Czym kierować się przy wyborze okien do nowoczesnego domu?

Rozwój technologii stolarki okiennej pociągnął za sobą szerokie możliwości wyboru okien z uwzględnieniem ich designu i funkcjonalności. Obecnie ogranicza nas jedynie budżet i własna wyobraźnia. Czym kierować się przy wyborze okien do nowoczesnego domu?

Czym kierować się przy wyborze okien do nowoczesnego domu?

Nowoczesne mieszkania i współczesne domy kojarzą nam się z ogromnymi przestrzeniami. Mowa tu zarówno o przestrzeni mieszkalnej, jak i o możliwości zagospodarowania ścian, w tym okien. W sieci i poradnikach wnętrzarskich nie brakuje pięknych wizualizacji z oknami od sufitu do podłogi.

Już na etapie projektowym musimy jednak myśleć o tym, żeby okna były nie tylko stylowe i współgrały z bryłą budynku, ale także spełniały swoje funkcje. Jaki powinien być ich rozmiar?

Czy zależy nam na dużej ilości światła dziennego, termoizolacji, szczelności akustycznej, unikatowym stylu, a może wszystkim jednocześnie? Czy da się to pogodzić?

Wybór materiału okien

Wybierając nowe okna, mamy do przemyślenia kilka aspektów. Z czego powinny zostać wykonane? Jakiej jakości potrzebujemy? Myśląc o wymarzonym salonie, przychodzą nam do głowy przytulne okienka z wbudowanym miejscem do siedzenia w stylu amerykańskim lub też przestrzenna zabudowa ze sporym widokiem w stylu skandynawskim.

Niemniej jest to wybór, nad którym warto się dłużej zastanowić, gdyż będzie naszą codziennością przez wiele lat. I tu pojawia się pierwsze pytanie: PVC czy drewniane?

Okna wykonane z PVC charakteryzują się wysokimi parametrami energooszczędności, trwałością i łatwością w konserwacji. Od lat cieszą się doskonałą jakością, a dostępność kolorów i wzorów jest coraz większa. Ponadto okna wykonane z PVC są również ekologiczne.

Wybór okien do nowoczesnego domu.

Ramy wykonane z tego tworzywa mogą być w 100% poddane recyklingowi i wykorzystane ponownie. Ramy z PVC skutecznie chronią wnętrze przed zimnem i hałasem. Może dlatego większość Polaków wybiera ramy okienne właśnie z PVC.

Ramy drewniane na przestrzeni ostatnich lat również ewoluowały. Ich mycie nie jest już tak uciążliwe. Nowoczesne profile okienne są wykonywane z dębu, sosny, modrzewia, świerku lub drzew egzotycznych.

Jednak ich cena w tej samej jakości jest o 30%-50% droższa od ram z PVC, a w obu przypadkach kolorystyka i faktura wykończenia powierzchni jest nie do odróżnienia. Z biegiem czasu należy je również odmalowywać i konserwować.

Technologia EcoPowerCore firmy Inoutic

Kupując okna, warto zwrócić uwagę również na aspekty technologiczne, które podlegają ciągłemu rozwojowi. Energooszczędne okna? Tak, one istnieją. Mówi się tak o oknach, których konstrukcja sprawia, że znacząco ograniczają straty cieplne.

Samoczyszczące się szyby? Chociaż brzmi jak marzenie, na rynku istnieją technologie, które sprawiają, że krople podczas deszczu są rozbijane na powierzchni szyby, przez co okna mniej się brudzą i zapewnią nam widok bez smug.

Okna w stylu eko? Firma Inoutic, jeden z wiodących europejskich producentów wysokiej jakości systemów profili PVC, w trosce o lepsze jutro, pozyskuje materiał do produkcji PVC właśnie z recyklingu.

Technologia EcoPowerCore, stosowana przez Inoutic w części produktów, to ponowne wykorzystanie materiału, dzięki któremu nie marnuje się ani gram tworzywa, a powstałe profile okienne spełniają najwyższe normy jakościowe i funkcjonalne.

Drzwi wejściowe Inoutic.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze okien do swojego domu czy mieszkania, porozmawiaj ze specjalistą. Nie zawsze to, co podoba ci się w Internecie czy na broszurze reklamowej sprawdzi się w przypadku twojego budynku.

Co więcej, nie zapominaj, że decyzja o zakupie nowych okien powinna być przemyślana i nie można jej podejmować pochopnie. To wybór na lata. Do skutku szukaj produktu, który spełnia wszystkie twoje wymagania.

Źródło i zdjęcia: Inoutic/Deceuninck

FILMY OSTATNIO DODANE