Tu dostaniesz wodę z kranu
W Polsce przybywa lokali, które oferują wodę z kranu. Dane na ten temat zbierają organizatorzy kampanii "Piję wodę z kranu". Najwięcej jest ich w dużych miastach. W Krakowie można poprosić o kranówkę w kilkunastu lokalach. Podobnie w o wiele mniejszych Pabianicach. W Poznaniu takich miejsc jest prawie trzydzieści, w Warszawie około setki. Niektóre z nich na drzwiach przyklejają informację: Tu dostaniesz wodę z kranu.
Wydaje się, że prostego zysku z takiej akcji nie ma, nie ma bowiem rachunku za wodę. Jednak, jak mówi Aleksandra Robakowska z poznańskiej restauracji Lars, Lars and Lars: Nie wszędzie musi być sprzedaż i zysk, podając kranówkę pomagamy środowisku. Wojciech Kozielski z krakowskiego baru Baza dodaje: Prawo do szklanki wody za darmo ma każdy, bez względu na zasobność portfela.
Smaczna i bezpieczna
Firmy wodociągowe w ostatnich kilkunastu latach dokonały ogromnego postępu w dziedzinie uzdatniania wody. W dużych lub średnich miastach woda jest badana zarówno przed wpuszczeniem, jak i podczas transportu siecią wodociągową. Odcinkiem, na którym za wodę nie odpowiada jej producent, jest jedynie instalacja wodociągowa w budynku. Smak wody można jeszcze poprawić stosując filtry węglowe. Specjaliści zalecają picie kranówki nieprzegotowanej, żeby nie pozbawić jej cennych pierwiastków mineralnych takich jak wapń czy magnez.
Aby otrzymać zgodę na otwarcie restauracji lub kawiarni, próbka wody pobranej z kranu, z którego będzie nalewana woda do picia i gotowania, musi przejść dodatkowe badanie sanepidu.
Szczegóły na temat kampanii "Piję wodę z kranu" dostępne są na stronie http://pijewodezkranu.org/.
źródło: PortalKomunalny.pl
zdjęcie: Pixabay
Komentarze