Dobór grzejnika - o czym należy pamiętać zanim zaczniemy remont

Przy wyborze grzejników powinniśmy kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami, które zapewnią nam optymalną pracę urządzeń i komfort cieplny. Przede wszystkim musimy określić: miejsce montażu, moc grzejnika, jego przeznaczenie, gabaryty, rodzaj podłączenia i ciśnienie robocze. Warto sprawdzić dokładnie ofertę rynkową oraz poznać pewne zasady gwarantujące precyzyjny dobór urządzeń do wyposażenia domu lub mieszkania.

Dobór grzejnika - o czym należy pamiętać zanim zaczniemy remont

Bardzo ważne jest przy wyborze grzejników ustalenie przeznaczenia i mocy grzejnika - na podstawie tych danych dobierzemy urządzenie o odpowiednich parametrach i gabarytach dostosowanych do powierzchni i charakteru pomieszczenia: łazienki, pokoju dziennego, sypialni; dla przykładu - typowego grzejnika łazienkowego raczej nie powiesimy w salonie.

Przy doborze mocy należy zwrócić uwagę  na ilość ścian zewnętrznych i okien - im jest ich więcej, tym w pomieszczeniu będzie chłodniej, a także czy ściany są ocieplone i jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Do obliczenia mocy grzejnika przyjmuje się wzór 100 - 150 W x m2. Obecnie jednak większość nowych budynków jest odpowiednio ocieplona i wymaga mniejszych mocy. Istotne jest miejsce, w którym zamontujemy grzejnik i pozostawienie wolnej przestrzeni dookoła urządzenia, która powinna wynosić co najmniej 10 cm z trzech stron (od podłogi 20 cm). Dobrym miejscem na grzejnik jest przestrzeń pod oknem lub jego bliskie sąsiedztwo. Taki sposób montażu zapewni swobodną cyrkulację powietrza i równomierne rozchodzenie się ciepła po całym pomieszczeniu. Trzeba także wziąć pod uwagę ciężar kaloryfera, ponieważ od niego zależy sposób montażu - inny na ścianie nośnej a inny, wzmocniony, w przypadku ścianki z rigipsu.

Przed zakupem grzejnika instalator powinien określić rodzaj podłączenia występujący w instalacji CO w naszym mieszkaniu, po to abyśmy mogli dobrać adekwatny model urządzenia. Na rynku spotykamy grzejniki z podłączeniem dolnym bocznym, dolnym oraz bocznym. Niedobrane podłączenie nie jest przeszkodą, ale trzeba się będzie liczyć z koniecznością przerobienia instalacji. Należy także dowiedzieć się jakie ciśnienie występuje w instalacji budynku (czy dostawcą ciepła jest np. lokalna kotłownia czy miejskie przedsiębiorstwo energetyki cieplnej), ponieważ ciśnienie robocze grzejnika musi odpowiadać temu panującemu w instalacji.

Kupując grzejnik powinniśmy też sprawdzić czy jest on przeznaczony do podłączenia do wody o temperaturze 95°C czy też niższej (np. 75°C) - tę informację znajdziemy w parametrach technicznych grzejnika, podawanych przez producenta.

Przy doborze grzejnika do łazienki należy również zwrócić uwagę na powłokę - czy grzejnik jest lakierowany czy chromowany, w przypadku tego drugiego jego moc grzewcza jest prawie połowę mniejsza w porównaniu do takiego samego grzejnika pokrytego lakierem. Warto też zastanowić się nad wyborem modelu z grzałką elektryczną, dzięki której grzejnik dostarczy nam ciepła także poza sezonem grzewczym.

źródło i zdjęcie: ENIX

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT