Dbając o bezpieczeństwo użytkowników ze względu na częsty brak wydzielonego pomieszczenia na kotłownię, a także szczelną stolarkę okienną ograniczającą możliwość nawiewu świeżego powietrza, uzasadnione jest stosowanie kotłów z zamkniętą komorą spalania typu C. Gwarantują one pracę niezależną od powietrza pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Odprowadzanie spalin z urządzeń gazowych, montowanych w budynkach wielorodzinnych, indywidualnymi kanałami powietrzno-spalinowymi w wielu przypadkach jest utrudnione lub niemożliwe.
Bardzo często są to budynki wielokondygnacyjne, w których pionowe kanały spalinowe z najniższych kondygnacji mają znaczne długości, czego następstwem są stosunkowo duże opory przepływu spalin. Opory te mogą powodować zaburzenia pracy kotłów, których wentyaltory mają zbyt niski spręż dyspozycyjny, w przypadku zastosowania indywidualnych przewodów spalinowo-powietrznych. Dlatego zbiorcze systemy powietrzno-spalinowe w wielu przypadkach są jedynym rozwiązaniem gwarantującym prawidłową i bezpieczną pracę kotłów.
Firma Jeremias proponuje zbiorczy komin powietrzno-spalinowy CLV. Jest on przeznaczony do współpracy z uzrądzeniami grzewczymi z zamkniętą komorą spalania, w których temperatura spalin nie przekracza 200°C, a ciśnienie dyspozycyjne na króćcu spalinowym 200Pa (np. kotły lub termy turbo i kondensacyjne). System CLV umożliwia współpracę nawet z szesnastoma urządzeniami grzewczymi o maksymalnej mocy 20kW. Rozwiązanie to zapewnia jednoczesne doprowadzenie powietrza, niezbędnego do spalania oraz bezpieczne odprowadzenie spalin z kotłów grzewczych ponad dach budynku. System może być instalowany w nowym budownictwie lub przy modernizacjach ogrzewania w budynkach wielorodzinnych i wielokondygnacyjnych.
Zalety systemu Jermias CLV:
- współpraca z 16 kotłami,
- możliwość podłączenia dwóch kotłów naprzeciwko siebie,
- lekka modułowa budowa umożliwia szybki i łatwy montaż,
- wysoka jakość oraz trwałość,
- odporność na działanie kondensatu ze spalin.
źródło i zdjęcia: Jeremias
Komentarze