Systemy wentylacji w oknach Schüco z PVC-U

Jesień i coraz chłodniejsze dni zbliżają się wielkimi krokami. Jak zapewnić naturalną wentylację w zamkniętych pomieszczeniach bez utraty ciepła i przeciągów? Systemy wentylacji w oknach Schüco z PVC-U to sprawdzony i energooszczędny sposób na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu.

Systemy wentylacji w oknach Schüco z PVC-U

W każdym budynku należy zapewnić odpowiednią wentylację. Duże stężenie dwutlenku węgla czy wilgoci może prowadzić do złego samopoczucia lub nawet syndromu chorego budynku.

Wartości strumieni wentylacyjnych mogą być różne w zależności od przeznaczenia budynku i sposobu jego użytkowania.

W budynkach mieszkalnych najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną, w której obieg powietrza następuje w wyniku różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Czasem zdarza się jednak, że jest ona nieefektywna i wtedy konieczne staje się wietrzenie pomieszczeń.

Taki zabieg pozwala usunąć nadmiar dwutlenku węgla czy wilgoci. Jednak jest to rozwiązanie doraźne, które powoduje wychładzanie się wnętrz. Praktycznym i energooszczędnym sposobem na wymianę powietrza są okna z nowoczesnymi systemami wspomagania wentylacji: Schüco VentoAir lub Schüco VentoPlus.

Świeże powietrze dzięki systemowi wentylacji w oknach Schüco z PVC-U

Naturalna wentylacja grawitacyjna to najstarszy i najpowszechniej stosowany sposób wymiany powietrza w budynkach. Nie zawsze jednak mechanizm ten działa równie sprawnie, gdyż jest w dużej mierze uzależniony od warunków pogodowych. Zasadniczo funkcjonuje tym lepiej, im wyższe są różnice ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ciepłe, lżejsze powietrze wędruje wtedy kanałami klimatyzacyjnymi do góry, zaś przez szczeliny w oknach czy drzwiach przedostaje się do pomieszczeń chłodniejsze powietrze z zewnątrz.

Obieg ten może zostać zakłócony, gdy różnice ciśnień wewnątrz i na zewnątrz są relatywnie niewielkie. W domu są ponadto takie strefy, które ze względu na sposób użytkowania wymagają odprowadzenia wilgoci, jak np. łazienka i kuchnia. W przypadku zbyt wysokiego nagromadzenia dwutlenku węgla i pary wodnej pozostaje wietrzenie lub uchylanie okien, które powodują straty ciepła.

Efektywność wentylacji ciśnieniowej można zapewnić w bardziej komfortowy i skuteczny sposób, stosując okna z regulowaną wymianą powietrza. W zależności od potrzeb i miejsca zastosowania można wybrać stolarkę z ciśnieniowymi wywietrznikami wspomagającymi wymianę powietrza w całym domu lub z wentylacją higrosterowaną, która w pewnych sytuacjach może zastąpić, np. wentylatory wyciągowe w kuchni czy łazience.

Schüco VentoAir w oknie PVC

Rozwiązanie Schüco VentoAir w oknie PVC-U.

Okna Schüco z PVC-U - postaw na energooszczędną wymianę powietrza

Okna stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną są zazwyczaj wyposażone w mikrowentylację i różnego rodzaju nawiewniki, które w niekontrolowany sposób dostarczają różne objętości powietrza, w zależności od warunków pogodowych. Stosowany w oknach system Schüco VentoAir reguluje przepływ powietrza w taki sposób, by zapewnić jego optymalną wymianę.

Ukryte między ościeżnicą a skrzydłem nawiewniki umożliwiają wentylację przy całkowicie zamkniętym skrzydle, dzięki czemu system jest bezobsługowy i może być stosowany także w zamontowanych już oknach. Wymianę powietrza zapewniają mikroklapy, które reagują na różnice ciśnień. W zależności od ich liczby w oknie mogą uzyskać efektywność nawet do 15,8 m3/h przy różnicy ciśnień 8 Pa. Jednocześnie przy mocnym wietrze przepływ zostaje ograniczony, co zmniejsza stratę energii.

Nawiewany strumień powietrza  jest dystrybuowany subtelnie i równomiernie bez uczucia przeciągu. Natomiast w pomieszczeniach, w których występuje potrzeba usunięcia nadmiaru wilgoci, można zastosować okna z systemem Schüco VentoPlus zapewniającym wymianę powietrza nawet do 28,1 m3/h przy różnicy ciśnień 10 Pa. Rozwiązanie posiada wbudowany mechaniczny czujnik wilgoci, który steruje przepływem powietrza w zależności od aktualnych potrzeb.

Dyskretny element może być zamontowany w poszerzeniu ościeżnicy lub w profilu skrzydła. Oprócz energooszczędności i estetyki obydwa rozwiązania wentylacji okiennej gwarantują doskonałą ochronę przed hałasami z zewnątrz: do 42 dB w przypadku okna z systemem VentoAir i do 41/44 dB (nawiewnik otwarty/zamknięty) w przypadku stolarki z rozwiązaniem VentoPlus.

Okno z Schüco VentoPlus

Okno z systemem Schüco VentoPlus.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Źródło i fotografie: Schüco.

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE