Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług umożliwia zastosowanie 8-mio procentowego podatku VAT na dostawę, budowę, remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę obiektu budowlanego lub jego części zaliczonego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Według ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zalicza się:
1) budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m², oraz
2) lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m².
Jeżeli spełniamy warunki opisane w ustawie to możemy oszczędzić 15% przy zakupie kotła lub pompy ciepła. Urządzenie będzie stanowić po prostu część jednej faktury zawierającej również montaż, niezbędne materiały instalacyjne, transport itd. i objętej podatkiem VAT 8%. Taka opcja to nie tylko oszczędność ale i wygoda, bo mamy mniej zmartwień. To Instalator zakupuje niezbędne materiały i wykonuje kompleksową usługę.
Żeby nie było za łatwo, dobrze pamiętać, że mamy tutaj do czynienia z podatkami, a więc z Urzędem Skarbowym. Aby zaoszczędzić kłopotów sobie i Instalatorowi, warto wykonać ksero rachunku za podatek od nieruchomości, na którym widać czy budynek należy do nas i jaką ma powierzchnię. To rozwieje wątpliwości czy nasz budynek może być faktycznie objęty preferencyjną stawką VAT.
Zakup kotła lub pompy ciepła to spory wydatek, więc 15% oszczędności stanowi już konkretną kwotę. Gra jest więc warta świeczki.
Źródło: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
Auer. Wyłączny przedstawiciel: Ciepło-Tech sp.j.
Komentarze