Regulacja zawiasów okiennych i drzwiowych

Aby stolarka okienna działała prawidłowo, należy pamiętać, by kolejnym etapem prac po wykonaniu montażu, było wyregulowanie zawiasów okiennych i drzwiowych. Warto zwrócić uwagę inwestora na to, iż brak regulacji i konserwacji może prowadzić do wypaczenia się profili okiennych, czy uszkodzenia uszczelek.

Regulacja zawiasów okiennych i drzwiowych

Regulujemy zawiasy drzwiowe

Jeśli drzwi zaczynają skrzypieć albo ocierać o posadzkę, należy wyregulować ich zawiasy. Generalnie regulację przeprowadza się w pionie - poprzez założenie podkładek pomiędzy trzpień zawiasu (zamocowany na ościeżnicy) a jego tuleję (przy skrzydle) - i w poziomie - wkręcając bądź wykręcając nieco zawiasy ze skrzydła drzwi.

W przypadku skrzypienia, zawiasy warto najpierw przesmarować. Jeżeli to nie pomoże - zastosować podkładki. Jeśli drzwi ocierają o posadzkę, sprawdzamy, czy są wypoziomowane. Niewypoziomowane opuszczają się. Położenie skrzydła można skorygować za pomocą podkładek (jak powyżej) oraz wkręcając lub wykręcając zawiasy - jeśli ich konstrukcja na to pozwala. Przykładowo, wkręcając górny zawias głębiej w skrzydło, przyciągamy je bliżej ościeżnicy i nieco unosimy dolny zewnętrzny róg.

Zdarza się, że drzwi drewniane latem trudno się domykają, ocierając o ościeżnicę, zaś w sezonie grzewczym nie sprawiają problemu. Jest to związane z pęcznieniem drewna latem, kiedy to wewnątrz domu jest więcej wilgoci, z powodu słabo działającej wentylacji grawitacyjnej. Oczywiście, rozwiązanie stanowi regulacja zawiasów (i dbanie o właściwe wietrzenie pomieszczeń - chociażby przez otwieranie okien). W ostateczności, można zdecydować się na lekkie oheblowanie drzwi w płaszczyźnie prostopadłej do przylgi po stronie zawiasów (najlepiej nadaje się do tego specjalny, wąski strug).

Regulujemy okucia okienne

Okna stale narażone są na wpływ czynników atmosferycznych - wiatr, deszcz, śnieg, słońce i zmiany temperatury - oraz na obciążenia związane z ich pracą (otwieranie, zamykanie itd.). Z czasem przestają pracować lekko - skrzydło ciężko się otwiera i zamyka (zwykle ociera o parapet). Dotyczy to przede wszystkim dużych okien, zamontowanych od strony południowej. W takiej sytuacji niezbędna jest regulacja okuć - w przeciwnym razie może dojść do wypaczenia się profili okiennych, uszkodzenie uszczelek itp.

Jeśli regulacji wymagają nowe okna, najlepiej powierzyć ją autoryzowanej ekipie - w przeciwnym razie możemy utracić gwarancję. Starsze okna reguluje się niekiedy samodzielnie w podstawowym zakresie. Dolny i górny zawias umożliwia dopasowanie ustawienia skrzydła, zaś okucia umiejscowione na skrzydle - stopnia jego docisku do ościeżnicy (w celu zapewnienia optymalnej szczelności stolarki).

opr.: Małgorzata Kolmus
zdjęcie: Centor

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE