Jak dobrać idealny grzejnik do sypialni, kuchni czy łazienki?

Sezon grzewczy minął, na dobre rozpoczął się za to sezon budowlany. To właśnie teraz wiele osób staje przed wyzwaniem odpowiedniego wyboru urządzeń, których działanie naprawdę przetestują dopiero za kilka miesięcy. Na co więc warto zwrócić uwagę podczas letnich prac remontowo-budowlanych, aby w sezonie zimowym móc cieszyć się komfortowym i wydajnym ogrzewaniem?

Jak dobrać idealny grzejnik do sypialni, kuchni czy łazienki?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników. Obecnie najpopularniejsze są grzejniki panelowe, pozwalające zachować kompromis między estetyką a wydajnością konstrukcji. Pozwalają szybko ogrzać pomieszczenie i są dostępne w bardzo zróżnicowanych wymiarach. Są też z reguły bardzo estetyczne, a wielu producentów oferuje specjalne, ozdobne panele, zauważa Michał Gołaś.

Właściwy grzejnik we właściwym miejscu

Dobierając grzejnik musimy zwrócić uwagę nie tylko na przestrzeń, którą będzie ogrzewał, ale także na funkcję danego pomieszczenia, zaznacza Michał Gołaś z firmy Stelrad i zwraca uwagę na zasadnicze pytanie - Czy dany grzejnik ma być głównym urządzeniem grzewczym, czy ma jedynie dogrzewać np. pomieszczenie z kominkiem albo służyć do suszenia wilgotnych ręczników w łazience?

Konsekwencją przeznaczenia grzejnika będzie bowiem dobór odpowiedniej mocy urządzenia. Jeśli jest to podstawowe i jedyne źródło ciepła, to należy wybrać rozwiązanie o odpowiednio dobranej mocy. To ona jest bezpośrednio odpowiedzialna za uzyskanie żądanej temperatury. Grzejnik, którego zadaniem jest jedynie dogrzanie pomieszczenia, nie musi być aż tak wydajny - możemy wtedy bardziej skupić się na dopasowaniu jego kształtu i koloru do stylizacji wnętrza. Urządzenia przeznaczone do suszenia powinny być szersze i składać się z wielu poziomych profili, na których wygodnie będzie rozkładać mokre ubrania czy ręczniki, mówi Gołaś.

Wydajna instalacja grzewcza

Określając moc grzewczą grzejników należy wziąć także pod uwagę izolację zewnętrzną i wentylację. Standardowo przyjmuje się, że dla pomieszczeń bardzo dobrze izolowanych moc grzewcza powinna wynosić 70-100 W/m², dla pomieszczeń ze średnią izolacją 100-150 W/m², w przypadku wnętrz bardzo słabo izolowanych wartość ta powinna wynosić 150-200 W/m², wylicza ekspert i podkreśla. Tak samo istotne jest źródło zasilania całego systemu. To ono wpływa na wydajność instalacji, a także rzeczywistą moc grzejnika. Ważna jest przede wszystkim wysokość temperatury wody, która przepływa przez instalację grzewczą. Parametr ten stanowi podstawę do zaprojektowania systemu i warunkuje zastosowanie odpowiednich grzejników i miejsce oraz sposób ich montażu.

Grzejnik elementem wystroju wnętrza

Zamontowany grzejnik staje się elementem wystroju wnętrza, dlatego rozważając jego wybór nie sposób pominąć kwestie estetyki. Chociaż podstawową zaletą grzejnika jest jego funkcjonalność i bezawaryjna praca, to coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup designerskich grzejników, które będą się wpisywać w aranżację całego pomieszczenia. Na rynku dostępne są kolorowe urządzenia wykończone dekoracyjnym panelem, pozwalające na dopasowanie grzejników do odcienia ścian, podłogi czy stolarki okiennej i parapetów. Nie bez znaczenia jest także wielkość grzejników. Niezwykle płaskie, gładkie lub też wykończone ozdobnym panelem grzejniki idealnie wtapiają się w wystrój pomieszczenia, stając się atrakcyjnym akcentem całego projektu, kończy ekspert z firmy Stelrad.

źródło i zdjęcie: Stelrad

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PUBLIKACJE FIRMY
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT