Dom energooszczędny - niskie koszty ogrzewania

Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały budowlane oraz rozwiązania techniczne przyczyniają się do zmniejszenia strat ciepła, w efekcie przekładając się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Dom energooszczędny - niskie koszty ogrzewania

Jak mieszkać energooszczędnie?

Już na etapie planowania bryły i poszczególnych pomieszczeń warto zastanowić się nad ich położeniem względem stron świata. Usytuowanie strefy dziennej w kierunku południowym zagwarantuje dodatkowe ciepło we wnętrzu.

To jednak nie wystarczy, aby temperatura w budynku była optymalna. Nieszczelna izolacja i zastosowanie materiałów o nieodpowiednich właściwościach termicznych negatywnie wpływa na utrzymanie ciepła w domu. Jednymi z najbardziej stratnych energetycznie elementów są przegrody zewnętrzne: stropy, okna, drzwi, dach i ściany. Okna powinny mieć optymalną, niekoniecznie nadmierną powierzchnię  do naświetlenia. Co więcej, te o niższym współczynniku przenikania ciepła, z ramami wielokomorowymi pomagają w utrzymaniu właściwej temperatury.

Duże znaczenie ma również zastosowanie odpowiedniej izolacji przegród zewnętrznych. Aby osiągnąć wyższy poziom energooszczędności zaleca się położenie dodatkowych warstw izolacyjnych w postaci wełny mineralnej lub styropianu na stropodachu, podłogach przygruntowych oraz ścianach zewnętrznych.

Kolejnym elementem korzystnie wpływającym na utrzymanie ciepła jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, dzięki której można ogrzać pomieszczenia wykorzystując ciepło z powietrza zużytego w budynku. Jednak aby uzyskać pewny komfort cieplny w domu, poza odpowiednią izolacją należy wybrać również właściwy system grzewczy.

Ekologiczne pompy ciepła

Najbardziej energooszczędne instalacje to te, wykorzystujące energię odnawialną. Do takich należą ekonomiczne pompy ciepła, które pozyskują darmową energię cieplną zgromadzoną w otoczeniu: powietrzu, ziemi lub wodzie. Dzięki nim można zredukować koszt ogrzewania do 70 %.  Co więcej, urządzenia są wygodne w użytkowaniu, ponieważ po instalacji i uruchomieniu nie wymagają dodatkowej obsługi.

Warunki otoczenia (ukształtowanie terenu i wielkość działki) oraz zapotrzebowanie budynku na energię cieplną mają duży wpływ ma dobór odpowiedniego modelu i mocy pompy ciepła. Ponadto przy planowaniu inwestycji warto wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje pomp ciepła, takie jak: podgrzewanie c.w.u., wody w basenie lub chłodzenie pomieszczeń. Prawidłowy dobór parametrów i zakresu działania urządzeń zapewni komfort cieplny, odpowiednią temperaturę pomieszczeń oraz wpłynie na zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Najczęstsze błędy pojawiające się na tym etapie związane są z zaniedbaniami ze strony wykonawców oraz nierzadko z nieprecyzyjnymi obliczeniami i doborem instalacji.  Z tego powodu, producent pomp ciepła Sofath nie tylko dostarcza wysokiej jakości urządzenia, ale również zapewnia analizę inwestycji oraz określa prawidłowy bilans cieplny zgodny z kartą deklaracji technicznej. W celu wyeliminowania błędów, Autoryzowani Koncesjonerzy Sofath czuwają również nad tym, aby montaż został zrealizowany zgodnie z założeniami projektowymi. Gdy w jego trakcie wystąpią nieprawidłowości, pompy ciepła nie będą spełniać swoich funkcji, w tym deklarowanej energooszczędności.

Błędy w instalacji z pompą ciepła - jak im zapobiec?

Instalacja pompy ciepła składa się z: jednostki pompy umieszczonej w wybranym miejscu domu, kolektora zewnętrznego oraz instalacji wewnętrznej. Szczególnie polecane jest niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Zapewnia ono najwyższą wydajność, równomierne rozprowadzenie ciepła w domu oraz niskie rachunki.

Istotnym elementem całej instalacji jest kolektor zewnętrzny zbudowany z rurek miedzianych. To dzięki niemu czynnik roboczy transportuje energię niezbędną do ogrzania domu. Wydajne działanie systemu zostanie osiągnięte poprzez dobór odpowiedniej długości pętli, rozstaw i ułożenie rur.

Ważne jest również, aby na etapie realizacji wykluczyć nieszczelności, ponieważ później trudno będzie je zlokalizować. Sofath stosując miedź oraz metodę łączenia poprzez lutowanie na twardo, zapewnia wytrzymałość systemu. Czego gwarancją jest również niezbędna próba szczelności wykonana azotem o ciśnieniu 25 bar dająca pewność, że przy realizacji nie zostały popełnione błędy.

Oszczędne ogrzewanie

Inwestycję w pompy ciepła można porównać do wydatków na nowoczesną instalację grzewczą z kotłem kondensacyjnym. Dopiero późniejsze różnice w kosztach eksploatacyjnych są znaczące. Prawidłowo wykonana instalacja z pompą ciepła jest tańsza w użytkowaniu od innych, dostępnych na rynku systemów ogrzewania, korzystających z: ekogroszku, gazu, oleju opałowego czy energii elektrycznej. Przykładowo, dla domu o powierzchni 130 m2 z zapotrzebowaniem na moc 6kW przy zastosowaniu systemu pomp ciepła Sofath z opcją c.w.u. (zasobnik c.w.u., kolektor gruntowy poziomy, instalacja wewnętrzna w postaci ogrzewania podłogowego oraz regulacja), prognozowany roczny koszt ogrzewania przy wykorzystaniu wybranych paliw (ceny i stawki opłat zgodne z obowiązującymi w III kwartale 2013) prezentuje się następująco:
Średnia, oczekiwana temperatura dla tego budynku kształtuje się w granicach 20?C, a więc roczny koszt ogrzewania wyniesie ok. 2 400 zł brutto. Z kolei w sezonie grzewczym użytkownik zapłaci rachunki w wysokości ok. 300 zł miesięcznie. Jak wynika z powyższego wykresu, odnawialne źródła energii są w stanie zapewnić nie tylko trwały, ale również tani komfort cieplny. Co więcej, stosowany przez Sofath, zamiast popularnego glikolu, czynnik chłodniczy R410A, wprowadza dodatkowe oszczędności.

W przeciwieństwie do glikolu, R410A nie starzeje się, nie wymaga okresowej wymiany i jest jednym z najbezpieczniejszych gazów technicznych. Układ wykorzystujący ten czynnik w kolektorze gruntowym nie wymaga stosowania wymiennika pośredniczącego w przekazywaniu ciepła oraz pompy obiegowej - elementów niezbędnych w układach glikolowych. Przekłada się to na efektywne działanie całej instalacji i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Ponadto, nie ma zagrożenia zniszczenia lub skażenia ogrodu, które występują w wyniku nieprawidłowo wykonanej wymiany glikolu, wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

Podsumowując, lepsza charakterystyka energetyczna planowanego domu zostanie osiągnięta dzięki odpowiedniej instalacji grzewczej oraz zastosowaniu właściwych materiałów izolacyjnych. Uzyskane w ten sposób korzyści to gwarancja komfortu cieplnego oraz niższych kosztów ogrzewania. Energooszczędne rozwiązania podnoszą również atrakcyjność budynku, a w konsekwencji jego wartość na rynku wtórnym. Dodatkowo są ekologiczne, minimalizując emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

źródło i zdjęcie: Sofath

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT