Okna z recyklingu. Czy to się opłaca?

Założeniem recyklingu jest ponowne wykorzystanie materiałów przy niewielkich nakładach ich przetworzenia. Stare okna PVC również mogą być poddane temu procesowi. Czy warto rozważać użycie takich okien? Czy zachowają swoje parametry?

Okna z recyklingu. Czy to się opłaca?

PROCES RECYKLINGU STARYCH OKIEN PVC

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, okna PVC w całości nadają się do ponownego przetworzenia. Zdemontowane okna poddane są rozdrobnieniu, separacji i recyklingowi.

Obróbka jest procesem czystym, który w zdecydowanie mniejszy sposób obciąża środowisko naturalne i nie narusza zasobów ziemi, takich jak ropa czy sól, które wykorzystywane są w procesie produkcji okien ze „świeżego” materiału.

W efekcie przetworzenia powstaje wysokiej jakości granulat PVC, który z powodzeniem może posłużyć do produkcji nowego okna.

Czym różni się proces pierwotnego wyrobu PVC od produkcji z tworzywa wtórnego?

- Przy produkcji tony PVC powstają ponad dwie tony CO2, natomiast przy recyklingu tony PVC powstaje nieco ponad 130 kg CO2. Redukcja emisji dwutlenku węgla wynosi aż 94%, co przy produkcji 10 ton materiału pozwala zaoszczędzić ponad 19 ton szkodliwego gazu - podkreśla Krzysztof Kalita, kierownik ds. technologii i produktu w Inoutic.

JAKOŚĆ OKIEN Z RECYKLINGU

Powstały w wyniku recyklingu PVC granulat charakteryzuje się wysoką jednorodnością.

Wraz z przetworzeniem poprawiają się właściwości mechaniczne materiału, który następnie wykorzystywany jest do produkcji rdzeni profili okiennych, czyli wewnętrznych komponentów.

Na pierwszy rzut oka nie da się odróżnić okna „nowego” od tego, które zostało wyprodukowane przy pomocy recyklatu. Dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów nie marnuje się jednak ani gram tworzywa, a powstałe profile spełniają najwyższe normy jakościowe i funkcjonalne.

Warto podkreślić, że materiał PVC można przetwarzać wielokrotnie bez pogorszenia właściwości profilu, a okna z niego wykonane będą służyć przez kolejne lata.

Dom z oknami z recyklingu.

PROEKOLOGICZNE OKNA Z RECYKLINGU

Istotną kwestią związaną z recyklingiem PVC jest zmniejszenie ilości utylizowanych odpadów, co przekłada się na znaczne korzyści dla środowiska. Eksperci podkreślają, że powtórne wykorzystanie surowca będzie już wkrótce ekologiczną koniecznością.

Recykling PVC będzie też stopniowo wymuszany przez rosnące ceny surowca. Wśród czołowych eko producentów w Polscem można wymienić firmę Inoutic, która od lat stosuje tę technologię. Rdzenie profili okiennych produkowanych przez firmę wykonuje się z całkowicie niewidocznego w zamontowanym oknie EcoPowerCore (EPC).

W porównaniu ze „świeżym” PVC, EPC charakteryzuje zbliżona jednorodność mieszaniny, podobna trwałość i doskonała izolacja termiczna.

Producent oferuje ekologiczne okna dostępne w trzech wersjach, odpowiadających zróżnicowanym potrzebom i wymaganiom klientów: Eforte, Prestige i Arcade, a już wkrótce w tej technologii dostępna będzie także najnowsza seria Elegante. To połączenie wysokiej jakości technologii z praktycznymi korzyściami i nowoczesnym designem.

Źródło i fot.: INOUTIC DECEUNINCK

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Inoutic / Deceuninck Sp. z o.o.
Inoutic / Deceuninck Sp. z o.o.
Inoutic / Deceuninck Sp. z o.o.
Inoutic / Deceuninck Sp. z o.o.
Inoutic / Deceuninck Sp. z o.o.