Jak wybrać napęd do bramy przemysłowej?

Jakie parametry techniczne powinniśmy sprawdzić przed wyborem napędu do bramy przemysłowej, aby automatyka działała bez zarzutu przez długi czas? Jakie warunki musi spełnić wybrany napęd do bram przemysłowych, aby ułatwiał codzienną pracę i przepływ ruchu w zakładzie? Bierzemy pod lupę automatykę do zastosowań przemysłowych.

Jak wybrać napęd do bramy przemysłowej?

Bramy przemysłowe z systemem automatyki

W przypadku bram przemysłowych, które zwykle są ciężkie i duże, bezawaryjna praca napędu będzie możliwa tylko wtedy, kiedy wybierając napęd, dokładnie dopasujemy do go specyfiki pracy takiej bramy.

Napęd do otwierania i zamykania bramy zawsze powinien być dopasowany do sposobu użytkowania i wymiarów bramy, ale to nie wszystko. Aby wybrany rodzaj napędu i siłownik do bramy dobrze dopasował się do indywidualnych potrzeb użytkowników, trzeba wziąć pod uwagę kilka różnych czynników.

Jakie są parametry napędów do bram przemysłowych, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem?

Napęd do bramy przemysłowej – kryteria wyboru

Napędy do bram przemysłowych to ogromne ułatwienie. Nic więc dziwnego, że stały się standardem w większych i mniejszych firmach. Aby jednak mechanizm ułatwiał warunki pracy zamiast je utrudniać, musi być precyzyjnie dobrany do potrzeb użytkowników i do samej bramy.

Korzystna cena napędu i dobra renoma producenta automatyki są na wagę złota, ale przy wyborze równie ważne są kryteria techniczne. Podczas wstępnej selekcji napędów warto również zwracać uwagę na czynniki, takie jak:

  • rodzaj bramy – czy to bramy przemysłowe segmentowe czy na przykład bramy dwuskrzydłowe,
  • wielkość i ciężar bramy,
  • częstotliwość użytkowania,
  • prędkość otwierania i zamykania bramy,
  • warunki pracy,
  • dodatkowe funkcje i inne elementy wyposażenia – na przykład lampy ostrzegawcze, fotokomórka czy wbudowany wyświetlacz i dodatkowe czujniki.

Bez wątpienia napęd do bramy przemysłowej musi różnić się od klasycznych mechanizmów stosowanych w przydomowych bramach wjazdowych i garażowych. Wyznacznikiem dobrej konstrukcji jest wyższa wytrzymałość i mocniejszy napęd, który bez problemu dopasuje się do intensywnej pracy.

Jak dobrać napęd do rodzaju bramy?

Rodzaj bramy determinuje rodzaj napędu, jaki powinniśmy zamontować. Każda brama wykorzystuje inne rozwiązania konstrukcyjne i ma nieco inną budowę, a więc inaczej pracuje. Do każdego z tych trybów pracy musi być dopasowany odpowiedni napęd.

Inaczej więc dobierzemy siłownik do bram segmentowych, a inaczej napęd do bramy dwuskrzydłowej i uchylnej. W przypadku bram przemysłowych dwuskrzydłowych konieczne będzie zastosowanie napędu wyposażonego w dwa siłowniki, jako że brama ma dwa skrzydła. W takiej sytuacji istotny będzie też kąt otwarcia skrzydeł, szczególnie jeżeli mamy ograniczoną ilość miejsca.

Napęd do bramy a wielkość i ciężar bramy

Jednym z podstawowych kryteriów doboru napędu do bramy jest ciężar bramy. Brama przemysłowa zazwyczaj jest ciężka i ma mocną konstrukcję, dlatego moc silnika musi być wystarczająca. W specyfikacji technicznej napędu producent zawsze wskazuje:

  • maksymalny ciężar bramy,
  • wymiary lub powierzchnię płaszcza bramy.

Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją podaną przez producenta. Dzięki temu zawsze dobierzemy najlepszy napęd do bramy przemysłowej. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że nie jest zalecany montaż napędu z silnikiem bez zapasu mocy. O co chodzi?

Ciężar bramy nie powinien wynosić więcej, niż 70% maksymalnego ciężaru bramy określonego w specyfikacji napędu od producenta. Tak dopasowany napęd będzie pracował płynnie i bez awarii. Mocniejszy napęd posłuży też dłużej i będzie niezawodny bez względu na warunki.

Częstotliwość użytkowania bramy przemysłowej

Im intensywniej wykorzystujemy napęd, tym szybciej może on ulec zużyciu. Zastosowania przemysłowe napędów zdecydowanie wymuszają intensywną pracę mechanizmu. Inny napęd dobierzemy do garażu, który otwieramy dwa razy dziennie, a inny do obiektu, w którym przez bramę każdego dnia wjeżdża kilkadziesiąt samochodów.

Dlatego do bram przemysłowych często przeznaczone są mocniejsze napędy, zazwyczaj obsługujące przynajmniej 50 cykli dobowych. Ten parametr (maksymalna liczba cykli dobowych) najczęściej znajdziesz w specyfikacji technicznej konkretnego modelu, również wśród przemysłowych modeli napędów Beninca.

 

źródło i zdjęcia: Beninca

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT