Jak zadbać o bezpieczeństwo bramy garażowej?

Zapewnienie bezpieczeństwa bramy garażowej odbywa się dwuetapowo. Pierwszy to ochrona przed włamaniem, drugi - z punktu widzenia domowników o wiele bardziej istotny - bezpieczne użytkowanie. W co powinna być wyposażona brama garażowa?

Jak zadbać o bezpieczeństwo bramy garażowej?

Fotokomórka podnosząca bezpieczeństwo bramy garażowej

Najpowszechniejszym akcesorium podnoszącym bezpieczeństwo korzystania z bramy garażowej jest fotokomórka. W zależności od jej typu oraz od rodzaju sprężyn zastosowanych w bramie, możemy wybrać fotokomórkę montowaną w ościeżnicy (w przypadku sprężyn skrętnych) lub poza nią (w przypadku sprężyn naciągowych).

Fotokomórka w świetle bramy to rozwiązanie, które szczególnie rekomendujemy. Jego przewagą jest fakt, że urządzenie unieruchamia bramę dokładnie w momencie, gdy przeszkoda (np. zabawka, narzędzie, dziecko) znajdzie się w zasięgu pola, które fotokomórka zabezpiecza.

Standardowe fotokomórki, które nie są montowane w ościeżnicy, często wymagają ingerencji w elewację (związanej z koniecznością wiercenia otworów, którymi poprowadzone zostaną przewody). W przypadku fotokomórki montowanej w ościeżnicy nie ma tego problemu: w bramie Novoferm ze sprężynami skrętnymi fotokomórka jest montowana w ościeżnicy, co znacznie podnosi efektywność działania zabezpieczenia, a więc również bezpieczeństwo korzystania z bramy.

W bramach ze sprężynami naciągowymi fotokomórki montowane są na specjalnych uchwytach montażowych (ale nadal wewnątrz garażu, co też zabezpiecza urządzenie przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, które, zwłaszcza śnieg, potrafią zakłócić prawidłową pracę fotokomórki, a tym samym całej bramy.

- Jeśli nie zdecydujemy się na doposażenie bramy fotokomórką, nie oznacza to, że nie będzie ona miała żadnych zabezpieczeń. Przeciwnie - będzie posiadała zabezpieczenie przed przeszkodą - mówi Rafał Błażuk, ekspert Novoferm. 

- Działanie tego mechanizmu zaczyna się w inteligentnym napędzie, który „uczy się”, jakie siły potrzebne są do otwierania i zamykania bramy i jeśli wyczuje, że parametry te się zmieniły, uruchamia mechanizm zabezpieczający. Obrazowo wygląda to tak, że gdy zamykająca się brama wyczuje pod dolną uszczelką jakąś barierę, po lekkim jej dociśnięciu „odbije” w górę na kilka centymetrów, tak aby umożliwić nam wyjęcie przeszkody - dodaje.

Działanie zabezpieczenia przed przeszkodą w bramie garażowej iso 45.

Choć może nie widać tego na pierwszy rzut oka, bramy Novoferm są też bezpieczne w użytkowaniu od strony zewnętrznej. Specjalna konstrukcja zamków przy panelach zabezpiecza przed przytrzaśnięciem palców. Zamek po prostu wypycha dłoń, która znalazła się w niebezpiecznym miejscu w taki sposób, że jej uszkodzenie staje się praktycznie niemożliwe, gdyż nie ma przestrzeni, aby dłoń czy palec znalazły się wewnątrz zamka.

Ekspert Rafał Błażuk poleca jeszcze jedno rozwiązanie zabezpieczające przed przytrzaśnięciem dłoni. To absolutna nowość – dopasowany do kąta prowadnicy wypełniacz przestrzeni nad łukiem prowadnicy, który chroni przed przypadkowym uszkodzeniem ręki (włożonej w ten otwór).

Zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem palców.

Bezpieczne linki i sprężyny bramy garażowej

Mechanizm działania bramy garażowej opiera się na linkach i sprężynach, dlatego ważne jest, aby wykorzystane rozwiązania były bezpieczne. Istnieje możliwość zastosowania dwóch typów sprężyn: naciągowych i skrętnych. W bramach ze sprężynami skrętnymi zabezpieczenie przeciwko skutkom pęknięcia sprężyny stosujemy w wale nawojowym. Sprężyny naciągowe montowane są w pakietach 2 x 3 sprężyny, co samo w sobie jest zabezpieczeniem - brama nadal funkcjonuje, nawet jeśli któraś sprężyna pęknie.

W dolnych segmentach bramy znajdują się również specjalnie skonstruowane uchwyty, które zabezpieczają przed samoistnym wypięciem się linki. W przypadku sprężyn naciągowych stosujemy wytrzymałe, podwójne linki. Na ile wytrzymałe? Są skonstruowane tak, aby uniosły sześciokrotny ciężar bramy.

Prawidłowy montaż bramy garażowej

Niezależnie od wybranych zabezpieczeń - standardowych czy dodatkowych - dla bezpiecznego użytkowania bramy najważniejsze znaczenie ma prawidłowa instalacja. Co prawda bramy Novoferm skonstruowane są tak, że ich montaż jest prosty jak składanie puzzli, jednak rekomendujemy skorzystanie z usług doświadczonych, certyfikowanych ekip serwisowych. Zastosują najlepsze dla danego podłoża mocowania, wyregulują bramę i ustawią sterowniki, a także - co bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa - odpowiednio naciągną sprężyny, niwelując tym samym ryzyko samoczynnego opadnięcia skrzydła bramy.

Źródło, zdjęcie, filmy: Novoferm

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT