Czy warto kupić okna dźwiękoszczelne?

Hałas dobiegający z ulicy wpływa negatywnie na komfort użytkowania mieszkania. Jest on nie tylko kłopotliwy, ale po dłuższym czasie może odbić się na naszym zdrowiu. Czym kierować się przy wyborze okien dźwiękoszczelnych?

Czy warto kupić okna dźwiękoszczelne?

CO TO JEST DŹWIĘKOSZCZELNOŚĆ?

Przymierzając się do zakupu okien, najczęściej zwracamy uwagę na ich właściwości termoizolacyjne oraz design. Bardzo często zapominamy o tym, że okna powinny również chronić nas przed dobiegającymi z zewnątrz dźwiękami.

Jeśli mieszkamy w miejscu o zwiększonym natężeniu hałasu, warto zastanowić się nad zakupem rozwiązań dźwiękoszczelnych.

Dźwiękoszczelność oznacza skuteczność, z jaką okno redukuje poziom dźwięku, którego źródło jest na zewnątrz. Wyrażana jest za pomocą tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasu Rw podawanego w decybelach (dB). Im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna. Często współczynnik występuje w postaci Rw (C, Ctr), gdzie C i Ctr są wskaźnikami korekcyjnymi, które informują nas o tłumieniu określonego rodzaju hałasu.

C jest wskaźnikiem dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości, tj. ruchu lotniczego, ruchu kolejowego, trasy szybkiego ruchu samochodowego. Natomiast Ctr to wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości, na przykład hałas wywoływany przez wolno poruszające się pojazdy.

Kupując okna, należy także pamiętać, że istnieją różne wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej ze względu na lokalizację budynku.

Przykładowo, w budynkach usytuowanych bliżej centrum należy zastosować izolację powyżej 37 dB, w centrum miasta wartość ta wzrasta do 42 dB, a na autostradach i głównych szlakach komunikacyjnych dochodzi nawet do 47 dB. 

Właściwą dźwiękoszczelność można uzyskać przy pomocy szczelnych okien
Właściwą dźwiękoszczelność można uzyskać przy pomocy szczelnych okien. Fot. Schuco

ZNACZENIE DŹWIĘKOSZCZELNOŚCI

Normy hałasu określają wartości progowe poziomów hałasu.

Przyjmuje się, że dla obszaru zabudowanego hałas w dzień nie powinien przekraczać 60 dB, a w nocy 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych wartości te wynoszą odpowiednio 40 i 30 dB. Co jednak oznaczają te wartości?

By ochronić domowników przed działaniem niepożądanych dźwięków, które nie tylko przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale w perspektywie czasu mogą doprowadzić do stresu i wyczerpania psychicznego, warto wybrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej.

Błędne jest założenie, że dźwiękoszczelność zależy tylko od szyby. Należy pamiętać, że na izolacyjność akustyczną okna wpływają takie czynniki jak: grubość i rodzaj szyb, jakość profilu, rodzaj gazu w komorze międzyszybowej, szczeliny do infiltracji powietrza, a także sposób montażu.

OKNA DŹWIĘKOSZCZELNE SCHÜCO LIVING

Dla osób poszukujących dźwiękoszczelnych okien, najlepszym rozwiązaniem będą okna Schüco LivING. Wyróżnia je wartość Rw na poziomie nawet 49 dB. Dla porównania - standardowe okna posiadają wskaźnik Rw 32 dB.

Co to oznacza w przypadku okien?

Jeśli na zewnątrz natężenie dźwięku wynosi 55 dB, to do wnętrza, w którym zamontowane są okna Schüco LivING, dotrze dźwięk o natężeniu zaledwie 6dB.

System Schüco LivING powstał dzięki wykorzystaniu doświadczenia przemysłu motoryzacyjnego i medycznego (uszczelka z tworzywa EPDM) oraz współpracy z projektantami tworzącymi nowoczesne przedmioty.

 Innowacyjny system LivING posiada 7 termoizolacyjnych komór w ramie i skrzydle.

Przekrój profili okiennych
Przekrój profili okiennych LivING. Fot. Schuco

Dostępny jest w wariancie AS z 2 uszczelkami oraz MD z 3 uszczelkami. W obu wersjach po raz pierwszy zastosowane zostały uszczelki zgrzewalne, zapewniające doskonałe parametry izolacyjne oraz akustyczne. Ponadto okna posiadają wartość wskaźnika przenikania ciepła na poziomie Uw=0,72 W/m2K.

Dźwiękoszczelne okna są gwarancją ciszy i spokoju. System Schüco LivING pozwolą na zatrzymanie niepożądanych dźwięków poza domem, dając mieszkańcom możliwość wypoczynku oraz skupienia.

Źródło i fot.: Schuco

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE