Jakie parametry wpływają na ogrzewanie?

Metraż to główne kryterium, pod kątem którego rozpatrujemy budowę lub zakup domu czy mieszkania. Jednak w przypadku ogrzewania musimy wziąć pod uwagę kilka innych parametrów.

Jakie parametry wpływają na ogrzewanie?

Nawet gdy zajrzymy do jakiegoś katalogu czy na stronę producenta lub sprzedawcy kotłów oraz innych elementów instalacji grzewczej, szybko zauważymy, że przelicznikiem nie jest metr kwadratowy, lecz sześcienny, czyli kubatura ogrzewanych pomieszczeń. Oczywistością jest też grubość ścian i obecność lub brak zewnętrznego docieplenia. A jakie inne dane powinniśmy wziąć pod uwagę, planując instalację grzewczą w swoim mieszkaniu albo domu?

Wielkość poszczególnych pomieszczeń a ogrzewanie

Inaczej ogrzewa się kilka małych pomieszczeń, a inaczej jedno duże. Małe pokoje są łatwiejsze do - mniej więcej - równomiernego ogrzania, a więc sprawdzą się tam tradycyjne grzejniki. W przypadku dużego pomieszczenia, warto przemyśleć instalację ogrzewania podłogowego, które będzie nagrzewać powietrze jednocześnie w całym pomieszczeniu.

Wybór typu instalacji to najważniejszy krok. Całą resztę dopasowujemy do tego, co jest "na końcu" drogi ciepłej wody z kotła. Woda krążąca w instalacji podłogowej ma inną, niższą temperaturę niż ta, której wymagają tradycyjne grzejniki. To z kolei wiąże się z doborem innych regulatorów przepływu i temperatury, wyjaśnia Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

Kształt pomieszczeń a ogrzewanie

Najłatwiej zapewnić ciepło pomieszczeniom o regularnych kształtach. Im więcej załomków, odgrodzonych kącików itp., tym bardziej utrudniona jest cyrkulacja ogrzanego powietrza.

Warto brać pod uwagę to, że nie tylko ściany, ale i na przykład masywne meble mogą wpływać na przepływ ciepła w pokoju. Dlatego absolutnie nie powinno się stawiać kanap w pobliżu grzejników. Przy ogrzewaniu podłogowym trzeba pamiętać, że wymusi ono rezygnację z dużych i grubych dywanów.

Wielkość okna a ogrzewanie

Duże okna to duże straty ciepła. Ważne jest także to, na którą stronę świata wychodzą. Te po stronie południowej i południowo-zachodniej będą wypuszczały mniej ciepła niż skierowane na północ. Także obecność rolet (zwłaszcza zewnętrznych rolet antywłamaniowych) ma znaczący wpływ na efektywność ogrzewania i tempo ucieczki energii cieplnej z budynku.

Duże okna zwiększają także wpływ warunków zewnętrznych na te wewnątrz domu. Warto pamiętać, że można zniwelować ten wpływ, instalując regulatory pogodowe, czyli urządzenia reagujące na zmiany aury i dostosowujące do nich aktywność instalacji grzewczej budynku, podpowiada Wojciechowski.

Położenie budynku a ogrzewanie

Z pewnością przyjemnie jest mieszkać, mając wokół domu dużą działkę, jednak z punktu widzenia ogrzewania lepsze jest dość bliskie sąsiedztwo innych budynków, ponieważ zmniejsza efekty działalności wiatru, który jesienią i zimą potrafi być bardzo dokuczliwy. Dlatego też trzeba zwracać uwagę na to, jakie są możliwości doszczelnienia okien i drzwi.

źródło i zdjęcie: Afriso

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT