Wielkoformatowe okna PVC

Duże okna PVC są silną konkurencją dla wielkopowierzchniowych przeszkleń na całą ścianę. Dzięki ich zastosowaniu fasada budynku prezentuje się równie nowocześnie. Jak zaprojektować przeszklenia w domu, żeby cieszyły swoim wyglądem i funkcjonalnością przez długi czas?

Wielkoformatowe okna PVC

Bardzo wysokie okna i duże drzwi przesuwne sprawiają, że wnętrza są wypełnione światłem o każdej porze roku. Przeszklenia mogą przybierać różne formy, od kilku wysokich okien pionowych sięgających od sufitu do podłogi poprzez duże pojedyncze stałe przeszklenia, aż po drzwi przesuwne z trzema lub czterema skrzydłami.

Warto jednak wiedzieć, że projektowanie dużych okien z PVC-U wymaga fachowej wiedzy i dobrego wykonawstwa, gdyż ich konstrukcja jest bardziej narażona na odkształcenia pod wpływem wiatru czy działania promieni słonecznych.

W porównaniu ze stolarką aluminiową mają nieco szersze ramy, które można optycznie wysmuklić, stosując wykończenia o odpowiednio dobranej kolorystyce.

Modne tendencje okienne

Nowoczesne technologie stosowane w oknach z PVC-U pozwalają na dość elastyczne projektowanie dużych przeszkleń w strukturze budynku. Jeśli celem jest równomierne doświetlenie głębokiego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na solidne portfenetry, sięgające od podłogi do sufitu. Kilka wysokich, rozmieszczonych w równych odstępach okien Schüco LivIng, rozjaśni każde pomieszczenie.

Dzięki zastosowaniu stalowych wzmocnień i wklejanej szyby, okno w tym systemie może uzyskać maksymalną wysokość aż do 2,76 metra. Metalowa lub szklana balustrada, montowana bezpośrednio do okna, zapewnia bezpieczeństwo i zdobi elewację.

Doskonałym miejscem na wstawienie drzwi przesuwnych jest duży salon z widokiem na ogród. Niektóre systemy, jak np. Schüco ThermoSlide, pozwalają na tworzenie dowolnych kombinacji nawet do czterech skrzydeł stałych lub przesuwnych. Taki moduł może osiągać maksymalne wymiary do 6500 mm szerokości i 2800 mm wysokości.

Zastosowanie niskiego progu pozwala na harmonijne przedłużenie wnętrza. Zamknięte drzwi chronią dom przed stratą energii w chłodniejsze dni, a współczynnik przenikania ciepła oscyluje nawet wokół Uw ≤0,8 W/m2K.

Obecnie duże przeszklenia stosuje się również w sypialniach, a nawet w łazienkach. Wymaga to jednak odpowiedniego usytuowania domu na działce i względem stron świata, by uniknąć zbyt intensywnego promieniowania słonecznego rano w sypialni, jak również zapewnić intymność mieszkańcom domu.

Przeszklenia stałe i przesuwne

Ciekawy efekt można uzyskać, stosując w narożu budynku kombinację przeszkleń stałych i przesuwnych.

Kolory mają wpływ na wymiar

Warto pamiętać, że pomimo zastosowania stalowych wzmocnień wewnątrz profilu, okna i drzwi z PVC-U silniej ulegają zjawisku liniowego kurczenia się i rozszerzania pod wpływem temperatur niż aluminiowe. Dlatego też projektowanie tego typu stolarki w formatach większych niż standardowe wymaga zastosowania odpowiednich wymiarów.

Na ogół przyjmuje się, że szerokość okna z PVC-U nie może przekraczać 20% jego wysokości. Okno ze zbyt szerokim i ciężkim skrzydłem może z biegiem czasu ulec wypaczeniu, co powoduje problemy ze szczelnością, a nawet z zamykaniem. Przy wyborze okien z bardzo szerokim skrzydłem warto pamiętać także o ich codziennym użytkowaniu. Zjawisko odkształcania pod wpływem słońca jest tym silniejsze, im ciemniejszy jest kolor stolarki.

Profile w takich odcieniach mocniej pochłaniają promieniowanie słoneczne, dlatego okna w kolorowych okleinach są zwykle produkowane w nieco mniejszych rozmiarach niż białe. Technologią, która pozwala częściowo zniwelować zjawisko zbyt intensywnego nagrzewania się kolorowych profili, są trwałe powłoki Schüco AutomotiveFinish z lśniącymi drobinami zatopionymi w warstwie lakieru.

Metaliczne powierzchnie lepiej odbijają promieniowanie słoneczne, dzięki czemu są bardziej stabilne. Modna paleta barw w kilku odcieniach szarości, brązu czy nasyconej zieleni nadaje oknom PVC-U prestiżowego wyglądu stolarki aluminiowej i optycznie zwęża ramy.

Okna PVC

Grafitowa kolorystyka okien sprawia, że ramy okien PVC wydają się optycznie węższe.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Źródło i fotografie: Schüco.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE