Jak wymienić starą bramę garażową na nową segmentową?

Wymiana starej bramy garażowej na nową segmentową to dobry pomysł, ponieważ nie tylko estetycznie wygląda, ale przede wszystkim ma wyższe parametry. Bramy renowacyjne Novoferm są tak skonstruowane, aby umożliwić wymianę w szybki sposób przy możliwie najniższych kosztach. 

Jak wymienić starą bramę garażową na nową segmentową?

Przy renowacji starych garaży, zwłaszcza przy wymianie bram skrzydłowych/uchylnych na bramy segmentowe, często okazuje się, że standardowe rozmiary starych bram nie pokrywają się ze standardowymi wymiarami dostępnymi dzisiaj.

Co zrobić? Masz do wyboru trzy opcje:

 1. możesz zostawić starą, nieestetyczną i nieekonomiczną bramę,
 2. możesz dopasować wymiar specjalny na zamówienie i zapłacić więcej,
 3. możesz dobrać bramę renowacyjną Novoferm.

Wymiana bramy garażowej oznacza w praktyce zastąpienie bramy skrzydłowej lub uchylnej ocieplaną bramą segmentową. Nowoczesna, dobrze zamontowana brama segmentowa zapewnia lepsze parametry termiczne niż stara brama oraz wyższy komfort użytkowania.

Nadproże to ściana nad otworem wjazdowym. Zbyt niskie nadproże lub jego brak mogą oznaczać problemy z zamontowaniem bramy. Brama segmentowa otwiera się do góry, dlatego, aby ją zamontować w wewnętrznej części garażu, nad otworem wjazdowym potrzebne jest miejsce, czasami kilkadziesiąt centymetrów, na ościeżnicę, prowadnice, napęd i inne elementy konstrukcyjne.

Co zrobić, gdy nie ma miejsca w nadprożu?

Masz trzy wyjścia:

 1. Możesz zamówić niższą bramę niż poprzednia (od wysokości poprzedniej odejmujesz wysokość potrzebnego nadproża). Podczas montażu puste miejsce zaślepia się blendą maskującą z budowaną z fragmentu segmentu bramy.
 2. Możesz po prostu domurować brakującą część.
 3. Możesz wybrać bramę Novoferm z napędem bocznym NovoPort® i sprężynami naciągowymi - do montażu potrzeba tylko 11 cm nadproża.

Jak rozwiązać problemy z miejscem po bokach otworu na bramę?

Gdy bramy segmentowe mocowane są wewnątrz garażu, do montażu potrzebne jest nie tylko miejsce w nadprożu, ale także po bokach (minimum 10 cm z każdej strony na zamocowanie ościeżnicy).

ZA MAŁO MIEJSCA PO BOKACH OTWORU?

Jeśli nie masz miejsca po bokach otworu wjazdowego lub tego miejsca masz za mało, możesz wybrać jedną z trzech opcji:

 • zamówić węższą bramę (szerokość potrzebnej pomniejsz o szerokość wymaganych ścianek), a wolną przestrzeń zamurować lub wypełnić styropianem wybrać bramę Novoferm z blendą maskującą zamontować bramę Novoferm przed otworem,
 • wybrać bramę Novoferm z blendą maskującą, 
 • zamontować bramę Novoferm przed otworem.
Brama przed i po wymianie, fot. Novoferm.

MONTAŻ ZA CZY PRZED OTWOREM?

Zamontowanie segmentowej bramy garażowej za otworem garażowym to rozwiązanie optymalne, bo zwiększa wymiary przejazdu w porównaniu do starej bramy. Bramy renowacyjne Novoferm są dopasowane do standardowych wymiarów starych bram, dzięki czemu zmniejszają się koszty renowacji, nie zaś przestrzeń w garażu. Zamontowanie ościeżnicy bramy za otworem, a nie w nim, pozwala na zyskanie dodatkowych 14 cm wolnego miejsca.

Jeśli montaż za otworem jest niemożliwy, stosujemy wysokiej jakości ościeżnice aluminiowe, pozwalające na szybki i sprawny montaż bramy przed otworem.

Czym wyróżnia się blenda maskująca Novoferm?

Blenda maskująca pozwala na dopasowanie bramy o standardowych wymiarach do istniejącego otworu. Blenda maskująca to:

 • niższy całkowity koszt zakupu bramy (możliwość zakupi tańszej bramy w standardowym rozmiarze),
 • sprawny, szybki montaż bramy bez konieczności murowania lub stosowania innych wypełnień powstałych otworów,
 • oszczędność miejsca - brak utraty szerokości przejazdu,
 • rozwiązanie estetyczne - standardowo blenda wykonana jest w kolorze białym podobnym do RAL 9016, można jednak dopasować jej kolorystykę do koloru bramy,
 • możliwość zastosowania we wszystkich bramach garażowych Novoferm.

Dodatkowe zalety:

 • aluminiowa konstrukcja wysokiej jakości,
 • blendy maskujące ma ościeżnice dopasowane fabrycznie (nie trzeba ich docinać podczas montażu),
 • elegancki, zaledwie 7 mm profil wysokiego wykończenia,
 • zakładka profilu o szerokości 44 mm pozwalająca pokryć nierówności związane z demontażem i wycięciem otworu bramy.

Jak uzyskać więcej przestrzeni w garażu?

Blat otwartej bramy segmentowej znajduje się pod sufitem. Często właśnie tu napotykamy przeszkody utrudniające montaż nowej bramy, są to np. słupy, wyjścia na strop, podciągi, które uniemożliwiają swobodne schowanie się bramy.

Co zrobić w takiej sytuacji?

 • Jeśli brakuje kilku centymetrów, możesz zamówić niższą (krótszą) bramę, a wolną przestrzeń pomiędzy nadprożem a górnym segmentem bramy uzupełnić blendą maskującą Novoferm.
 • Jeśli przeszkoda uniemożliwia instalację napędu podsufitowego - wybierz bramę Novoferm z napędem bocznym NovoPort®.
 • Jeśli pod sufitem przeprowadzone są przewody instalacyjne, zdecyduj się na bramę iso 45 z napędem w bocznej ościeżnicy (NovoPort®).
 • Jeśli przewody instalacyjne są rozmieszczone w okolicy otworu wjazdowego, zastosuj bramę segmentową ze sprężynami naciągowymi, która potrzebuje mniej miejsca w nadprożu.
 • Jeżeli w Twoim garażu pod sufitem nie ma instalacji elektrycznej, możesz ją doprowadzić i wówczas zdecydować się na bramę z napędem podsufitowym.
 • Możesz też skorzystać z wygodniejszej opcji, czyli napędu NovoPort®, montowanego w bocznej ościeżnicy, ze sterowaniem mocowanym na ścianie bocznej lub na przedniej ścianie garażu, na dogodnej dla Ciebie wysokości.

Nowoczesna brama segmentowa zachowa swoje parametry termiczne tylko wówczas, jeśli zadbasz również o posadzkę. Aby zapewnić szczelność (czyli dokładne przyleganie uszczelek) warto wyrównać i wypoziomować posadzkę w garażu.

Źródło i zdjęcia: Novoferm

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT