Bezpieczne ogrzewanie z zamkniętą komorą spalania

Co roku sezonie grzewczym media donoszą o kolejnych ofiarach czadu. Tlenek węgla, zwany cichym zabójcą, faktycznie jest śmiertelnie niebezpieczny. Istnieje wiele sposobów, aby się przed nim chronić. Najskuteczniejszym jest wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego.

Bezpieczne ogrzewanie z zamkniętą komorą spalania

Na ryzyko zatrucia czadem narażeni są szczególnie mieszkańcy domów i mieszkań, w których są zainstalowane urządzenia grzewcze starego typu - piece węglowe czy kotły gazowe z otwartą komorą spalania.

Jak powstaje czad?

Tlenek węgla jest produktem niepełnego spalania paliw: drewna, węgla, oleju czy gazu. Powstaje w wyniku spalania w niewystarczającej ilości tlenu. Jak do tego dochodzi? Większość urządzeń grzewczych starego typu czerpie powietrze do komory spalania z pomieszczenia, w którym są zainstalowane - z kotłowni, łazienki czy kuchni. Jeśli w pomieszczeniu nie będzie wystarczającej ilości tlenu, na przykład z powodu zasłoniętej kratki wentylacyjnej czy zbyt szczelnych okien oraz niewystarczająco częstego wietrzenia - może pojawić się czad.

W kotłach atmosferycznych istnieje także ryzyko wystąpienia wstecznego ciągu kominowego i cofania się spalin. Im starsze urządzenie, tym ryzyko awarii większe. Użytkownicy starych kotłów gazowych często zapominają o obowiązkowych przeglądach. Należy je jednak wykonywać nie tylko podczas trwania okresu gwarancji, ale także później. Doświadczony serwisant pomoże utrzymać urządzenie w pełnej sprawności i w porę podpowie, kiedy będzie trzeba je wymienić na nowe, mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza.

Jakie urządzenia są w pełni bezpieczne?

W odróżnieniu od kotłów gazowych z otwartą komorą spalania, kotły z zamkniętą komorą spalania mogą pobierać powietrze z zewnątrz przy pomocy przewodu powietrzno-spalinowego. Gwarantuje to dostarczanie do palnika odpowiedniej ilości tlenu - czad nie ma szansy powstać i wydostać się na zewnątrz urządzenia. Zamknięta komora spalania jest całkowicie odizolowana od pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, więc nie ma możliwości, aby przedostawały się do niego spaliny. Są one usuwane na zewnątrz dzięki wsparciu wentylatora wbudowanego w kocioł.

Wszystkie obecnie dostępne na rynku gazowe kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania. Decydując się na wymianę starego urządzenia, można być więc pewnym, że nowy kocioł będzie w pełni bezpieczny. Nowoczesne urządzenia grzewcze są również wyposażone w specjalne czujniki, które wyłączają kocioł w przypadku jakiejkolwiek awarii, na przykład w razie nieprawidłowego odprowadzania spalin, mówi Waldemar Matuszyński.

Zamknięta komora spalania ma też kilka zalet związanych z wydajnością kotła i większymi możliwościami, jeśli chodzi o instalację. Kotłownia czy inne miejsce, w którym jest zamontowany kocioł w określonym przedziale mocy, nie musi posiadać okien czy kanału nawiewnego - mniejszy napływ powietrza z zewnątrz sprawia, że pomieszczenie się nie wychładza. Dodatkowo, przewód powietrzno-spalinowy gwarantuje wstępne podgrzanie powietrza, zanim dotrze ono do komory spalania, co pozytywnie wpływa na wydajność urządzenia.

źródło i zdjęcie: De Dietrich

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT