiązań warto pamiętać, że obecnie, dzięki okleinom świetnej jakości, wcale nie musimy rezygnować z walorów któregoś z materiałów. MS więcej niż OKNA proponuje bowiem linię Wood Look+ czyli wykonane z tworzywa, ale ubrane w drewnopodobne okleiny okna, które do złudzenia przypominają naturalny surowiec. Linia obejmuje ponad 30 wzorów oklein w szerokiej palecie kolorystycznej - od jasnych, doskonale wpisujących się w trend skandynawski, po eleganckie ciemne. Urok okien podkreśla unikalne, dostępne wyłącznie w ofercie MS, połączenie narożników ram i skrzydeł pod kątem prostym, zarówno po stronie zewnętrznej jak i wewnętrznej okna, tak charakterystyczne dla stolarki drewnianej.

Dodatkowo okna Wood Look+ podobnie jak wszystkie propozycje MS więcej niż OKNA oferują znakomite parametry użytkowe. Produkowane są z niemieckich 6-komorowych profili SALAMANDER o szerokości 82 mm. W wersji z uszczelką środkową (MD), potrójną szybą SUPERtermo 0,5 W/m2K i ciepłą kolorową ramka CHROMATECH ultra zbliżają się parametrami termicznymi do okien pasywnych (Uw 0,73 W/m2K). Z ramką MULTITECH współczynnik Uw=0,71 W/m2K! Dodatkowo okna Wood Look+ świetnie tłumią hałasy (Rw=35 dB w standardzie) i wyposażone są w pakiet komfortowych, niezawodnych okuć Multi-Matic (w tym zaczepy antywłamaniowe i klamkę METZ z mechanizmem Secustik zabezpieczającym przed otwarciem okna z zewnątrz).

źródło i zdjęcie: Ms więcej niż Okna

FILMY OSTATNIO DODANE