Co to jest dźwiękoszczelność?
Przymierzając się do zakupu okien, najczęściej zwracamy uwagę na ich właściwości termoizolacyjne oraz design. Bardzo często zapominamy o tym, że okna powinny również chronić nas przed dobiegającymi z zewnątrz dźwiękami.
Jeśli mieszkamy w miejscu o zwiększonym natężeniu hałasu, warto zastanowić się nad zakupem rozwiązań dźwiękoszczelnych.
Dźwiękoszczelność oznacza skuteczność, z jaką okno redukuje poziom dźwięku, którego źródło jest na zewnątrz. Wyrażana jest za pomocą tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasu Rw podawanego w decybelach (dB). Im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna. Często współczynnik występuje w postaci Rw (C, Ctr), gdzie C i Ctr są wskaźnikami korekcyjnymi, które informują nas o tłumieniu określonego rodzaju hałasu.
C jest wskaźnikiem dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości, tj. ruchu lotniczego, ruchu kolejowego, trasy szybkiego ruchu samochodowego. Natomiast Ctr to wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości, na przykład hałas wywoływany przez wolno poruszające się pojazdy.
Kupując okna, należy także pamiętać, że istnieją różne wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej ze względu na lokalizację budynku.
Przykładowo, w budynkach usytuowanych bliżej centrum należy zastosować izolację powyżej 37 dB, w centrum miasta wartość ta wzrasta do 42 dB, a na autostradach i głównych szlakach komunikacyjnych dochodzi nawet do 47 dB.
Znaczenie dźwiękoszczelności
Normy hałasu określają wartości progowe poziomów hałasu.
Przyjmuje się, że dla obszaru zabudowanego hałas w dzień nie powinien przekraczać 60 dB, a w nocy 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych wartości te wynoszą odpowiednio 40 i 30 dB. Co jednak oznaczają te wartości?
By ochronić domowników przed działaniem niepożądanych dźwięków, które nie tylko przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale w perspektywie czasu mogą doprowadzić do stresu i wyczerpania psychicznego, warto wybrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej.
Błędne jest założenie, że dźwiękoszczelność zależy tylko od szyby. Należy pamiętać, że na izolacyjność akustyczną okna wpływają takie czynniki jak: grubość i rodzaj szyb, jakość profilu, rodzaj gazu w komorze międzyszybowej, szczeliny do infiltracji powietrza, a także sposób montażu.
Okna dźwiękoszczelne Schüco LivING
Dla osób poszukujących dźwiękoszczelnych okien, najlepszym rozwiązaniem będą okna Schüco LivING. Wyróżnia je wartość Rw na poziomie nawet 49 dB. Dla porównania - standardowe okna posiadają wskaźnik Rw 32 dB.
Co to oznacza w przypadku okien?
Jeśli na zewnątrz natężenie dźwięku wynosi 55 dB, to do wnętrza, w którym zamontowane są okna Schüco LivING, dotrze dźwięk o natężeniu zaledwie 6dB.
System Schüco LivING powstał dzięki wykorzystaniu doświadczenia przemysłu motoryzacyjnego i medycznego (uszczelka z tworzywa EPDM) oraz współpracy z projektantami tworzącymi nowoczesne przedmioty.
Innowacyjny system LivING posiada 7 termoizolacyjnych komór w ramie i skrzydle.
Dostępny jest w wariancie AS z 2 uszczelkami oraz MD z 3 uszczelkami. W obu wersjach po raz pierwszy zastosowane zostały uszczelki zgrzewalne, zapewniające doskonałe parametry izolacyjne oraz akustyczne. Ponadto okna posiadają wartość wskaźnika przenikania ciepła na poziomie Uw=0,72 W/m2K.
Dźwiękoszczelne okna są gwarancją ciszy i spokoju. System Schüco LivING pozwolą na zatrzymanie niepożądanych dźwięków poza domem, dając mieszkańcom możliwość wypoczynku oraz skupienia.
Komentarze