Instalacje pod specjalną ochroną, czyli dlaczego warto stosować systemy preizolowane

Staranne zaizolowanie rur instalacyjnych to jedna z tych kwestii, które mają ogromne znaczenie dla efektywnego wykorzystania energii oraz wydajnej pracy systemów grzewczych, klimatyzacyjnych czy solarnych. Okazuje się jednak, że dobór odpowiedniej otuliny może nastręczać wielu problemów, jej montaż nie zawsze jest sprawą prostą, a sam materiał często nie jest wystarczająco wytrzymały. Sposobem na wyeliminowanie tego typu problemów jest wybór systemów preizolowanych, takich jak Tubolit Split & DuoSplit oraz Armaflex DuoSolar firmy Armacell.

Instalacje pod specjalną ochroną, czyli dlaczego warto stosować systemy preizolowane

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawa, troska o środowisko naturalne, a także chęć obniżenia rachunków za media sprawiają, że planując budowę lub modernizację obiektów mieszkalnych inwestorzy poszukują nowoczesnych i kompleksowych rozwiązań technicznych. Odpowiednio dobrane materiały mają bowiem korzystny wpływ na efektywność energetyczną budynku oraz wydajność domowych instalacji, w tym wodnej, solarnej i klimatyzacyjnej.

W przypadku dwóch ostatnich szczególnie istotne jest wyeliminowane niepotrzebnych strat ciepła poprzez odpowiednią izolację oraz zabezpieczenie rur przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Propozycją, która w ostatnich latach zyskała duże uznanie inwestorów i projektantów nowoczesnych budynków są tzw. systemy preizolowane, czyli rury przeznaczone do transportu medium, z warstwą izolacji nałożoną już na etapie produkcji.

Izolacja stworzona na miarę

Dlaczego warto wybrać tego typu rozwiązania i jak ich zastosowanie przekłada się na realne korzyści dla użytkowników? Przede wszystkim są one stworzone z myślą o konkretnych instalacjach, dlatego też ich parametry nie są uniwersalne, a dostosowane do określonych wymagań. Nie trzeba zatem poświęcać dodatkowego czasu na znalezienie odpowiedniego materiału izolacyjnego – otulina o najbardziej optymalnych właściwościach zostaje dobrana i zamontowana przez producenta już w fabryce. Skuteczność tego procesu udowadniają takie produkty, jak Tubolit Split&DuoSplit oraz Armaflex DuoSolar firmy Armacell, dedykowane instalacjom klimatyzacyjnym i solarnym.

Co więcej, wybór systemów preizolowanych nie tylko pozwala uniknąć kłopotów związanych z niewłaściwym dobrem izolacji, ale również może przełożyć się na skrócenie czasu realizacji całej inwestycji. Rury z fabrycznie nałożoną otuliną montuje się szybko i wygodnie, a do tego wyeliminowane zostaje ryzyko niewłaściwego lub nieprecyzyjnego montażu izolacji przez ekipę budowlaną. W rezultacie inwestor ma pewność, że instalacje będą działały prawidłowo i efektywnie, bez strat energetycznych nawet w tak newralgicznych miejscach, jak np. łączenia rur.

Produkty preizolowane do nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych i solarnych powstały przede wszystkim z myślą o poprawie wydajności domowych instalacji. Dodatkowym rezultatem tego typu działania i istotnym atutem dla użytkowników okazuje się być obniżenie rachunków za media, ponieważ nie muszą oni płacić za energię uciekającą przez źle zaizolowane rury, a także ochrona środowiska naturalnego. Producenci systemów preizolowanych idą jednak jeszcze dalej i projektują takie rozwiązania, których efektywność idzie w parze z najwyższą trwałością.

Dla przykładu: preizolowane rury miedziane Tubolit Split&DuoSplit firmy Armacell, przeznaczone do wewnętrznych i zewnętrznych systemów klimatyzacyjnych, nie tylko chronią przed kondensacją i stratami energii, ale również są odporne na promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Z kolei rury Armaflex DuoSolar, zaprojektowane z myślą o systemach solarnych, posiadają specjalną, zewnętrzną osłonę z folii poliolefinowo-kopolymerowej, która nie kruszy się ani nie pęka i stanowi doskonałe zabezpieczenie przed działaniem czynników atmosferycznych.

W praktyce oznacza to, że nawet rury biegnące na zewnątrz budynku przetrwają w nienagannym stanie przez wiele lat, a deszcz, mróz czy promienie UV nie odbiją się niekorzystnie na skuteczności izolacji. Specjaliści z branży instalacyjnej są zgodni, że taka trwałość materiału jest szczególnie pożądana w naszym kraju, gdzie klimat jest zmienny, a amplitudy temperatur zimą i latem są duże, co może mieć negatywny wpływ zwłaszcza na instalacje zewnętrzne.

źródło i zdjęcie: Armacell


Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT