Największa studnia infiltracyjna "Gruba Kaśka" ma 50 lat

Pół wieku temu rozpoczęła pracę, stojąca w nurcie Wisły słynna "Gruba Kaśka". Z okazji jubileuszu uruchomienia studni oraz w związku z modernizacją technologii Stacji Uzdatniania Wody "Praga", zakład odwiedzili Prezydent m.st. Warszawy oraz Zarząd Spółki.

Największa studnia infiltracyjna "Gruba Kaśka" ma 50 lat

Budowa "Grubej Kaśki" była jedną z bardziej innowacyjnych inwestycji lat 60. XX wieku w naszym mieście. Autorami koncepcji byli inżynierowie Włodzimierz Skoraszewski i Stanisław Wojnarowicz, ówczesny dyrektor MPWiK, powiedziała podczas uroczystości Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Studnia infiltracyjna "Gruba Kaśka", która ujmuje wodę ok. 7 metrów spod dna rzeki nadal pozostaje skuteczną i sprawdzoną metoda zaopatrywania w wodę ok. 1/3 powierzchni Warszawy. Obecnie trwa rozbudowa procesu uzdatniania SUW "Praga", który zostanie uzupełniony o nowoczesną technologię ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym.

Nazwa dla wielu z nas brzmi obco i skomplikowanie, ale kryje się za nią istotna poprawa smaku i zapachu wody, którą codziennie dostarczamy mieszkańcom Warszawy, powiedziała Pani Hanna Krajewska, Prezes Zarządu Spółki i podkreśliła, że system zaopatrywania miasta w wodę jest nieustannie doskonalony, aby zapewnić mieszkańcom coraz lepszą jej jakość.

Wartość inwestycji wynosi ponad 82 mln zł i jest realizowana w ramach IV Fazy Projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie", współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Efektem modernizacji SUW "Praga", która zakończy się w przyszłym roku, będzie istotne zmniejszenie dawek środków koniecznych do dezynfekcji wody, dzięki czemu poprawi się jej smak i zapach w kranach mieszkańców.

źródło: MPWiK
zdjęcie: fot. M. Wojewódzka, MPWiK

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT